Економіка Судові справи проти “Енера”! Масово позиваються школи, дитсадки, лікарні та міська рада!

Судові справи проти “Енера”! Масово позиваються школи, дитсадки, лікарні та міська рада!

1096
0

Одразу кілька навчальних закладів та інших установ Вінниці позиваються до ТОВ “Енера” з вимогою перерахувати кошти по сплаті платіжок. Через ці платіжки в освітніх закладів утворилися борги, за що їм погрожували припинити електропостачання.

Позивачі кажуть, що про зміну тарифу (з липня 2019) “Енера” їх не попередила та не запропонувала укласти необхідні у таких випадках додаткові угоди. Через це установи сплачували за старим тарифом, а потім отримали платіжки з боргами. Позивачі вимагають їх перерахувати.

Двом закладам вже відмовили в задоволенні позову, щодо ще двох винесли рішення про заборону відключати їм електрику (але не про перерахунок), інші справи ще розглядають.

Як повідомив суддя Господарського суду Вінницької області Роман Міліціанов (суддя-спікер, який розглядав деякі такі справи), йдеться про 22 справи, які розглядаються судом, за позовними заявами до Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕНЕРА ВІННИЦЯ”.

У заявах позивачі вимагають здійснити перерахунок коштів по сплаті за користування електричною енергією відповідно до умов договору.

На сайті суду можна побачити, що зокрема позиваються (інші позови в обробці):
Навчальні заклади:
– ДНЗ № 27, 19
– Навчально-виховний комплекс: Загальноосвітня школа I-III ступенів – гімназія № 6
– Вінницьке вище професійне училище сфери послуг
– Вінницький центр професійно-технічної освіти технологій та дизайну
– Центр професійно-технічної освіти №1 м. Вінниці
– Вище художнє професійно-технічне училище № 5
– Вінницький міський палац дітей та юнацтва ім. Лялі Ратушної
Медичні заклади:
– Вінницька міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги
– Вінницькі міські клінічні пологові будинки № 1 та № 2
– Центр Первинної Медико-Санітарної Допомоги № 4 м. Вінниці
Інші:
– Міське комунальне унітарне підприємство “Міськсвітло”
– Виконком ВМР
– Вінницьке шляхове управління.

Як зазначив суддя Міліціанов, справи надходили в липні-вересні цього року – після запровадження нового ринку електроенергії та зміни складових тарифів. Здебільшого позивачі пояснювали, що енергетики їх не попереджали про нові розцінки.

Суддя пояснив, що про будь-які зміни споживачів мають попереджати за 20 днів до того, як зміни мають набрати чинності, але цього не відбувалося.

Тож заклади сплачували за послуги, отримані в липні, за старими цінами та згідно з укладеними договорами, а згодом отримували від “Енери” листи про те, що якщо заклад не сплатить протягом такого-то часу таку-то суму (різницю в тарифах), йому відключать електрику через утворені борги.

Позивачі не погоджуються з виставленими “Енерою” рахунками, просять зробити перерахунок коштів по сплаті, а подекуди – в судовому порядку заборонити відключати електрику.

Господарський суд раніше заборонив відключати електропостачання дошкільному навчальному закладу № 19 та Центру професійно-технічної освіти № 1. “При прийнятті рішення суд врахував, що діяльність позивачів стосується освітнього процесу територіальної громади м. Вінниця і порушення безперервності навчального процесу внаслідок припинення або обмеження електропостачання суперечить гарантованому ст. 53 Конституції України праву на освіту. Обмеження електропостачання об’єктів соціальної інфраструктури м. Вінниці може мати негативний вплив на життєдіяльність його мешканців” – йшлося в повідомленні суду.

Водночас прес-секретарка суду Олеся Слободян пояснила, що йдеться про заборону на період розгляду справи, тобто щонайменше до з’ясування всіх обставин та винесення остаточного рішення. В Департаменті освіти ВМР кажуть, що за законом електрику й так не мають права відключати, оскільки заклади є учасниками відповідного судового процесу.

“В якості підстави заявлених вимог позивач посилається на порушення законних прав та інтересів останнього в зв’язку з невірним розрахунком коштів по сплаті за електроенергію по рахунках, які надані відповідачем за липень 2019 року” – зазначається в позовних заявах.

В ході засідань відповідач, “Енера”, просила залучити до участі в розгляді справи НКРЕКП. Залучення пропонувалось в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, та при цьому – на стороні відповідача.

Водночас, є дві справи – за позовами школи №27 та ДНЗ №7 – де позивачам було відмовлено у вимозі перерахувати кошти. Втім, деталі цих справ поки не відомі, оскільки засідання відбулись нещодавно і ухвали не оприлюднено.

Позивачі мають різні суми заборгованості, що виникла за цих обставин. Суддя Міліціанов каже, що якщо у навчальних закладах борги не дуже великі, то наприклад, у “міськсвітла” йдеться про значно більші суми.

У свою чергу “Енера”, за словами судді, каже, що й сама залежна від тарифів та регулятора, й до того ж постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) діє та є обов’язковою до виконання.

Думка освітян

Заступниця директора департаменту освіти з економічних питань Наталія Мазур розповіла Vежі про те, яким чином утворилися борги та чому освітяни (15 садочків, шкіл та закладів професійно-технічної освіти) їх не гасять.

