Новини Глава представництва ЄС в Україні пояснив, навіщо державі антикорупційні суди

Глава представництва ЄС в Україні пояснив, навіщо державі антикорупційні суди

326
0

Хьюг Мінгареллі, глава представництва ЄС в Україні, в коментарі НВ пояснив, чому епізод зі зняттям недоторканності з народних депутатів є сигналом про необхідність створення антикорупційних судів.

– Минулого тижня до парламенту надійшло подання про зняття недоторканності з п’яти народних депутатів, троє з яких належать до правлячої коаліції. Їх підозрюють у корупційних діях та ухиленні від сплати податків. Яким чином, на вашу думку, найкраще притягнути до відповідальності корупціонерів?

– Україна успішно створила незалежні органи розслідування корупції високопосадових осіб – Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру (САП). За короткий період часу вони продемонстрували свою здатність висувати обвинувачення та вести розслідування щодо різних осіб, незалежно від їхньої політичної приналежності. Проте там, де тонко, там і рветься – зокрема, у системі кримінального судочинства. Справи, які розслідують та в яких висувають обвинувачення НАБУ та САП, мають розглядати антикорупційні суди.

Здійснено істотний прогрес в реформуванні судової системи: серед іншого, ми побачили, що процес самоочищення серед суддів вже розпочався. Проте, зростання кількості справ, які розслідує НАБУ, та очікування обвинувачувальних вироків з боку громадськості в Україні показують існування нагальної потреби у створенні Вищого антикорупційного суду, який буде відокремленим від наявних судових структур в Україні.

Для формування цих антикорупційних судів слід провести ретельний відбір із залученням представників громадянського суспільства та міжнародних партнерів, якщо це буде доцільним. Це повинно забезпечити незалежність та непідкупність таких судів. В кінцевому підсумку, не самі лише розслідування, а радше справедливі обвинувачувальні вироки та повернення активів будуть реальними показниками формування нової держави в Україні, в якій винних у корупції притягають до відповідальності за їхні дії.

– Що ви думаєте стосовно ось якої ідеї: замість створення Вищого антикорупційного суду провести відбір спеціалізованих суддів для розгляду корупційних справ? Ці судді могли би працювати в рамках наявних судів, включаючи спеціалізовану Антикорупційну палату у Верховному суді. Як ви оцінюєте відповідний проект закону, нещодавно представлений групою депутатів правлячої коаліції?

– Є певні сумніви щодо того, чи зможе такий підхід стати найбільш дієвим для розгляду корупційних справ, які стосуються високопосадовців. Ми вважаємо, натомість, що існує потреба в створенні окремої спеціалізованої антикорупційної судової структури.  На суддів, які виносять вироки у таких справах, чинять значний тиск. Потрібно гарантувати їхню доброчесність. Вони мають бути незалежними від наявних судів, пройти ретельну перевірку та отримувати високу зарплатню. Також слід вжити спеціальні заходи безпеки щодо антикорупційних суддів та членів їхніх сімей.

Фактично, Україна прийняла рішення про створення окремого Вищого антикорупційного суду в червні 2016 року. Тоді Рада ухвалила зміни до Конституції в частині судочинства, а також новий закон щодо статусу суддів.

Україна здійснила вражаючий поступ у процесі переслідування корупції, створивши окремі органи розслідування із ретельним та незалежним процесом відбору персоналу. Подібні кроки слід вжити й щодо судового елементу боротьби з корупцією, а саме: створити незалежний Вищий антикорупційний суд, у віданні якого перебуватимуть всі судові інстанції.  Ключовими елементами цієї системи повинні стати незалежність, чесність, спеціальна процедура відбору суддів, а також їхня спеціалізованість та ефективність. Декілька разів Європейський Союз вже висловлював свою готовність надати підтримку Україні в цьому процесі. Ми й надалі готові таку підтримку надавати. 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я