Економіка Що вам повинні за квартплату? ЯКІ обов’язки ЖЕКів з утримання будинків і...

Що вам повинні за квартплату? ЯКІ обов’язки ЖЕКів з утримання будинків і прибудинкових територій

11040
0

Єдиної системи тарифів для оплати за житло та прибудинкову теріріторію в Україні, як виявилося, не існує. У кожному регіоні свої правила і нюанси, більш того – для кожного конкретного будинку розмір тарифу, його структура і перелік послуг можуть встановлюватися по-різному!

Чому зростає оплата за утримання будинку
Буквально місяць тому Національна комісія з регулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ) несподівано вирішила підняти ціну на електроенергію в Україні, яка використовується в місцях загального користування багатоквартирних будинків (освітлення коридорів і сходових майданчиків, робота ліфтів і так далі).

Через це вже в січні 2019 року жителі столиці могли отримати підвищення квартплати на 15-20%. Однак потім НКРЕКУ відступилася і подорожчання скасувала, залишивши таким чином розцінки на обслуговування будинків і прибудинкових територій на колишньому рівні.

Як з’ясувалося, в структурі квартплати тарифи на електроенергію для місць загального користування відіграють далеко не останню роль.

А що ще входить в оплату за утримання житла та прилеглої до нього території?

У Києві, як виявилося, все залежить від тієї чи іншої послуги, які надають тому чи іншому будинку комунальні ЖЕКи. Є загальна вартість їх послуг – близько 5-6 грн за кожен м2 загальної площі квартири, а далі – все по-різному. Адже в одних будинках є ліфт (а то і не один), а в інших їх немає, у кого-то двір як кіт наплакав, а у кого-то він величезний та ще плюс спортивний майданчик ну і так далі …

Що входить в послуги ЖКГ з утримання будинку та прибудинкової території
Конкретні витрати на вивезення сміття, прибирання сходових клітин, утримання ліфтів і тому подібні послуги формуються відповідно до постанови КМУ № 869 від 1 червня 2011 року. Згідно з ним, є 17 послуг, що входять в благоустрій території і в оплату за утримання житла:

Полив дворів, клумб і газонів;
Прибирання і вивезення снігу, посипання проходів та проїздів протиожеледними сумішами;
Прибирання сходових клітин;
Прибирання підвалів, технічних поверхів та покрівлі;
Вивезення побутових відходів;
Дератизація (знищення щурів);
Дезінсекція (знищення комах);
Технічне обслуговування ліфтів;
Технічне обслуговування систем диспетчеризації;
Технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, каналізації, опалення, водостоків;
Ремонт систем водопостачання, каналізації, опалення і так далі всередині будинку, а також об’єктів зовнішнього благоустрою (спортивних і дитячих майданчиків);
Обслуговування димовентиляційних каналів;
Технічне обслуговування та ремонт систем електропостачання, протипожежної автоматики та димовидалення;
Енергопостачання ліфтів;
Експлуатація номерних знаків на будинках;
Освітлення місць загального користування, підвалів і підкачка води.
Прибирання прибудинкової території;
За інші нав’язувані обслуговуючими компаніями роботи можна не платити.

Що повинні безкоштовно робити в будинку, який обслуговує ЖЕК
У Києві комунальними ЖЕКами обслуговується близько 8,3 тисяч будинків і по кожному з них суми оплати затверджені окремим розпорядженням КМДА від 6.06.2017 року. Відповідно до закону, ЖЕК зобов’язаний стежити за справністю будинку і внутрішньобудинкових мереж, він же – той, хто відповідає за прибудинкову територію і порядок на ній.

Існує навіть періодичність проведення різних робіт з утримання будинків в столиці. Кожен день потрібно підмітати територію, прибирати сміття і майданчики перед входом в парадні.

Мийка сходових клітин – двічі на місяць, а протирання вікон, батарей, поручнів – щомісяця. Чистка зливостоків – щотижня, прибирання снігу або листя, посипання доріжок піском – у міру потреби.

На ЖЕКу лежить і підтримання в порядку сміттєпроводів (а також сміттєвих контейнерів), їх чистка, мийка та дезінфекція при необхідності. Це основні роботи, які входять в оплату за утримання будинку.

Безперебійна робота електричних і інженерних мереж, ремонт будинків “до порога квартир” (огляд будинків на необхідність ремонту – двічі на рік), ліквідація поломок ліфтів і аварій – теж сфера відповідальності ЖЕКів.

Ремонт – для всіх, але не для кожного
Співробітники ЖЕКу зобов’язані виконувати всі зазначені вище роботи тільки до порога вашої квартири. Незалежно від того, приватизована вона чи ні. Це стосується як комунікацій всередині квартири, так і ремонтів. За будь-яку роботу по заміні сантехніки або електропроводки, прочищення каналізації їм доведеться заплатити.

Виняток – якщо такі роботи будуть ставитися до процесса ліквідації аварії в будинку. Правда, в цьому випадку безоплатно їх виконувати повинні не працівники ЖЕКу, а аварійні служби відповідних районів. До речі, у них теж є тимчасові рамки на ліквідацію аварій – наприклад, на прорив каналізації в підвалі відведено два з половиною години.

Що робити, якщо ЖЕК не діє
Якщо будь-які послуги в реальності не надаються, можна сміливо вимагати перерахунку квартплати. Правда, спочатку потрібно довести неотримання послуги – скласти акт-претензію на неякісні послуги ЖКГ.

Для складання акта-претензії необхідна присутність представника ЖЕКу або організації, що надає конкретну послугу. Якщо його немає, акт повинні запевнити своїми підписами не менше двох свідків!

У разі відмови ЖЕКу в перерахунку після надання акту, можна подавати скаргу до міськуправління ЖКГ або в районну державну адміністрацію, надавши чиновникам копії відмови ЖЕКу.

Ще один варіант – подати позов до суду, тим більше що в таких випадках позивачі звільняються від сплати судового збору в кілька сотень гривень.

Ну і останній спосіб – зміна керуючої компанії: за новими законами мешканці багатоквартирних будинків на загальних зборах можуть прийняти таке рішення. А при преход на обслуговування до іншої компанії – вибрати ті послуги, які будуть входити в їх квартплату.