наука Що таке пропріоцепція?

Що таке пропріоцепція?

295
0

Пропріоцепція – це здатність відчувати взаємне розташування частин тіла та величини зусилля, яку прикладаєш для руху. Вона допомагає орієнтуватися у просторі, а також взаємодіяти з предметами та іншими людьми. Іноді цю здатність називають шостим почуттям. З раннього віку людина інтуїтивно знає п’ять основних почуттів тіла: зір, смак, слух, нюх та дотик. Можна легко уявити, яким би могло бути життя, якби в тебе не було одного з них. Наприклад, ти можеш заплющити очі, заткнути вуха чи ніс та зрозуміти, наскільки тобі не вистачає тих чи інших відчуттів.

Як працює пропріоцепція

Сенсорні рецептори по всьому нашому організму, включаючи зв’язки та м’язову тканину, допомагають збирати інформацію про положення тіла у просторі та передавати її в мозок. Там вона обробляється мозочком і первинною сенсомоторною корою — саме вони перетворять сигнали, що надходять, у почуття пропріоцепції. Коли це почуття порушується, наприклад, якщо людина переживає інсульт або захворює на хворобу Паркінсона, їй стає важко контролювати баланс тіла і навіть м’язовий тонус, необхідний для того, щоб підтримувати якусь позу.

Чи може людина жити без пропріоцепції

У поодиноких випадках, коли людина народжується з відсутністю пропріоцепції, такі завдання, як дотик пальцем до носа або ходьба із заплющеними очима, стають неможливими. Відсутність пропріоцепції впливає і на те, як люди сприймають силу та тяжкість предметів. Але попри це люди можуть існувати без пропріоцепції. Феномен відсутності пропріоцепції вивчають безліч вчених, щоб зрозуміти, як це відбивається на повсякденному житті, здібностях і здоров’я.

Таким чином, пропріоцепція — генетично закладене почуття, яке допомагає нам легко орієнтуватися в просторі навіть із заплющеними очима. Вчені проводять безліч досліджень, щоб дізнатися більше про цей феномен і зрозуміти, як можна допомогти людям, які втратили його через захворювання.

#ГолосНароду

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я