Новини "Люди Порошенка і Яценюка теж хочуть красти"

"Люди Порошенка і Яценюка теж хочуть красти"

334
0

— Зараз викристалізовуються загрози існування незалежної України, — каже 56-річний Олег Рибачук — колишній віце-прем’єр, керівник громадської організації "Центр.Юа". Вішає пальто у столичній кав’ярні "Кофе хауз". — Після другого Майдану ми отримали шанс. Змарнувати його не можна.

— Зараз викристалізовуються загрози існування незалежної України, — каже 56-річний Олег Рибачук — колишній віце-прем’єр, керівник громадської організації "Центр.Юа". Вішає пальто у столичній кав’ярні "Кофе хауз". — Після другого Майдану ми отримали шанс. Змарнувати його не можна.

 

Навколо нас сконцентрувалися надвеликі геополітичні ставки США, Євросоюзу та Росії. Путін запускає тезу про неспроможність українців урядувати. Загроза того, що Майдан піде на конвеєр — є. Якщо зараз не відбудеться успішна Україна, то все це стане реальністю.

 

Порошенко хотів виграти президентські вибори в першому турі — за нього проголосували 54 відсотки населення. В новій Верховній Раді європейську інтеграцію підтримують 302 депутати — це конституційна більшість. До виборців немає жодних питань. Зараз справа — за владою.

 

Скільки в нас часу на ­ривок?

 

— Кілька місяців. Уже на весну мають бути помітні успіхи. Маємо відчути, що впав рівень корупції. А не просто слухати заяви Яценюка, що її подолали на макрорівні. Це — знущання з людей, які хоч ­трошки в цьому розбираються.

 

Дуже розраховую на міністрів-іноземців. Вони здатні вплинути на розвиток України.

 

Які у вас запитання до ­влади?

 

— Що заважає реформувати прокуратуру та юридично правильно оформити позови проти тих, через кого виник Майдан? От із братків Клюєвих зараз знімуть звинувачення. Бо спочатку генпрокурор Махніцький, а потім його наступник Ярема не спромоглися надати грамотні аргументи їхніх злочинів. Щоб рахунки Клюєвих були арештовані. Цьому заважає війна? Криза?

 

У чому причина?

 

— Наші друзі з Євросоюзу ставлять те саме запитання. Говорять: скільки можна розказувати про кризу? Робіть реформи. Для цього є всі можливості.

 

Раніше нам давали гроші на стабілізацію ситуації. ­Тепер — під реформи?

 

— Так, під ті зміни, які можна буде відчути, помацати, побачити в дії. Наявність яких підтвердить ділове середовище, інвестори, експерти, громадяни.

 

Який мав би бути план реформ?

 

— Його громадськість презентувала політикам до виборів — "Реанімаційний пакет реформ". Там є логіка їх проведення та основні моменти. ­Зараз кожен міністр має підготувати дорожню карту реформ у рамках коаліційної угоди й програми уряду.

 

Важливий елемент — очищення влади. Міністерство юстиції здатне забезпечити це? Ні. Не можна доручати чиновникам люструвати самих себе. Показово, що дочка "регіонала" Чечетова не знайшла кого люструвати в Харківському міськвиконкомі. Процес має бути публічний, зі зрозумілими критеріями, за участі громадськості, журналістів.

 

Починати реформи потрібно з чого? Із боротьби з корупцією?

 

— Це — найбільший індикатор. За теперішньої системи корупції неможливо говорити ні про люстрацію, ні про реформи, ні про надання Україні військової допомоги, інвестицій та кредитів.

 

Ви казали, що в часи після помаранчевої революції корупція була хаотичною, а за Януковича — централізованою. Зараз вона яка?

 

— До влади прийшли люди, які хочуть зробити корупцію розумнішою. Схеми будуть витонченіші. Янукович розставляв на посади донецьких. Це були господарники, які тупо дерибанили бюджет. Люди Порошенка і Яценюка — сучасні, успішні менеджери. Вони теж хочуть красти. При розумній корупції суми можуть бути ще більші, але доступ до цих схем матиме невелика кількість людей.

