На голову Новини Нарешті скасували депутатську недоторканість! АЛЕ…є але!

Нарешті скасували депутатську недоторканість! АЛЕ…є але!

259
0

Верховна Рада проголосувала за закон про практичне скасування депутатської недоторканності!

Верховна Рада проголосувала за прийняття законопроекту №2237 в цілому, який зобов’язує правоохоронців узгоджувати слідчі дії проти нардепів з генпрокурором.

За таке рішення віддав голос 291 депутат Верховної Ради.

Таким чином, глава ГПУ, його заступники або керівники обласної прокуратури зможуть повідомляти підозри депутатам.

Саме генпрокурор, а не парламент зможе підтримувати клопотання на затримання, обрання запобіжного заходу, обшук, порушення таємниці листування і телефонних розмов, а також інших негласних слідчих, розшукових дій проти депутатів Ради.

Розслідувати справи проти нардепів зможуть тільки НАБУ і ДБР.

Без узгодження затримати нардепа можна тільки безпосередньо в момент тяжкого або особливо тяжкого злочину або одразу ж після нього, але правоохоронці зобов’язані повідомити про це спікера Ради протягом 24 годин.

Закон, який прийняли депутати, лише посилить недоторканність – ЦПК

Законопроєкт №2237, який 18 грудня підтримали народні депутати, не знімає депутатської недоторканності, а навпаки посилить її.

Джерело: Центр протидії корупціїFacebook-сторінка “Голосу”

Пряма мова члена правління Центру протидії корупції Олени Щербан:

“Депутати не просто не зняли недоторканність — вони її навіть посилили, порівняно з тим, що ми маємо сьогодні. З такими новаціями буде важко не просто притягнути до відповідальності нардепа, а й просто розпочати розслідування”.

У ЦПК пишуть, що народні обранці зберегли та навіть посилили недоторканність, внісши правки.

Зокрема, згідно з проголосованим законопроєктом, генпрокурор отримує монополію на відкриття кримінальних проваджень щодо нардепів.

Лише він може внести відомості до ЄРДР, що, на думку ЦПК, означає залежність початку розслідування щодо нардепа від доброчесності чи зайнятості генпрокурора.

Згідно з КПК, наразі будь-який слідчий чи прокурор може розпочати справу щодо нардепа (до набуття чинності законопроєкту, який депутати проголосували 18 грудня).

Ще однією небезпечною новацією у ЦПК називають вимогу обов’язкової присутності депутата під час розгляду клопотань слідчих у суді.

Зокрема, ці клопотання можуть стосуватися арешту майна депутата. Відповідно, це майно не можна буде арештувати без попередження самого парламентаря про суд та без його участі в засіданні.

Таким чином, нічого не заважатиме депутатам переписати за ніч майно на родичів, аби уникнути його арешту. Або ж слідчому не вийде заарештувати хабар, який отримав депутат, і був спійманий на гарячому.

Наразі такі клопотання слідчий суддя може розглядати за відсутності фігуранта справи, якщо є ризик, наприклад, знищення документів, майна або доказів через обізнаність нардепа-фігуранта з таким клопотанням.

Крім того, фракція “Голос” також вважає законопроєкт фіктивним. Зокрема, у фракції вважають, що правка депутата від “ОПЗЖ”, яку врахували у законі, фактично повертає недоторканність: “Бо тепер правоохоронці не зможуть притягнути депутата до відповідальності в час, коли він “здійснює свої повноваження”. Депутати здійснюють свої повноваження всі 5 років!…Адвокати зупинять будь-якого правоохоронця, використовуючи це”.

Йдеться про правку нардепа Григорія Мамки.

“Голос” єдина фракція, яка голосувала проти законопроєкту.

Що було раніше: 18 грудня Верховна Рада підтримала у другому читанні законопроєкт “Слуг народу” №2237, який, на думку інших фракцій, концентрує владу у руках генпрокурора та запроваджує “контрольовану” недоторканність народних депутатів.

Партія “Голос” не підтримує законопроєкт. “Голос” повідомляв, що зареєстрував у Раді альтернативний законопроєкт №2237-1. Нардепи вважають, що законопроєкт монобільшості концентрує владу в руках генпрокурора.

Зокрема, інші правоохоронні органи втрачають можливість навіть розпочати кримінальні провадження щодо нардепів.

Згідно із законопроєктом “Голосу”, генпрокурор не мав би ключової ваги при початку розслідування злочинів, вчинених депутатами.

16 грудня комітет з питань правоохоронної діяльності рекомендував Верховній Раді прийняти законопроєкт №2237 в другому читанні та в цілому.

Законопроєкт “Голосу” не підтримали.

Нагадаємо:

  • 4 жовтня Верховна Рада ухвалила в цілому проект закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих положень кримінального процесуального законодавства”, що в тому числі дає право НАБУ і ДБР на незалежну прослушку.
  • У той же час законопроєкт передбачає, що для застосування негласних слідчих дій стосовно народних депутатів, як то обшук або огляд особистих речей, транспорту, житла, службового приміщення, порушення таємниці їхнього листування, телефонних розмов, необхідна буде санкція Верховної Ради.
  • 3 вересня Верховна Рада внесла зміни в Конституцію щодо скасування недоторканності народних депутатів.