Рух АНТИКОРУПЦІЯ й ЛЮСТРАЦІЯ Суддю Чауса рятують 2 найвпливовіших людини України і Молдови

Суддю Чауса рятують 2 найвпливовіших людини України і Молдови

485
0

У серпні минулого року скандально відомий київський суддя Микола Чаус був затриманий Національним антикорупційним бюро за підозрою в отриманні хабара. І що далі?

Однак справа до суду так і не встигли довести – Чаус зник.

Пізніше він з’явився в Молдові, де попросив у місцевої влади політичного притулку.

Побувавши 4 вересня на судовому процесі у його справі в Кишиневі, “Країна” вирішила відповісти на головні питання про Чауса і про те, чому його долею перейнялися відразу два ключових людини в Україні та Молдові , передає  strana. ua

1. Що сталося з Чаусом?

9 серпня 2016 року детективи НАБУ викрили суддю Дніпровського суду міста Києва, який вимагав та отримав хабар в розмірі 150 тис доларів. Щоб гроші ніхто не знайшов, він закопав частину з них в городі, в трилітровій банці.

Знаменита “банку Чауса”

Правопорушення судді кваліфікували за ч 4. ст. 368 КК України, санкція передбачає позбавлення волі на термін від 8 до 12 років з конфіскацією майна.

2. Хто такий суддя Чаус?

“Космонавт” – прізвисько судді в адвокатських колах. Так називали Чауса через астрономічних сум, які він називав підсудним за те, щоб процес закінчився в їх користь. Хабар, на якій “погорів” Чаус, була якраз таким випадком “, – розповідають” Країні “в НАБУ.

Однак до знаменитого справи Корбана суддя Дніпровського суду був маловідомий.

“Цілодобовий суд над колишнім головою партії” Кріп “зробив суддю” популярним “. За багатогодинним судом, з розбитими столами і ТІТУШКИ, спостерігала вся країна. Тоді Чаус отримав всеукраїнську славу”, – згадує адвокат Ігор Черезов, підкреслюючи, що і раніше в юридичних колах Чауса було прийнято вважати головним політичним суддею, який виконував постановочні справи влади.

З інших прикладів – в квітні 2016 року Чаус скасував розшук соратника Віктора Януковича, олігарха Юрія Іванющенка, відомого під кличкою Юра Єнакіївський.

“Чаус скасував розшук Іванющенко. По-хорошому, він взагалі не повинен був приймати цю справу до розгляду, оскільки санкція розглядається в місцевому суді за місцем розташування Генпрокуратури – Печерському районному, а не Дніпровському, де працював Чаус”, – розповідає нардеп Сергій Лещенко. 

3. Чим важлива справа Чауса?

За словами адвоката Олексія Шевчука, Чаус невипадково опинявся суддею в непростих, і важливих для влади справах.

“Чаус – людина з сумнівною репутацією. Легенди про Дядю Колю-Червонця ходили по всьому Києву. Чаусом лякали як самим безмежним. А таку людину найпростіше схилити до неправомірних дій. Особливо, коли по ньому є зачіпки”, – розповідає Шевчук.

Головуючий у важливих справах суддя перебував у процедурі звільнення. “У таких випадках зіскочити з гачка можна лише за умови особливої ​​вислуги, тільки зробивши для державного начальства щось дуже важливе”, – пише у себе на Фейсбук екс-заступник глави АП Андрій Портнов.

Миколи Чауса намагалися звільнити неодноразово.

Однак двічі Вища рада юстиції зберігав його на посаді судді. Останній раз ВРЮ розглядав справи проти п’яти суддів, які виносили рішення проти активістів Автомайдану. В тому числі, і по Чаусу. Однак не люструвати. 

За словами Портнова, Чаус працював через главу Дніпровського райсуду Неллі Ластівка. Вона ж і ставила перед ним завдання. Сама Ластівка, за словами адвокатів, має добрі стосунки з депутатом від БПП Олександром Грановським, який вважається неформальним куратором судової системи від імені президента.

І Ластівка, і Грановський, втім, спростовують свої “особливі” стосунки.

Однак багато фактів свідчать про протилежне. Наприклад, ключові справи щодо встановлення контролю за торговим центром Sky Mall, де були інтереси Грановського, вели саме через Дніпровський суд.

