Новини Життя без ЖЕКу по-вінницьки

Життя без ЖЕКу по-вінницьки

363
0

Нарешті, «мрія» багатьох вінничан збулася – мерія дозволила відмовлятися від послуг житлово-експлуатаційних контор (ЖЕКів).  

 Нарешті, «мрія» багатьох вінничан збулася – мерія дозволила відмовлятися від послуг житлово-експлуатаційних контор (ЖЕКів). Рішення про порядок відмови мешканців багатоквартирних житлових будинків від послуг, які надають ЖЕКи, ухвалив виконавчий комітет Вінницької мыськоъ ради під час одного з останніх засідань.

– Виникла ідея про прийняття такого рішення, тому що сьогодні маємо досить багато звернень громадян, в тому числі і старших по будинках, які виявили бажання самостійно прибирати у під’їздах чи на прибудинковій території, – коментує ситуацію директор департаменту житлово-комунального господарства Вінницької міської ради Сергій Кушнір.

За його словами, до цього часу існував порядок співпраці старшого по будинку із ЖЕКом у форматі замовлення послуг, яким була передбачена можливість обрання певних послуг, але не було можливості відмовитися від них. Новий порядок дає право відмовитися від будь-яких послуг ЖЕКу, за винятком обслуговування ліфтів та забезпечення електроенергією тих же ліфтів та сходових клітин, а також що стосується ліквідації аварійних ситуацій.

– Здебільшого мешканці вважають, що їхня власність закінчується за дверима квартири. Але зважаючи на те що нині понад 94% житлового фонду міста є приватною власністю, мешканці стають не лише власниками квартир, й а співвласниками місць загального користування. Сюди входять підвали, сходові клітини, дах будинку. Тому цей проект спрямований на те, щоб мати ефективного власника багатоквартирного будинку, який несе відповідальність за належне утримання будівлі, її санітарний стан та тривалу службу, – пояснює Сергій Кушнір.

 

Порядок розроблявся департаментом житлово-комунального господарства спільно з асоціацією старших по будинках. Нині проект фактично можна вводити у дію. Однак поки що заяви про відмову від послу ЖЕКу ще не надійшло від жодного будинку.
 

 

Хто відмовляється?

Найбільш вигідно скористатися такою можливістю мешканцям малоповерхових будинків. Адже саме їм за послуги з прибирання території навколо будинку доводиться платити найбільше. Наприклад, мешканці двоповерхових будинків у центрі міста щомісяця сплачують близько 150 – 200 гривень.

– Може бути так, що площа прибудинкової території 9-поверхового і двоповерхового будинків однакова. Це значить, що обсяг роботи і затрати ЖЕКу однакові, а плата розподіляється між кількістю мешканців. Так, у малоповерхових будинках плата за послуги ЖЕКу часто складає 80% від усієї щомісячної квартирної плати. Відповідно, на якісь ремонтні роботи в будинку – полагодити дах чи зробити ремонт у під’їзді – коштів у мешканців не вистачає.

Процедура відмови

Процедура відмови досить проста – старший по будинку організовує збори мешканців, запрошує представників ЖЕКу та Асоціацію старших по будинку. Під час зборів ЖЕК доводить мешканцям інформацію про стан будинку – які є проблеми, що потрібно ремонтувати. Потім проходить відкрите голосування – якщо 51% мешканців підтримали ідею про відмову від послуг ЖЕКу, рішення вважається прийнятим. Згодом оформляється протокол із підписами мешканців, і екземпляри документа надсилаються у ЖЕК, в Департамент ЖКГ та Аоціацію старших по будинках.


Прибирання снігу ВінницяЖиття без ЖЕКу

– Ми не заперечуємо, якщо городяни самі хочуть прибирати територію біля будинку. Але вони мають розуміти, що їм доведеться брати участь у всіх загальноміських заходах – наприклад, прибирання опалого листя, побілка дерев або ж підрізання газону. А головне – на плечі мешканців лягає прибирання снігу взимку, – пояснюють у Департаменті ЖКГ.
Щоправда, і тут можна схитрувати – відмовитися від прибирання території протягом літа й осені, а перед настанням зими знову «помиритися» із ЖЕКом.


Штрафи за сміття

– Однозначно, що за такими будинками буде здійснюватися контроль зі сторони асоціації старших по будинках, і зі сторони Департаменту ЖКГ, аби не допустити доведення будинку до занедбаного стану, – каже Сергій Кушнір.

Якщо ж мешканці недобросовісно виконуватимуть свої зобов’язання, то інспекція по благоустрою (нині також муніципальна поліція) автоматично складає відповідний протокол та накладає штрафні санкції на ЖЕК. Там, у свою чергу, штраф вносять у тариф на будинок, розподіляють між мешканцями будинку та виставляють до сплати. Ця процедура передбачена у договорі про відмову.

Вінницьке ноу-хау

Схожої практики ще поки не було в жодному місті країни, тож Вінниця стане першопрохідцем. Свого часу таким ноу-хау у нашому місті стало обрання старших по будинку та створення Асоціації старших по будинках. Нині ж досвід Вінниці переймає Одеса, Горлівка, Хмельницький та навіть Київ. Цікавилися нововведеннями й львів’яни, однак поки такого проекту не впроваджували.

ДОВІДКА:

Нині у Вінниці нараховуються 900 старших по будинках. 1680 будинків у місті користується послугами ЖЕКів. З них близько 400 будинків є малоповерховими (3 поверхи і менше).

за інформацією: "ВінницяОК"

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я