На голову Новини Як вирішувати комунальні проблеми?

Як вирішувати комунальні проблеми?

54
0

 Проблеми з «комуналкою»? Не знаєте, куди звертатися, якщо ваш ЖЕК не працює? Не хочете платити за неякісні послуги? 

 Майже кожного дня споживачі послуг ЖКГ стикаються з проблемами комунального характеру. То водопровідники не хочуть ремонтувати кран, то в опалювальний сезон батареї у квартирі холодні, то рахунки за спожиті послуги лякають астрономічними цифрами. Якщо Вам це знайомо, експерти спробують допомогти знайти правильну відповідь, та проконсультують з юридичних та суперечливих питань.


На питання відповідає юрист, експерт  Андрій Осадчий.


Питання 1:

Я проживаю у багатоповерхівці на 9 поверсі. У липні під час дощу нас почало затоплювати (балкон і кімнату). Ми звернулися до голови свого ОСББ, щоб розібратися і усунути проблему. Однак і сьогодні нас заливає. Порадьте, будь ласка, до кого звернутися, щоб організувати роботу голови ОСББ? Слава Україні!


Відповідь експерта:

Героям Слава! Згідно Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку правління ОСББ, так само як і голова правління ОСББ, обираються загальними зборами членів ОСББ, тобто підконтрольні вони виключно власникам квартир – членам ОСББ, і звітувати зобов’язані лише перед Вами – мешканцями – власниками квартир. Тому раджу Вам ініціювати позачергові загальні збори ОСББ, на яких обговорити питання бездіяльності голови Вашого ОСББ.


Питання 2:

Чи повинен ЖЕК фарбувати газові труби фасаду, якщо тарифом та згідно з додатком до Договору про надання послуг з утримання будинків і споруд цей вид робіт не включено?

Відповідь експрета:

Обов’язок підтримувати у справному стані та ремонтувати внутрішньо будинкові газові мережі лежить на балансоутримувачах будинків, а саме ЖЕКах, ЖЕО, ОСББ та ін. Це передбачено п. 1.4.3 «Правил безпеки систем газопостачання в Україні». Крім того, в пункті 1.1.14.10. «Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень будинків, споруд» якраз передбачено «Фарбування будинкового газопроводу». Згаданий Примірний перелік послуг є обов’язковим для виконання балансоутримувачами будинків, про що чітко зазначено в п. 1.5. «Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій» (затверджені наказом Держжитлокомунгоспу України від 17.05.2005р. №76). Тобто, згідно із зазначеними документами фарбування будинкових газопроводів входить у плату за надання послуг по утриманню будинку та прибудинкової території, яку сплачують мешканці, тому ЖЕК повинен надавати таку послугу. У свою чергу, представники газового господарства повинні контролювати цей процес, а у разі невиконання ЖЕКами своїх обов’язків припиняти подачу газу.


Питання 3:

Якщо магазин знаходиться на першому поверсі багатоповерхового житлового будинку, та виведений з житлового фонду, чи повинні ми сплачувати ЖЕКу комунальні послуги, такі як квартплата? За електропостачання, водопостачання та водовідведення, а також за вивіз сміття ми сплачуємо.


Відповідь експерта:

Оскільки Ви є власником нежитлового приміщення, то згідно ст. 322 Цивільного кодексу України Ви зобов’язані нести тягар утримання свого майна, тобто нести витрати з утримання майна в належному стані. Оскільки нежитлове приміщення не є окремою будівлею, а є частиною багатоповерхового будинку, то Ви є також співвласником місць загального користування в багатоповерховому будинку та прибудинкової території поряд із іншими власниками квартир та приміщень, тому які і всі власники, зобов’язані нести витрати на утримання місць загального користування та прибудинкової території. До речі, обслуговуючою організацією – виконавцем послуг Вам нараховується не квартплата, а плата за надання послуг саме з утримання прибудинкової території.


Питання 4:

Проживаємо у м. Овруч. З 1 вересня в нас збільшилася плата за холодну воду у розмірі 19 грн за куб. м. Такого тарифу немає в жодному місті, що нам робити?

Відповідь експерта:

Контролюючими органами в сфері правильності нарахування плати за житлово-комунальні послуги є територіальні відділення Антимонопольного комітету України та Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг (в стадії ліквідації). Окрім цього, постановою Верховної Ради України від 23.07.2014 року створено тимчасову слідчу комісію, яка повинна перевірити дотримання законодавства під час держрегулювання ринків енергії, газу, тепла і води на тлі підвищення тарифів на їхні послуги. Не потрібно також забувати про те, що згідно ст. 55 Конституції України права людини і громадянина захищаються виключно судом.


Питання 5:

Скажіть, будь ласка, чи мають право мешканці робити ремонт в під’їзді? Новий дуже активний сусід замучив ремонтами: то ліфт фарбує, і він тижнями відключений, то під’їзд – у квартирі знаходитися неможливо.


Відповідь експерта:

Згідно ст. 322 Цивільного кодексу України власник несе тягар утримання свого майна. Власники квартир у багатоквартирному житловому будинку є також власниками спільного майна – місць загального користування, сходових клітинок тощо. Згідно ст. 369 ЦК України співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними. Якщо у Вас не було попередньої домовленості про здійснення ремонту під’їзду або фарбування ліфту, Ви маєте право довести завдану шкоду такими діями сусіда в суді. Але якщо Ваш активний сусід у суді доведе, що від його дій була лише користь у вигляді поліпшені, то у задоволенні позову Вам відмолять.

Питання 6:

Які тарифи на комунальні послуги (для фізичних або юридичних осіб) застосовуються, якщо житловий будинок використовується ФОП в якості готелю?

Відповідь експерта:

Згідно ст. 55 Господарського кодексу України громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці є суб’єктами господарювання. Відповідно до цього, фізична особа – підприємець, яка використовує житловий будинок в якості готелю для здійснення своєї господарської діяльності, є суб’єктом господарювання, тому не відноситься до категорії «населення» при нарахуванні плати за отримані житлово-комунальні послуги.

 

Джерело: УК

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я