Велика частина цих справ також потрапляла в руки Чауса.

“Саме цим він так і цікавий. Чаус може через свої показання підтвердити існування в Україні телефонного права і розповісти підгрунтя дуже цікавих” договорняків “. Розповісти про те, що на багатьох суддів політики тиснуть і лякають кримінальним переслідуванням для отримання потрібного рішення”, – говорить Олексій Шевчук.

4. Як Чаус зник з країни?

11 серпня народний депутат Борислав Береза ​​заявив, що Чаус втік. Назар Холодницький тоді сказав, що немає підстав говорити про втечу.

Пізніше суддя не з’явився на допит в НАБУ і не вийшов на роботу.

Незабаром Холодницький змінив свою точку зору і сказав, що Чаус знаходиться в Криму. Цю ж тезу тут же почала розганяти частина порохоботов, навіть тоді, коли “Країні” зі своїх джерел стало відомо, що побіжний суддя в Кишиневі. Інформація просочилася в ЗМІ, і НАБУ підтвердила – побіжний суддя ховається в Молдові.  

Незабаром після того, як його “схрон” був засвічений, Чаус здався молдавській владі. Його затримали, а потім обрали запобіжний захід – відправили під домашній арешт на знімну Кишинівську квартиру. Довго під вартою він не сидів.

“Чаус на свободу. Молдавська влада його відпустили, бо закінчився термін утримання. Це не означає, що по ньому відмовлено в екстрадиції, однак це означає, що в даний момент він на волі”, – повідомило виданню джерело в суддівських колах.

Домашній арешт Чаус дотримувався дуже умовно. За словами молдавських журналістів, час від часу його помічають на Кишинівський вулицях або в черзі за покупками.

Цікаво, що обчислити, хто вивіз, охороняється та опікає зараз Чауса, нескладно. Для цього досить встановити, з яких коштів він оплачує орендоване житло і хто розраховується за послуги українських та молдавських адвокатів опального судді. 

Втеча Чауса це теж сама по собі цікава тема. Адже якщо виявиться, що інформація, про те, що організацією втечі судді займалися за наказом влади представники українських правоохоронних структур, історія може досягти рівня международнгого скандалу.

Як сказав “Країні” джерело в НАБУ, один з маршрутів, яким міг пробратися до сусідньої країни Чаус – прикордонний пункт між Одесою та Ізмаїлом, прямо на трасі, де є маленький ділянку, передану Молдові.

 

5. Чому Чаус втік саме в Молдову?

Опитані “Країною” експерти припускають, що успішний “від’їзд” Чауса в Молдову – політичний взаємообмін між двома великими політичними фігурами двох країн – українським президентом Петром Порошенко і молдавським бізнесменом Володимиром Плахотнюком.

 

Порошенко і Плахотнюк давні друзі

Політичний оглядач з Кишинева Павло Григорчук в коментарі “Країні” підкреслює, що молдавського олігарха Плахотнюка і українського президента Порошенко пов’язують давні партнерські відносини. Журналіст нагадує, що довгі роки бізнесмени володіли спільним проектом в Кишиневі – торговим центром Gemeni, розташованому в центрі молдавської столиці.

 

“Після обрання на пост президента України Порошенко здійснив свій візит до Кишинева, підтримавши Демократичну партію, очолювану Плахотнюком, на парламентських виборах в Молдові”, – говорить Григорчук.

Сам Плахотнюк публічно назвав Порошенка свої товаришем.

За словами журналіста, два олігархи допомагають один одному постійно.

“У квітні цього року в Кишиневі відбулася гучна історія з нібито розкриттям спроби замаху на життя Плахотнюка. Причому перші затримання злочинців проходили на території України. За даними ЗМІ, ця операція була на особистому контролі у президента Петра Порошенка. Правда, справа незабаром затихло настільки ж стрімко, як про нього на початку говорили на всіх телеканалах молдавського олігарха. Більшість людей розцінили це замах як фейковий, медійне “, – говорить Григорчук.

6. Екстрадиція банкіра в обмін на захист судді?

Григорчук не виключає, що і історія з “притулком” Чауса також була своєрідним “алаверди” Плахотнюка за послугу, яку йому надав Порошенко. Йдеться про екстрадицію в серпні минулого року з Києва до Кишинева банкіра Платона, ворога “господаря Молдови”.

