Новини ВІННИЦЬКУ ПОЛІЦІЮ «ДОПИТУВАЛИ» ПРО СПРАВИ ЧИСЛЕННИХ ПОГРОЗ ЖУРНАЛІСТАМ ТА ЇХ ПОБИТТЯ

ВІННИЦЬКУ ПОЛІЦІЮ «ДОПИТУВАЛИ» ПРО СПРАВИ ЧИСЛЕННИХ ПОГРОЗ ЖУРНАЛІСТАМ ТА ЇХ ПОБИТТЯ

432
0

Днями вінницькі правоохоронці «звітували» про розслідування цілого переліку справ, пов’язаних із професійною журналістською діяльністю місцевих ЗМІ.

На зустріч, яку організували Громадська рада при Вінницькій ОДА та Інститут масової інформації, прийшли представники ЗМІ, правоохоронних органів та громадськості.

Про загальну картину порушень прав журналістів на початку зустрічі розповів регіональний представник Інституту масової інформації А. Булгаков. Він зазначив, що не дивлячись на численність заяв від журналістів та відкриття кримінальних проваджень, до суду доведено дуже мало справ:

– Зокрема, на Вінниччині щомісяця порушуються права журналістів! Статистика показує, що справи або закриваються, або шукаються якісь зачіпки: що він не є журналістом, або він не виконував свої професійні обов’язки абощо.

Згадав він і січневий випадок, коли особи ромської національності перешкоджали роботі журналістки “Вінниця.інфо”, поводились агресивно, погрожували. Проте, ця справа виявилась закритою.

Заступник начальника Вінницького відділу поліції головного управління Нацполіції Максим Рижов підтвердив, що така заява була, що провадження відкрили на основі письмової заяви журналістки, яка провела розслідування про жебраків на Вінниччині. І особи, які їй погрожували, навіть були встановлені та допитані. Але згодом від неї надійшла ще одна заява з проханням закрити справу.

Булгаков нагадав також про випадок із Андрієм Качором. Присутній на зустрічі Качор сам розповів про інцидент:

 – Конфлікт носив більше принциповий характер, ніж було заподіяно шкоди. Мало місце перешкоджання професійній діяльності. Ми викликали наряд поліції. Проте, було відмовлено у відкритті кримінального провадження. В офіційному документі ця ситуація була названа “непорозуміння”. І що здивувало: не було припинення працівниками поліції самого правопорушення. Людина при наявності поліцейських на місці продовжувала забороняти проводити зйомку журналістам в громадському місці, чим порушувала чинне законодавство. На жаль, жодної реакції від правоохоронців не відбулось. Ми оскаржували цей висновок у прокуратурі. З огляду на попередній досвід, розуміли, що особливих перспектив це немає.

Максим Рижов зазначив, що випадок названо “непорозумінням”, тому що іншою стороною конфлікту були теж журналісти, з програми “Ревізор”. Крім того, не було встановлено ознак правопорушення.

 Також у заступника начальника міської поліції цікавились, чи повинен журналіст мати посвідчення, адже є кореспонденти-фрілансери. Той сказав, що посвідчення має бути. А от редакційне завдання ніхто вимагати не має права.

Перейшли до найрезонанснішого випадку — жорстокого побиття засновника “Медіа центру “Власно” В, Воловодюка.

– Було вже майже темно. Назустріч по тротуару йшли двоє молодих людей, – розповідає Володимир Воловодюк обставини цього випадку. – Коли наблизились, вони дістали дубини, старались влучити в голову. Все тривало буквально менше хвилини. Отримав удар в голову, впав, далі — вже в лікарні.

– Найближчим часом поліція по цьому злочину надасть всебічну інформацію: хто був причетний, хто був виконавцем, і головне — хто був замовником. Адже вони повинні понести покарання, – наголосив Максим Рижов. – Одна річ, коли просто посварились, а коли цинічним способом вистежують, щоб нанести травму. Думаю, протягом місяця-двох слідство буде завершено. По частині 4 статті 296 ККУ — хуліганство. Але це більш важка стаття, ніж 171. Бо тут йдеться про тяжкий злочин зі застосуванням спеціальних засобів для нанесення ушкоджень.

Однак, до заступника начальника міської поліції по цьому випадку було багато запитань.

– Ми самі знайшли відео, я особисто підходила до слідчого і говорила про версії — хто міг це зробити. За весь цей час зі мною зустрілись лише раз, хоча я безпосередній свідок, – зауважила керівник “Медіа центру “Власно” Ольга Маліновська. – Версії викладала, але ніхто не запитав, чому самі ці версії.

 Хронологію подій 29 серпня, коли на Сабаровському полі побили журналістів, активістів та поліцейських, розповів журналіст онлайн-видання “Власно.інфо” Богдан Новак. Продемонстрували також відео, на якому чітко видно, як його б’ють.

– Били чоловіків, або людей, які фільмували. І хоча я вигукував, що я із преси, ніхто на це не зважав. Найприкріше, що два рази мене били у присутності правоохоронних органів, – сказав він.

Коментуючи хід слідства по цій справі, Максим Рижов зазначив, що кримінальне провадження відкрито за частиною другою статті 345 ККУ. Запевнив, що ця стаття охоплює і 171-шу, і що вона більш жорстка. Адже там йдеться про перешкоджання при виконанні професійних обов’язків з нанесенням насильницьких дій. І що на початку жовтня очікується проведення повної судово-медичної експертизи по цій справі.

Головний редактор газети “Правди сила” (яка входить до “Медіа центру “Власно”) Ірина Басенко розказала, як чиновники міської ради перешкоджали журналістам.

– Є колективна заява від мене та трьох моїх колег. В ній зазначено, що директор Департаменту міського господарства Григорій Пурдик безпосередньо забрав у колеги телефон, кинув його директору “Комбінату комунальних підприємств” Аліку Зубрицькому. Все це видно на відео. Чиновник поводив себе агресивно, досить загрозливо, навіть замахувався. Нам пощастило, що нас було четверо, ми проводили зйомку з трьох камер. І добре зафіксували всі правопорушення. Однак, минув місяць, але досі я не знаю, хто мій слідчий. У жодного з нас не було допиту, жодному з нас не вручили витяг з єдиного реєстру, і жодному не повідомили про відкриття кримінальної справи.

Максим Рижов одразу повідомив, що слідчим є Олексій Прокопчук . І що в цьому випадку порушена справа якраз за статтею 171:

– Люди допитані, але покази різняться, тому є необхідність проведення очної ставки.

– А відео мало? Воно не береться до уваги? Бо слідчий посадить мене перед двома величезними дядьками, які будуть заперечувати мої свідчення. Як тоді мені діяти? – допитувалась Ірина Басенко.

За словами Максима Рижова, відео є беззаперечним відеодоказом. І додав, що протягом місяця справу передадуть до суду. Який вирок винесе суд — невідомо. Стаття передбачає до трьох років обмеження волі. Також можливе звільнення з посади. До представників правоохоронних органів у присутніх було ще багато запитань, але час зустрічі було вичерпано… Як завжди…

 Тетяна Щербатюк, Власно.інфо

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я