Курс, ціни та економічні прогнози: що чекає на Україну у 2024 році

  288
  0
  Найбільша загроза для економіки України – скорочення міжнародної допомоги. Втім експерти дають перші економічні прогнози на 2024 рік, і вони доволі оптимістичні.
  Що буде з економікою України у 2024 році
  Спочатку варто дати основний прогноз на рік. В 2023 році економіка зростала, цей процес продовжиться у 2024 році – за умови, що триватимуть міжнародна фінансова підтримка та робота морського коридору. Щоправда, темпи зростання ВВП, імовірно, уповільняться.
   
  “На 2024 рік прогнозую сповільнення динаміки реального ВВП до 3% за базовим сценарієм. На жаль, первинний імпульс відновлення вщухає, а додаткових стимулів для зростання на горизонті 2024 року небагато. Існують навіть ризики погіршення прогнозу в разі проблем з надходженням зовнішнього фінансування державних видатків”,– каже економіст Blinov Forecasting Олексій Блінов в коментарі ЕП.
  І дійсно: найсерйознішою економічною загрозою вже в короткостроковій перспективі може стати скорочення фінансової підтримки від міжнародних партнерів. Як зазначають аналітики GMKcenter, зовнішнє фінансування покриває приблизно половину бюджетних витрат.
   
  Наприклад, за 11 місяців 2023 року Україна залучила 37,4 млрд доларів зовнішнього фінансування на соціальні потреби держбюджету. За підсумками року допомога донорів має становити приблизно 42,3 млрд доларів.
   
  Держбюджет-2024 передбачає зовнішні запозичення в розмірі 41 млрд доларів. Але через внутрішні розбіжності затягнулося виділення Євросоюзом Україні 50 млрд євро на чотири роки. Зі свого боку влада США не змогла швидко провести через Конгрес військову і фінансову допомогу Україні на 61 млрд доларів.
   
  Аналітики зазначають, що проблеми з фінансуванням бюджетних видатків через ненадходження фіндопомоги можуть розпочатися вже в березні, січень-лютий ми здатні пережити за рахунок внутрішніх резервів.
   
  Прогноз аналітиків на негативний розвиток подій такий: по-перше, Україна буде змушена проводити секвестр бюджету, відмовитись від некритичних видатків, збільшувати податки. Може девальвувати гривня, або бути “ввімкнутий верстат”.
   
  Проте влада заспокоює: гроші від партнерів будуть. Як каже міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, Україна вірить у “план А” щодо підтримки західних країн і не має альтернативи (“плану Б”) у разі її припинення.
   
  “Тож якою б не була ціна сьогодні, ціна всього, що буде, якщо Україна не отримає допомоги сьогодні, буде набагато, набагато вищою. І ось чому ми віримо в “план А”, ми працюємо над “планом А”, і ми його втілимо”,– заявив він.
  Своєю чергою, прем’єр-міністр Денис Шмигаль запевняє: потреба у зовнішньому фінансуванні зменшиться у 2024 році. На нинішній рік вона становить 37 мільярдів доларів. Для порівняння, у 2023 році було залучено 42,6 мільярда доларів.
   
  “У 2024 році одне з ключових завдань – це спрямування заморожених на Заході активів Росії на українське відновлення. Сполучені Штати, Євросоюз та інші країни впритул наблизилися до розв’язання цього питання”,– наголошує Шмигаль.
  Попри те, що Україна активно нарощує темпи власної економіки, вчасність надходження макрофінансової допомоги вкрай важливий фактор, зазначає прем’єр. Адже український бюджет досі забезпечують завдяки коштам з-за кордону.
   
  Ціни та інфляція у 2024 році
  Прогнози аналітиків на цей рік стримані. Вони очікують незначного зростання інфляції – до 8-13%. Така інфляція виглядає контрольованою та помірною, особливо якщо порівнювати з 2022 роком.
   
