Благодійність З 1 грудня гуманітарку завозитимуть за новими правилами: чого чекати

З 1 грудня гуманітарку завозитимуть за новими правилами: чого чекати

188
0
Для ввезення гуманітарної допомоги в Україну с 1 грудня запрацюють нові правила. Держава запевняє, що тепер процес стане прозорішим, але волонтери не надто задоволені.
Що пропонує влада
Під час повномасштабного російського вторгнення благодійні фонди та громадські організації ввозили гуманітарну допомогу згідно з 174-ю постановою Кабміну. Її прийняли торік у березні. Вона значно спростила ввезення допомоги в Україну. Але були випадки зловживань, коли гуманітарка зникала, або по цій постанові в країну завозили нові елітні авто – точно не на фронт.
 
Через це на початку вересня Кабмін ухвалив нові правила ввозу гуманітарної допомоги. Отже, з 1 грудня змінюються правила ввезення та обліку гуманітарної допомоги. Крім того, уся інформація про гуманітарку буде оцифрована в автоматизованій системі.
 
По перше, з 1 грудня 2023 року буде впроваджено електронний інструмент обліку гуманітарної допомоги. Тобто організації, які збираються ввезти гуманітарну допомогу, зможуть зареєструватись за допомогою вебплатформи Автоматизована система реєстрації гуманітарної допомоги, авторизуватись на сайті, сформувати та подати декларацію.
 
Ця декларація прямуватиме на митницю. Система автоматично присвоюватиме декларації унікальний код. За цим кодом працівники митниці пропускатимуть вантаж. Декларативний принцип ввезення гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану буде збережено, процес ввезення таких вантажів спрощено.
 
По-друге, буде запроваджено зручну форму для автоматичних звітів, що передбачені законодавством. Повідомляється, що 15 числа наступного за звітним місяцем організація, яка завезла гуманітарну допомогу має сформувати в системі автоматичний звіт. У нього вона має вказати “статус” допомоги, яку отримала, чи вона роздана, якщо так, то коли й де, якщо не роздана, чи є залишки – це також вказується у звіті.
 
По-третє, буде скасовано гарантійні листи. Це означає, що гуманітарка для військових буде завозитись без потреби у наявності гарантійного листа. Інформація про такі вантажі буде закрита для загалу з міркувань безпеки.
 
Система працюватиме таким чином:
 
користувач реєструється в Автоматизованій системі за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП),
після отримує номер в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги,
далі він вносить перелік товарів, які планується завозити,
зберігає унікальний код гуманітарної допомоги,
подає декларацію з унікальним кодом на митницю в електронній або паперовій формі,
і, нарешті, ввозить допомогу, розподіляє її та звітує.
Водночас триватиме перехідний період з можливістю подання паперової декларації до 1 квітня наступного року. Форма та зміст декларації залишаються однаковими в обох механізмах.
 
Позиція Мінсоцполітики, яке було ініціатором зазначених змін, викладена у дописі заступника міністра Назара Танасишина. В своєму Facebookвін стверджує, що нові правила спрощують життя волонтерам, а покликані вони “створити зрозумілу та просту систему обліку гуманітарної допомоги” та “посилити контроль над бюджетними установами, які отримують цю допомогу”.
 
Він також нагадує, що у поліції наразі зареєстровано понад 650 кримінальних справ щодо зловживань під час завезення допомоги.
 
“Ми запускаємо зручний інструмент публічності та підтримки довіри як до благодійних фондів, так і до влади. Кожен громадянин буде бачити, куди, в яку громаду чи лікарню надходила гуманітарна допомога і зможе запитати, як її використали. Запобігати зловживанням, щоб діяльність жодної доброчесної благодійної організації не була предметом уваги правоохоронців – власне одне із завдань нових змін”, – стверджує Танасишин.
Волонтери незадоволені
16 листопада провідні волонтерські організації звернулися з відкритим листом до президента Зеленського через запровадження нової системи пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану.
 
Вони стверджують, що “запровадження нових обмежень та скасування чинного режиму ввезення гуманітарної допомоги … значно зашкодить забезпеченню Сил безпеки й оборони України та призведе до недоотримання останніми засобів, необхідних для успішного протистояння агресору, зокрема, але не обмежуючись, транспортними, медичними, технічними засобами”.
Як зазначають волонтери, вартість адміністрування гумвантажів у новій системі збільшується. Ресурси на це є тільки у найбільших гравців, передусім державної фандрейзингової платформи UNITED24 та двох благодійних фондів – Сергія Притули і Повернися живим.
 
“У великих фондів, які зараз фактично виконують функції держави, не буде проблеми з перевезеннями. Вони просто застосують адміністративний ресурс. Проблема саме з маленькими фондами, які не мають адміністративних ресурсів”,– каже в коментарі Бізнес.Цензору Вероніка Муцей, голова громадської організації Zeilen van Vrijheid (Вітрила Свободи), яка завезла в Україну 173 машини швидкої допомоги, більше ніж 100 евакуаційних авто і 600 тонн медичної гуманітарки.
Тим часом, за оцінками видання, великі фонди закривають менш як 50% потреб військових. Більша частина допомоги фронту тримається на середніх та малих волонтерських об’єднаннях.
 
“Треба почути волонтерів: великі фонди, як наш, і маленькі, які допомагають п’ятьом людям зі свого села, які пішли служити. Волонтерство різне. Сьогодні збирати кошти в Україні стало дуже-дуже складно”,– зазначив в коментарі УП комунікаційний директор американсько-українського фонду Razom For Ukraine Олексій Захарченко.
На щастя, держава дослухалась до критики, та продовжила можливість використання паперових декларацій для ввезення гуманітарної допомоги в Україну до 1 квітня 2024 року. Волонтери зазначають: загалом нова ініціатива хороша, адже контроль за гуманітарними вантажами потрібен, але з реалізацією є проблеми.Директорка фонду Dignitas Люба Шиповичв коментарі Еспресо зазначила, що через нововведення з автівками на фронті може трапитися катастрофа. Зазначимо, що за новими правилами автомобіль не може отримати громадська організація чи благодійний фонд, окрім Червоного хреста або Організації інвалідів і ветеранів для свого власного вжитку. И виходить, що авто можна передати військовим, але хто це буде робити – невідомо.
 
“Також не зрозуміло, що робити з індивідуальними запитами. Військові не можуть бути отримувачами гуманітарної допомоги. Це стосується такмеду, коли аптечки оформлювалися індивідуально на військових, рюкзаки медиків індивідуально на медиків. Військова частина не завжди хотіла приймати на себе такі речі. Пригадуєте скандал з аптечками, коли на балансі військових частин були аптечки не належної якості? У такому разі військова частина прийняти не зможе аптечки від благодійників, бо ж у них всього достатньо. Тоді військові окремо брали якісний такмед у волонтерів. А тепер не зможуть взяти, бо вони за законодавством не є отримувачами такої допомоги”,– наголошує Люба Шипович.
Вона зазначає, що зміни мали би бути позитивними, впорядкувати ввезення допомоги потрібно, але тоді, коли у військових вже всього достатньо.
 
“А коли в нас нестача такмеду, дронів, рацій, автомобілів і починаємо впорядковувати тим, що додаємо додаткові регуляції та обмежуємо, ми самі собі вистрілюємо в ногу”,– каже волонтерка.

#ГолосНароду

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я