 

Офіціантка приносить Олегові Рибачуку каву "рістретто" з шоколадною цукеркою.

 

Як позбутися розкрадання — насамперед державного бюджету?

 

— Принциповим є очищення влади й реформування судів. Має бути невідворотність покарання, яке є в розвинених країнах. Це значить, що мають сісти не один десяток прокурорів, суддів, міністрів, губернаторів. Якщо не притягнути до відповідальності керівників, середня ланка продовжуватиме красти.

 

Перший уряд Яценюка заявив: як тільки буде підписана Угода про асоціацію з Євросоюзом, вони посекундно знають, що робити. Де результат? У правоохоронній системі давно можна було навести лад. Не може далі працювати суддя, який зняв арешт із заблокованих рахунків Арбузова чи Клименка.

 

Що ще необхідно робити якнайскоріше?

 

— Провести адміністративну реформу. Міністри-іноземці в цій системі згаснуть. Якщо їм нав’язуватимуть заступників, якщо апарат ­Кабміну працюватиме по-старому. Покійний грузинський реформатор Каха Бендукідзе наголошував на цьому. Навіщо нам стільки віце-прем’єрів? А Міністерство економіки, яке ­дублює функції половини міністерств?

 

Чому прем’єр і президент бездіють?

 

— Ця влада потроху втрачає відчуття страху. Тоді й виникає ситуація, коли затримують організаторів страйку трамвайщиків. Це — безумство. Адже люди просто вимагають, щоб їм заплатили зароблені ними гроші.

 

Як зробити меншою прірву між владою та людьми, щоб не втратити країну?

 

— У влади є час до березня-квітня. Але досвід показує, що далі буде складніше. Виклики лише зростатимуть.

 

2015 року будуть вибори до місцевих органів влади — це великий шанс. Якщо змінювати систему зверху поки що не вдається, то треба починати знизу.

 

До столика підходить керівник громадського руху "Кияни разом" 37-річний Ярослав Діденко. Він двічі балотувався до Верховної Ради в окрузі на столичному Печерську. Обидва рази програв.

 

— Вас чути аж на вулиці, — усміхається. Тисне Рибачуку руку і йде за інший столик.

 

Бунти можливі?

 

— Зробити третій Майдан — це зараз завдання Путіна. Він хоче, щоб владу змели. Тоді казатиме європейцям: "А я вам говорив. Подивіться, вони знову майданять, влада нелегітимна, постійні перевороти". Нині багато чуємо про плани олігархів — Коломойського, Ахметова, Фірташа. Їм може сподобатись ідея Путіна про федералізацію України. В такому разі вони могли б бути регіональними князьками. Тому олігархи можуть підтримати якісь заворушення.

 

У чому вони зацікавлені насамперед?

 

— Їм потрібна слабка центральна влада. А більшість європейських реформ олігархам ні до чого.

 

Коли побачимо реальні зміни в країні?

 

— Уряд говорить, що 2016-й може стати роком зростання. Це означає, що 2015-й дасть відповіді на багато запитань. Якщо зрушимо з місця, то система швидко розвалиться. Вона про­гнила, тримається винятково на корупції.

 

3 собаки і два коти живуть в Олега Рибачука. 15-річний папуга Пако імітує телефонні дзвінки.

 

Рік був правою рукою Ющенка

 

Сім місяців 2005-го Олег Рибачук був віце-прем’єром з євроінтеграції в уряді Юлії Тимошенко. Потім рік очолював Секретаріат президента Ющенка. Згодом працював його радником. Раз обирався народним депутатом.

 

2011-го створив громадський рух "Чесно".

 

Дружина Інна — музикант. Син Станіслав закінчив Київський національний економічний університет. Зараз довчається в нідерландському місті Роттердам.

 

Донька Ганна заміжня за бізнесменом, з яким певний час жили в Казахстані. Півроку тому повернулися в Україну. Виховують синів — 7-річного Єгора та 2-річного Семена.

 

Автор: Оксана СМОЛА, Ольга МОСКАЛЮК

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я