  “З 2024 року інфляція прискориться. Основні причини – зростання витрат бізнесу (зокрема через подорожчання енергоносіїв та дефіцит працівників), подальше пожвавлення попиту на споживчі товари і послуги, низька цьогорічна база порівняння для вартості продовольчих товарів”,– пояснюють у Нацбанку.
  Своєю чергою, експерт Аналітичного центру Об’єднана Україна Олексій Кущ упевнений, що інфляція в країні прискориться до 10-15%, оскільки НБУ буде змушений включити емісійні механізми у разі затримок з міжнародною допомогою.
   
  “Ціна на пальне, ймовірно, не буде високою, і це стримає зростання цін в Україні. Але якщо нафта піде вгору, це призведе до прискорення інфляції, плюс багато залежатиме від розмірів та своєчасності міжнародної допомоги”,– каже Кущ в коментарі KP.ua.
  Як зазначає економічний експерт, член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, спрогнозувати, як зміняться ціни на найнеобхідніші харчові продукти, можна лише до весни 2024 року. Він зазначає, що в перші місяці 2024-го ціни на прилавках базарів та супермаркетів зростуть до 5%. Це у випадку, якщо в країні не почнуться проблеми, пов’язані з різким скороченням допомоги від наших західних партнерів.
   
  “Кабінет міністрів запланував, що в річному вимірі інфляція буде 5-6%, і в принципі так і буде, якщо не буде проблем з макрофінансовим утриманням України. Якщо партнери скоротять свою допомогу, тоді, відповідно, інфляція буде більше і ціни підскочать вище”,– підкреслив експерт в коментарі Фактам.
  Пендзін також окреслює, як приблизно зміняться ціни на деякі групи товарів на початку 2024 року:
   
  Борщовий набір подорожчає на рівні 2-3% на місяць.
  Приблизно на початку березня на українських прилавках з’являться овочі та фрукти нового врожаю. Овочі молодого врожаю стануть дорожчі приблизно у 2 рази, ніж продукти старого врожаю.
  Ціни на м’ясо та молочні продукти важко передбачити. Втім, вони також можуть залежати від погоди, а також умов утримання тварин.
  Курс валют у 2024 році
  Аналітики ЕП зазначають, що курсова стабільність була одним з ключових факторів, який дозволив уникнути гіперінфляції. Навіть у НБУ визнали, що саме стабільний курс є ключовим “якорем” для економіки під час війни.
   
  Але в грудні курс долара різко пішов угору, 2023-й рік валюта закінчила на позначці 37,98 грн. В перший тиждень нового року долар продовжив суттєво рости. 4 січня, офіційний курс гривні до долара оновив історичний рекорд – Національний банк знизив його до 38,12 грн/дол. Це новий історичний мінімум, попередній було зафіксовано у середу, 3 січня, – 38,08 грн/дол.
   
  Втім аналітики не очікують суттєвої девальвації гривні у 2024 році.
   
  “На курс впливатиме винятково бажання і спроможність НБУ слідувати обраній ним політиці “курсової стабільності”. Нацбанк задекларував стратегію, за якої він обіцяє більшу дохідність гривневих активів (депозитів), ніж дохідність від “інвестування” в долар. Ми очікуємо, що цієї стратегії він дотримуватиметься, тобто долар за рік не подорожчає більш ніж на 10%”, – каже в розмові з ЕП керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій.
  Як зазначає Олег Пендзін, існують два ризики для курсу валют-2024. Перший – це фізичне зменшення валютних резервів Національного банку України. Другий – це різке збільшення готівкової гривні в обігу, в разі зменшення макрофінансової допомоги. Тоді уряд буде вимушений друкувати гроші та почнеться сильна інфляція.
   
  “Якщо макрофінансова допомога буде в тій кількості, яка потрібна економіці України, тобто десь 37 млрд доларів, курс буде в межах тих, які маємо зараз. Тобто все буде стабільно і буде повністю сценарій 2023 року”, – сказав він.

  #ГолосНароду

  НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

  Введіть свій коментар!
  Введіть тут своє ім'я