– В нас розрахунки здійснюються своєчасно та в повному обсязі, але відповідно до умов укладеного договору. В липні “Енера” підняла тариф на 25% порівняно з тим, який був у червні, – розповідає Наталя Володимирівна. – Відповідно до умов тендеру вони мали підняти тариф не більше, ніж на 10%. Тому і виник у нас такий спір, що ми не можемо їм виплатити дорожче, ніж підняття ціни на 10% (так, як передбачено законом про публічні закупівлі) і в іншому випадку ми будемо розривати з ними договір.

За словами Наталі Мазур, в результаті суперечок в липні-серпні, коли відбувались “торги” між освітянами та “Енерою”, останні не погодились зменшити свій тариф. Освітяни заплатили за липень суму з врахуванням 10%, а різницю між тарифом – ні.

Останню суму й вирішили оскаржувати в суді. Наталя Мазур підтверджує слова судді щодо незначних сум, про які йдеться. Наприклад, в садочку №7 різниця склала 2 600 гривень. Проте сплатити їх неможливо.

– Наші заклади – законослухняні розпорядники коштів, які діють в межах чинного законодавства. В цьому випадку вони мали піти на порушення закону “Про публічні закупівлі”? Заради чого, “Енери”? Це зовсім нелогічно. Вони не порушують закон, вони мають оплачувати так, як передбачено в них в договорі.

Наталія Володимирівна пояснила, що за законом “Енера” мала своєчасно повідомити освітян про зміну тарифу та запропонувати укласти додаткову угоду про сплату за новим тарифом, чого не відбулося. Нині (з серпня) заклади сплачують за постачання електроенергії згідно з чинним тарифом.

Також представниця департаменту освіти сказала, що енергетики порушили процедуру опублікування інформації про зміну тарифів. За законом, як вже зазначав суддя Міліціанов, інформацію про зміну тарифу потрібно було оприлюднити за 20 днів до початку дії нового тарифу. Втім з’ясувалося все тільки 17 липня, коли освітяни отримали платіжки. У відповідь “Енера” послалася на оголошення на своєму сайті, звідки освітяни мали все дізнатися.

Наталя Мазур каже, що поки що суди тільки переносяться (зокрема через відсутність певних доказів від “Енери” та очікування деяких постанов) й результатів немає, тож скоріше за все йдеться про “затягування процесу”.

Відповідь “Енери”

Щоб дізнатися позицію “Енери”, ми звернулись до її прес-служби. Журналісти Vежі запитали, чи справді “Енера” завчасно не повідомила своїх споживачів, а тепер вже позивачів, про зміну тарифів; чи пропонувалося позивачам укласти додаткові угоди, про які говорили освітяни, або ж вчинити інші дії через зміну тарифів; яку найбільшу суму не визнають позивачі та відмовляються платити.

Також просили в загальному оцінити ситуацію, що склалася, та сформувати позицію компанії “Енера”. Прес-служба надіслала журналістам лист. В ньому вказано, що до старту другого етапу енергетичної реформи не всі споживачі виявилися готовими, а суми до сплати “виявилися більшими, ніж очікувалося”.

Через це деякі установи звернулися з позовом про перерахунок тарифу за липень. “Клопотання споживачів про відшкодування коштів склало: найменша сума – КЗ «ЗШ І-ІІІ ст.№10 ВМР» (174, 02 гривні), найбільша сума – МКУП «МІСЬКСВІТЛО» (149 295 гривень)” – повідомила “Енера”.

Також зазначено, що “нововведення, які відбулися на енергетичному ринку, зазначені у Постанові №954, яка була опублікована в газеті «Урядовий кур’єр» (№113) 19.06.2019 р., тобто за 11 календарних днів до введення в дію нового ринку електричної енергії та застосування відповідного тарифу і набрала чинності 01.07.2019 року”.

Проте компанія не надала чіткої відповіді, яким чином і коли інформувала споживачів про зміну тарифів (на сайті “Енери” не вказується дата публікацій): “ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» проінформувало про вказані зміни на послуги ОСП (НЕК «УКРЕНЕРГО») на своєму офіційному веб-сайті та у газеті «Вінниччина»”.

Повний текст відповіді “Енери”:

“Першого липня стартував другий етап енергетичної реформи, до запровадження якого не всі споживачі виявилися готовими, зокрема, ця тема торкнулася й бюджетних установ. Суми до сплати у виставлених рахунках за липень місяць виявилися більшими, ніж очікувалося. У зв’язку з даною ситуацією деякі установи звернулися з позовом до суду про перерахунок тарифу за липень місяць. Клопотання споживачів про відшкодування коштів склало: найменша сума – КЗ «ЗШ І-ІІІ ст.№10 ВМР» (174, 02 гривні), найбільша сума – МКУП «МІСЬКСВІТЛО» (149 295 гривень).

Нововведення, які відбулися на енергетичному ринку зазначені у Постанові №954, яка була опублікована в газеті «Урядовий кур’єр» (№113) 19.06.2019 р., тобто за 11 календарних днів до введення в дію нового ринку електричної енергії та застосування відповідного тарифу і набрала чинності 01.07.2019 року.

ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» проінформувало про вказані зміни на послуги ОСП (НЕК «УКРЕНЕРГО») на своєму офіційному веб-сайті та у газеті «Вінниччина».
Наразі Господарським судом Вінницької області винесено рішення по двох справах на користь ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» в частині відмови бюджетним споживачам у їхніх позовах.

Нагадаємо, раніше вінничани скаржилися на масові “листи щастя” від ТОВ “ЕНЕРА ВІННИЦЯ” в нарахуванні неіснуючих боргів за спожиту електроенергію. На підприємстві помилкою назвали лише частину боргів та порадили перевіряти зареєстровані показники та подавати заяви про коригування невірних.

 

джерело