Нові програми медичних гарантій на 2024 рік.

  260
  0
  22 грудня 2023 року Кабінет міністрів ухвалив Порядок реалізації програми медичних гарантій на 2024 рік. На реалізацію програми виділено рекордну суму – 159 млрд грн. Серед нових пакетов – лікування безпліддя державним коштом.
  Програма медгарантій-2024
  Як зазначають в Національній службі здоров’я України в розмові з Укрінформом, пріоритетом Програми медичних гарантій у 2024 році буде відновлення людського потенціалу: послуги з реабілітації, психічне здоров’я.
   
  Також передбачені нові напрямки – допоміжні репродуктивні технології та трансплантація. Запланований бюджет Програми медгарантій – майже 159 млрд грн. Це на 16 млрд. грн. більше, ніж 2023 року. Із загальної суми 5,2 млрд грн виділили на реімбурсацію лікарських засобів.
   
  Загалом, у Програмі медгарантій на наступний рік передбачено 44 пакети послуг. Серед яких три нових: “Лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій (запліднення іn vitro)”; “Лікування дорослих та дітей методом трансплантації органів”; “Лікування дорослих та дітей методом трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин”.
   
  Програма реімбурсації Доступні ліки розвиватиметься в межах наявних напрямків. У другій половині року планується збільшення кількості препаратів, які зможуть отримувати пацієнти безоплатно або з частковою доплатою за напрямом розлади психіки та поведінки, епілепсія.
   
  “Другий рік наша країна живе в умовах повномасштабної війни. Щодня наша медична система змушена долати нові виклики та проходити випробування на стійкість. Попри всі складнощі, ми не зменшуємо перелік медичних послуг, які фінансуються державою. Більше того — ми цей перелік розширюємо”,- зазначив в коментарі ЗМІ міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.
  Він зазначив, що в новій програмі медичних гарантій врахували потреби ветеранів.
   
  “Війна, повʼязане з нею збільшення кількості травм та загострення хронічних захворювань диктують необхідність удосконалення системи оплати за медичну допомогу хірургічного напряму (політравма, опіки тощо). Тому наступного року ми збільшуємо фінансування, зокрема, за такими групами, як опіки та реконструктивна хірургія, на майже 13 млрд грн”,– зазначає він.
  За інформацією від Національної служби здоров’я України (НСЗУ), тарифи за реабілітацію в стаціонарних умовах включатимуть:
   
  базову ставку за пролікований випадок — 19 769 грн;
  реабілітацію високої складності (наприклад після інсульту в післягострий період) — понад 31 тис. грн;
  реабілітацію найвищої складності (наприклад після ампутації кінцівок) — понад 41 тис. грн.
  Одним з найбільш обговорюваних пакетів став “Лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій (запліднення іn vitro)”. І про це варто поговорити детальніше.
   
  Влада прагне підвисити народжуваність
  Доволі давня статистика свідчить, що близько 800 тисяч пар в Україні мають проблеми із зачаттям дитини. У 35% обстежених пар виявляють по кілька причин безпліддя.
   
  Акушер-гінеколог Інна Бугайчук у програмі Запитай у лікаря на ТРК Аверс зазначає, що причини проблем із вагітністю можуть бути пов’язані зі станом здоров’я як жінки, так і чоловіка.
   
  “Нерідко ми обстежуємо жінку на предмет безпліддя, знаходимо проблему, але паралельно виявляємо причину і у чоловіка. Взагалі у 30-40% пар проблема комбінована. Буває так, що у жінки ще немає дітей, а у її чоловіка є. І ось часто в таких ситуаціях причину безпліддя шукають тільки в жінки. Але той факт, що чоловік має дітей, не означає, що у нього не можуть виникнути певні проблеми із репродуктивним здоров’ям”,– зазначила лікар.
  Цікаво, що в деяких регіонах влада на місцевому рівні вже впроваджувала допомогу для підвищення народжуваності. Наприклад, у Рівному в серпні 2021 року ухвалили програму з фінансової допомоги для родин військовослужбовців, які потребують лікування непліддя.
   
