Економіка Експерт: чи станеться в Україні економічне диво?

Експерт: чи станеться в Україні економічне диво?

338
0

Міжнародний експерт розказав, що думає про українські економічні можливості та корупцію. Чи буде економічне диво?

Відбулася унікальна зустріч запорізьких журналістів з економістом та експертом з глобалізації, викладачем Няньянського технічного університету, практикуючим економістом,  співробітником компанії “GL Training & Consultancy”, міжнародним тренером Гері Літ Ін Луном

Цей перелік довго можна було б продовжувати. Гері Літ громадянин Сінгапуру, досконало знає економічну модель своєї країни, може розказати про всім відоме «Сінгапурське економічне диво», поділитися досвідом та знаннями, розказати своє бачення розвитку нашої країни.

 В загальному колі експерт поділився власними думками та відповів на всі запитання.  Журналістам RegionNews  вдалося поспілкуватися з ним віч-на-віч, за чашкою чаю обговорити питання української економіки та боротьби з корупцією.

Останнім часом Ви часто буваєте в Україні, читаєте тут лекції, готові ділитися досвідом на тренінгах. Якби надійшла пропозиція попрацювати радником з економічних питань, погодили б ся?

В Україні читаю лекції для студентів, а також уже сформованих спеціалістів з економіки, у тому числі представників урядових структур. Я досить відкрита людина,  все, що знаю і вмію з радістю передам для використання тим, кому це буде корисно. Якщо інші хочуть вчитися, то мені за щастя навчати.  Пропозиції такої на разі не було, але якщо надійде, не виключаю можливість її розгляду та прийняття рішення на користь співпраці з українцями.

Ви – відмінний експерт з економіки та глобалізації, скажіть, чи бачите розвиток України за останні кілька років, або чи використовують Ваші поради українські керманичі? Українське економічне диво станеться?

Стосовно рекомендацій, чи то порад, – на разі рано про це говорити,  на шляху до справжнього успіху маленькі кроки малопомітні. Тому сказати, що використовують, а що ні важкувато. В загальному – розвиток бачу. Можливо зміни поки суспільство не відчуває, але вони є. Диво? (усміхається) – Ми самі творці свого дива, багато ж насправді залежить і від людей, від їхнього способу мислення, ментальності, самоусвідомлення. Свого часу в Сінгапурі це відіграло ключову роль, якби не було сприяння і бажання з боку громадян, дива б не сталося.

Гаразд, тоді скажіть, на які галузі нашої економіки потрібно робити ставку, щоб наблизити це диво?

Не потрібно бути дуже крутим спеціалістом, щоб побачити ваші основні козирі. Найперше це аграрна сфера, якщо ви зробите ставку на екологічно чисті продукти, експорт овочів на фруктів вирощених на власній землі, світ це оцінить. Розвинені країни нарешті дійшли до того, що потрібно користуватися чистими природніми дарами, їсти здорову їжу, без добавок і хімії. Вони готові купувати найкраще для своїх громадян. Чому б вам не зробити ставку  на це? Ви ж все для цього маєте!

Також це може бути промисловість, в Україні багато заводів, реформуйте цю сферу, вдоскональте. У будь-якому разі не уникнути переформатування, потрібно застосовувати кращі технології, щоб виготовляти кращі, або якісніші товари. Та, боротися з корупцією, поки вона панує, ресурси осідають не там, де повинні були б.

Свого часу Сінгапур оголосив війну корупції, зараз це найменш корумпована країна світу. Ваші чиновники радше куплять для потреб держави щось з власної кишені, а ніж  кинуть на себе підозру. Це дивовижний ефект, в який спосіб його досягнули?

Це абсолютна правда, в нас дійсно брати хабарі справа принизлива та небезпечна. По-перше, повинно бути відчуття відповідальності за власні дії. Навіть не про совість говорю, хоч це теж важливо. Річ у розумінні того, що злочин обов’язково викриють і всі про це дізнаються. Тобто, це ефект страху.

По-друге, – винагорода, якщо ти не береш хабарів, мусиш отримувати добрий гонорар за свою роботу. Іншого шляху немає. Якщо людина буде боятися втратити  своє крісло, місце чи то посаду, вона не піде на злочинний крок усвідомлюючи, що втратить добре оплачувану роботу. Це важливо! Не варто жаліти грошей на заробітну плату посадовцям, якщо це призведе до відсутності корупції.

По-третє, – воля народу, не просто пасивна воля, а чіткі і конкретні дії.  Суспільство повинно самостійно пильнувати за державними закупівлями, це ж їхні гроші. Повинно допомагати формувати вимоги до тендерних закупівель, викривати  випадки корупції, коли про них стало відомо. Ну і, не мало важливий фактор – якщо ніхто не даватиме хабара, то хто його братиме….

Ви промовчали стосовно смертної кари, у ваші країні вона є.  Чи не це стало основним у боротьбі з корупцією?

Так, смертна кара є, в цьому ми доволі радикальні. Але за корупцію ніхто не страчує, застосовують смертну кару за, скажімо вбивство чи торгівлю наркотиками. Можливо це було б доцільно в деяких випадках, але  сказати точно не можна. На практиці у нас цього не було, отже я можу говорити, що держава здатна обійтися без подібних методів.

Співпраця України і Сінгапуру обмежується лише сферою освіти, чому? Наша країна нецікава для більш щільної співпраці?

Навпаки, дуже навіть цікава. Скажімо, ми б залюбки купували у вас натуральні продукти харчування. (усміхається). Та поки у вас орієнтація виключно на Європу. Я не засуджую таке рішення, але нічого поганого немає в тому, щоб почати економічні відносини з країнами Азії скажімо. Чим більше буде ринків збуту, тим краще. А політична спрямованість, на мою думку, не повинна обмежувати економічну. Розвинені та платоспроможна країни світу не лише ті, що входять до Євросоюзу. Варто розуміти, чим більше партнерів країна має, тим вона цікавіша для інших. Це забезпечить природну конкуренцію навколо експорту та імпорту тієї чи іншої держави. Наша модель економіки дуже прозора і відкрита, якщо Україна виявить бажання, можемо налагодити співпрацю.

Чого побажаєте українцям?

Добра та миру, бажання і міцної  волі досягнути поставлених задач, в якомога коротший період!

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я