Це була скандальна історія.

“Молдавські і українські журналісти в своїх розслідування встановили, що екстрадиція Платона була проведена навіть незважаючи на наявність українського громадянства у опального банкіра, який готувався виступити зі свідченнями проти Плахотнюка перед американськими слідчими, які розслідують крадіжку мільярда з банківської системи Молдови, – розповідає Григорчук. – При цьому журналісти встановили, що Платон був екстрадований з України в Молдову приватним літаком, на якому раніше при польоті в Іспанію був помічений Петро Порошенко “.

Про це ж розповідає і адвокат Шевчук, який захищав Платона. Він вважає, що втеча Чауса і таємна екстрадиція Платона – взаємообмін.

“Тільки одного відправляють в Молдову, щоб посадити, а іншого – щоб заховати. В даний момент Платон знаходиться в СІЗО№13 Кишинева, а Чаус – на квартирі. Генеральні прокурори будуть вести переговори, щоб одного утримували довше в катівнях, а іншого – як можна довше не видавали в Україні “, – вважає Шевчук.

Сьогодні на одному з сайтів з’явилося інтерв’ю Платона з СІЗО. Він стверджує, що з Києва його відправили в Кишинів на приватному літаку, “на якому літали керівники України”.

“Механізм був простий: заднім числом Міграційна служба України відмовила мені в статусі біженця, а начальник СІЗО СБУ підписав заднім числом отримання цієї відмови і запевнив, що я відмовився підписувати отримання цього документа. І вийшло, що я пропустив терміни досудового оскарження. П’ять робочих днів . В цей же день Генпрокуратура винесла рішення про екстрадицію. У моєї екстрадиції був особисто зацікавлений український президент, “- заявив Платон.

Є чимало непрямих ознак, що підтверджують участь Плахотнюка в справі Чауса. Наприклад, адвокатом у побіжного судді в Кишиневі є Юліан Балан. За словами молдавських журналістів, цей юрист практично за всіма позовами Плахотнюка про захист честі і гідності представляє інтереси олігарха в суді.

“Молдавські опозиційні журналісти, проти яких Плахотнюк подавав позови, дуже добре знають хто такий Юліан Балан, тому що не рідко змушені бачитися з ним в суді”, – розповідає Григорчук.

Суд, де слухають справу Чауса, за словами опитаних молдавських юристів і журналістів, також вважається підконтрольним олігарху.

7. Чо відбувається зі справою Чауса в молдавському суді?

Через місяць – черговий суд щодо екстрадиції Чауса. Попереднє засідання 4-го вересня перенесли.

Причина – немає відповіді від молдавського президента Ігоря Додона на запит Години про політичний притулок, яке раніше подав побіжний суддя.

Якщо президент задовольнить запит, то Чаус залишиться в Молдові, якщо відхилить – судді потрібно буде сильно постаратися, щоб знайти привід не видавати суддю Україні.

Взагалі комунікація з молдавським судом викликає цілу купу питань. Скажімо, візит туди “Країни” викликав цілий переполох. Ні суддя, ні прокурор, ні підозрюваний не погодилися коментувати нам хід справи, явно уникаючи уваги журналістів.

8. Що далі?

Зараз ключове питання – чи надасть Додон Часу політичний притулок.

“Не бачу підстав для політичного притулку Чаусу. Він що, політик? Або неугодний режиму? Я думаю, що Кишиневу зручніше за формальними ознаками відмовити у видачі. В іншому випадку такий хід буде занадто негарним для Молдови”, – прогнозує Шевчук.  

Як надійде Додон? З одного боку, ще з часу його передвиборної кампанії ходило багато чуток про те, що він пов’язаний з Плахотнюком. 

З іншого боку, останнім часом президент увійшов в клінч з урядом, яке контролюється олігархом. З останній конфліктів – відправка молдавських військових на навчання в Україну всупереч прямій забороні Додона.

В цілому очевидно, що рішення президента Молдови по Чаусу матиме серйозного значення.

Відмовивши судді в політичному притулку Додон завдасть відчутного удару по Порошенко. Адже господареві Банкової і його оточенню явно невигідно, щоб Чаус повернувся в Україну і почав давати свідчення за рішеннями, що він виносив, будучи служителем української Феміди.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я