  Ця програма дала результат, і 17 вересня 2023 року у родині одного із захисників народилася дитина.
   
  “Вже маємо народження однієї дитинки у родині наших захисників. Хай росте здоровою! Слава Богу, все закінчилося успішно. Зараз у стадії збору необхідних документів у нас знаходиться ще дві пари”, – зазначила виконувачка обов’язків начальника управління охорони здоров’я Рівного Лариса Обуховська.
  Після розширення програми медгарантій тисячі українців отримають шанс на народження дитини. В межах пакету по проведенню штучного запліднення планується провести 30 тис. циклів ЕКЗ, повідомляє Міністерство охорони здоров’я.
   
  “Сучасне життя суттєво знижує якість репродуктивних функцій українців. І якщо раніше ця проблема вирішувалась виключно за приватні кошти, то тепер ми надаємо можливість скористатися послугами з лікування безпліддя безоплатно. Також важливо забезпечити право на батьківство для військовослужбовців. Суворі реалії воєнних дій та умови, у яких наші захисники і захисниці перебувають тривалий час, боронячи нашу країну, можуть негативно позначитися на репродуктивній функції. Тому на допомогу ветеранкам чи дружинам ветеранів, які мріють відчути радість батьківства, можуть прийти лікарі. Таке рішення подарує нам більше ніж 10 тисяч маленьких українців щороку”,- зауважив перший заступник міністра охорони здоров’я Сергій Дубров.
  Не зайвим буде нагадати, що 22 листопада 2023 року Верховна Рада України підтримала в цілому законопроєкт про те, що держава забезпечуватиме українським військовослужбовцям безоплатний забір та збереження репродуктивних клітин.
   
  Ідеться про законопроєкт № 8011 Оксани Дмітрієвої – про забезпечення прав учасників війни на біологічне посттравматичне батьківство/материнство. 271 парламентар у сесійній залі виступив за цей законопроєкт.
   
  Цей закон дасть військовим ЗСУ можливість безкоштовно вилучати та зберігати свої статеві клітини, щоб у разі поранення на фронті, яке впливає на репродуктивні функції, чоловіки та жінки пізніше змогли мати дітей.
   
  “Військові вже самі замислюються над своїм майбутнім. Вони кажуть, що коли буде мир, хочуть повернутися додому і мати власних дітей. Саме для цього цей законопроєкт існує. Насамперед надати захисникам і захисницям соціальні гарантії, можливість зберігати свої репродуктивні клітини коштом держави. У підтримку цього законопроєкту проголосували всі фракції, жодної жовтої кнопки”,- зазначала в березні ініціаторка документа Оксана Дмитрієва.
  Згідно з розрахунками медзакладів, собівартість забору статевих клітин становить близько 450 грн для чоловіків і близько 1425 грн для жінок. Необхідні медичні обстеження перед забором клітин у здорових громадян можуть бути проведені під час проходження військово-лікарської комісії.
   
  Як скористатися допомогою держави
  Ставка за новим напрямом з лікування безпліддя для лікарень складе 60 324 грн за надану послугу. Прогнозна кількість медичних послуг – 30 400 циклів. Очікувана кількість новонароджених громадян України після проведення штучного запліднення – близько 10 000.
   
  Направлення жінок для проведення першого курсу лікування безплідності методами допоміжних репродуктивних технологій бюджетним коштом проводитимуться виключно за медичними показами.
   
  У МОЗ додали, що для долучення до Програми медгарантій за пакетом “Лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій (запліднення іn vitro)” медичні заклади мають законтрактуватись Національною службою здоров’я впродовж січня 2024 року за повною формою.

  #ГолосНароду

  НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

  Введіть свій коментар!
  Введіть тут своє ім'я