Новини Орендовані ставки: на що мають право селяни

Орендовані ставки: на що мають право селяни

366
0

Протягом кількох років триває конфлікт між орендарем озера «Толочкове» та місцевими жителями у с. Садове Літинського району Вінницької області. Минулого року орендар дозволяв місцевим рибалити по квитках, але за умови випускати зарибок коропа.

Протягом кількох років триває конфлікт між орендарем озера «Толочкове» та місцевими жителями у с. Садове Літинського району Вінницької області. Минулого року орендар дозволяв місцевим рибалити по квитках, але за умови випускати зарибок коропа.

 

Орендовані ставки: на що мають права селяни

 

За словами орендаря, місцеві рибалки порушували умови договору і тому він їх змінив. Але змінив настільки, що селяни почали жалітись: худобу не дає напувати, не те що рибу ловити, а цей став наші батьки створили – кажуть вони.

 

Однак, селяни вирішили відстоювати свої права. Наприкінці осені 2014 року сільська рада с. Селища (до складу якої входять землі с. Садове), зобов’язала орендаря виділити місця для загального водокористування.

 

Screenshot 4

 

Зрештою, сьогодні в кожному селі Вінниччини виникають проблеми з доступом громади до ставків, які в оренді. В більшості випадків орендодавці (сільські ради) та орендарі нехтують правом громади на користування водним об’єктом. Що ж має знати селянин у відстоюванні свого права на користування власністю громади у даному випадку – ставка?

 

Якщо орендар відгородив водойму парканом і не допускає до неї людей, то, в першу чергу, потрібно згадати, що у статті 51 Водного кодексу України сказано:

 

«Орендарі водного об’єкта зобов’язані передбачити місця для безоплатного забезпечення права громадян на загальне водокористування (купання, плавання на човнах, любительське і спортивне рибальство тощо).

 

При визначенні таких місць перевага надається традиційно розташованим місцям масового відпочинку. У межах населених пунктів забороняється обмеження будь-яких видів загального водокористування, крім випадків, визначених законом. Заборона загального водокористування водними об’єктами, наданими в користування на умовах оренди, та їх нецільове використання є підставою для розірвання договору оренди.» (витяг із ст. 51).

 

Тобто, в будь-якому випадку, орендар зобов’язаний визначити місця для рекреації, напування худоби, тощо. Все це повинно бути прописано у договорі оренди, однак сільські голови часто нехтують цим моментом, тому і виникають конфлікти з даного приводу.

 

Місцевим жителям, у яких трапився конфлікт з орендарем варто запам’ятати кілька положень ст. 47 Водного кодексу України «Право загального водокористування». Адже, якщо в орендаря правильно оформлені всі документи на водойму, він дійсно може частково або повністю обмежити право на користування водного об’єкту.

 

« Місцеві ради зобов’язані повідомляти населення про встановлені ними правила, що обмежують загальне водокористування.

 

На водних об’єктах, наданих в оренду, загальне водокористування допускається на умовах, встановлених водокористувачем, за погодженням з органом, який надав водний об’єкт в оренду.

 

Водокористувач, який узяв водний об’єкт у користування на умовах оренди, зобов’язаний доводити до відома населення умови водокористування, а також про заборону загального водокористування на водному об’єкті, наданому в оренду.

 

Якщо водокористувачем або відповідною радою не встановлено таких умов, загальне водокористування визнається дозволеним без обмежень.» (витяг із ст. 47).

 

Однак і тут не все так просто.

 

– Зміни до 51.ст. Водного кодексу України приймались 18.05.2013 р., тому в першу чергу повинен братись до уваги її зміст. Навіть у випадку, якщо в орендаря є ветеринарне свідоцтво на закуплений зарибок (вид риби яку він вирощує) і податкова накладна (документ, що засвідчує придбання зарибку), люди мають право відпочивати на водоймі і проводити любительське рибальство враховуючи те, що у водоймах існують аборигенні види риб, які не розводяться і не використовуються промислово, – говорить юрист Юрій Андрикевич.

 

Найголовніше, що потрібно знати: опираючись на ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцевим органам влади (сільським радам) надаються дуже розширені повноваження. Якщо у вас виник конфлікт із орендарем ставка – звертайтесь до голови сільської ради та до обраних вами депутатів.

 

Джерело: vlasno.info

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я