Економіка Держборг України збільшився вдвічі і перевищив 5,5 трлн грн

Держборг України збільшився вдвічі і перевищив 5,5 трлн грн

378
0
За підсумками 2023 року державний борг перевищив 5,5 трлн грн. З початку війни він збільшився вдвічі. На його приріст здебільшого вплинуло отримання пільгових кредитів від ЄС, кредитів за програмами МВФ, Світового банку, ЄБРР, а також від уряду Канади.
 
Про це повідомив голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев у своєму телеграм-каналі.

“За два роки війни структура державного боргу об’єктивно погіршилась. Утім, вкотре нагадаю, що частину із зовнішнього боргу реструктуризовано: перед офіційними кредиторами з G7, Паризького клубу – до кінця березня 2027 року, перед комерційними кредиторами (єврооблігації, ВВП – варанти) – наразі до серпня 2024 року, але за програмою МВФ також заплановано продовження до 2027 року. Це суттєво зменшує навантаження на бюджет”, – зазначив Гетманцев.Гетманцев додав, що завдяки реструктуризації очікується економія на погашенні і обслуговуванні держборгу у 2024 році у сумі 4,6 млрд.дол, сумарно до 2027 року – 14,8 млрд.дол.  За підсумками 2023 року співвідношення державного боргу до ВВП складе близько 85% ВВП (проти 78,4% у 2022 і 48,9% у 2021 році). Водночас, попередні прогнози на цей рік були набагато гіршими (зокрема МВФ давав 98% ВВП).

Отже, робить висновки Гетманцев, боргове навантаження на економіку залишається високим, боргові ризики зросли, але ситуація на сьогодні є контрольованою. Про це свідчить успішний перезапуск внутрішнього боргового ринку, продовження реструктуризації перед офіційними кредиторами, а також озвучені плани Мінфіну повернутись на ринки зовнішніх комерційних запозичень вже у 2025-2026 роках.

“Поради різноманітних блогерів як нам не повертати кредити МВФ та й загалом домовитись про списання офіційного зовнішнього боргу, звісно підкупають якщо не “новизною”, то “святою простотою”. Але управління державним боргом – це не про хайп, а насамперед про вибудовування довіри, яку легко втратити і потім важко повертати. Це стосується в тому числі і періоду війн. На фоні затримок із зовнішнім фінансуванням важливо, аби наша боргова політика була послідовною, а країна залишалась передбачуваним позичальником”, – додав він.
 
Україна наближається до понад 8 трильйонів гривень держборгу
Міжнародний валютний фонд (МВФ) прогнозує збільшення загального державного боргу України. Вже поточного року він зросте до 88,1% від валового внутрішнього продукту країни, а у 2025 році – перевищить 100% ВВП. У серпні 2023 року загальний державний борг України зріс на 3,1% і досяг нового історичного максимуму. Цифри виглядають наступним чином. Борг зріс на 4 млрд доларів, до 132,92 млрд доларів. В Уряді це пояснили тим, що до бюджету країни надійшов сьомий транш макрофінансової допомоги ЄС у розмірі 1,5 млрд євро.
 
Нагадаємо, що 22 грудня минулого року група офіційних кредиторів із країн “Великої сімки” та Паризького клубу погодила реструктуризацію державного боргу України. Також відтерміновані виплати по ньому до 2027 року.

#ГолосНароду

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я