Економіка Відбудова України: сьогодні та після війни

Відбудова України: сьогодні та після війни

345
0

В уряді вирішили, що треба відновити вже зараз поки війна триває, а що залишити на ті часи, коли війну буде закінчено.

Війна України з Росією ще триває, проте розбудову України вже розпочато. Але велика відбудова чекає країну після завершення війни. Що ремонтуватимуть вже зараз, а що залишать на потім?

Чотири напрямки відбудови

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль розказав про те, над чим фокусуватиметься уряд цього року при відбудові України.

“У відбудови буде чотири основні напрямки: енергетика, житло, розмінування та критична інфраструктура. Ключове завдання зараз – почати відновлення енергетики за новими стандартами, будувати нові об’єкти та посилювати захист уже наявних”, – пояснив Шмигаль.

Очільник Кабінету міністрів зазначив, що уряд працюватиме над збільшенням пропускної спроможності для імпорту-експорту електроенергії з країнами ЄС, впроваджуватиме в Україні принципи Європейського зеленого курсу.

Експерти вважають, що треба розпочати відновлення з того, що є критично важливим для розвитку держави і це треба робити вже зараз, поки триває війна.

Так, Олексій Кущ, експерт аналітичної компанії “Об’єднана Україна” каже: те що є критично важливим для підтримки життєдіяльності держави, доведеться відновлювати найближчим часом навіть, попри те, що воно може бути знову знищено. Мова йде, в першу чергу про підстанції, великі трансформатори, які є складовою системи Укренерго, деякі з них знищуються по два-три рази, але їх треба відновлювати знову і знову після кожної руйнації.

Кошти на першочергове відновлення Україна отримує. Приміром ЄС уже істотно долучився до того, щоб поліпшити поточну життєздатність країни. Від початку російської агресії, ЄС, його держави-члени та європейські фінансові інститути виділили до 50 млрд євро фінансової, гуманітарної, екстреної, бюджетної та військової підтримки: 37,8 млрд євро на підтримку її загальної економічної, соціальної та фінансової життєздатності. Це сума включає безпрецедентний пакет фінансової підтримки на 2023 р. у розмірі до 18 млрд євро та близько 12 млрд євро на військову допомогу.

Плани щодо відновлення житла

Прем’єр-міністр сказав, що у планах уряду є і відновлення пошкодженого житла.

“Зараз ми доопрацьовуємо Держреєстр пошкодженого і знищеного майна. Паралельно запускаємо програму компенсацій за пошкоджене та знищене житло. Відновлення критичної інфраструктури передбачатиме також її модернізацію”, – повідомив Шмигаль.

Крім того, у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт № 7198, який створює механізм компенсації для українців, чия нерухомість була пошкоджена чи знищена внаслідок військової агресії РФ проти України. Він дозволить отримати допомогу тим, хто наразі не має житла, за рахунок державного бюджету України. Цей законопроєкт – проміжна ланка між забезпеченням постраждалих українців житлом і повноцінною компенсацією, яку має сплатити РФ за всю нанесену шкоду Україні і її громадянам. Адже наразі РФ не виплачує Україні репарації, а бюджет України не може покрити усі потреби у відновленні пошкодженого чи зруйнованого майна. Ті ж українці, які вирішать почекати і не скористатися компенсацією, яку запроваджуватиме законопроєкт № 7198, матимуть змогу отримати кошти після перемоги України із репарацій, що виплачуватиме РФ.

Законопроєкт спрямований на створення законодавчого підґрунтя для якомога швидшого отримання громадянами компенсації за деякі види нерухомого майна, не чекаючи рішень міжнародних судів щодо репарацій від РФ, оскільки такі процеси можуть затягнутися на роки.

Важливим у законопроєкті є те, що кошти, виділені на компенсації за пошкоджене чи зруйноване житло, працюватимуть на економіку України. Це стане можливим завдяки тому, що українці, які втратили і потребують житла, зможуть використати сертифікат для отримання житла на вторинному ринку або ж для фінансування будівництва нового житла чи для придбання будівельних матеріалів. Наразі Уряд розробляє спеціальну методику, за якою розраховуватиметься розмір компенсації за зруйноване житло, а також алгоритм компенсації для осіб, чиє житло було пошкоджене.

Своєю чергою Олександр Охрименко, президент Українського аналітичного центру вважає, що всі розмови про те, що житло українців будуть відбудовувати за рахунок конфіскованих російських активів або західних коштів – це міф. Якісь кошти ми отримаємо, але в основному нам доведеться відновлюватися самостійно. І чим швидше ми це усвідомимо, тим краще.

Відновити зараз або почекати?

У Світовому банку пропонують розпочати відновлення України навіть до закінчення війни.

“Швидке відновлення, яке іноді називають відновленням в умовах надзвичайної ситуації, має здійснюватися одночасно з постійною підтримкою надання основних послуг. Планування заходів для відновлення також слід розпочати ще до закінчення війни”, – сказав регіональний директор Світового банку у справах країн Східної Європи Аруп Банерджі.

Проте мова йде лише про відновлення найважливіших секторів економіки країни задля її нормального функціонування.

За словами Банерджі є кілька пріоритетів. Першим є подальша підтримка держбюджету для надання основних державних послуг. Йдеться про сектори охорони здоров’я, освіти та соціального захисту, на що Україні наразі потрібно приблизно 3-4 млрд дол. на місяць.

Другим пріоритетом є ремонт та відновлення енергетичної системи, а третім – допомога у відновленні критично важливої інфраструктури. Це включає ремонт шкіл та лікарень, забезпечення опалення, електро- та водопостачання, ремонт транспортних шляхів, а також житла, яке зазнало незначних збитків.

Увагу звертають і на зростання економічної діяльності, зокрема підтримку фермерів, малого та середнього бізнесу.

Цікаво, що експерти в Україні погоджуються з тим, що зараз треба відновлювати лише те, що є важливим для функціонування держави та вважають, що велику відбудову треба розпочати після війни.

За словами Куща, щодо планів глобального відновлення, то вкрай невдалий формат – це фальш-старт. Ми засмічуємо помилковими та безглуздими концепціями інфопростір і реальні концепції через це згодом не сприйматимуться нашими західними партнерами. На думку експерта, абсолютно помилковою та шкідливою була конференція у Лугано. Вона не принесла жодного результату, просто дозволила нашим чиновникам з’їздити до Швейцарії державним коштом.

Після Лугано почалися обстріли критичної інфраструктури і коли половина країни сиділа без світла, було дивно спостерігати за проєктами та планами щодо відновлення країни, які озвучувались держпосадовцями за кордоном. Зараз така сама ситуація. Ми не знаємо остаточного цінника війни, розмірів зруйнованої інфраструктури, в якому стані буде економіка країни, що буде ще зруйновано, скільки людей повернеться в країну, скільки залишиться за кордоном, скільки ще додатково поїде.

“Після війни потрібно буде провести ретельну інвентаризацію, у тому числі перепис населення, а потім розробляти великі плани щодо відновлення, виходячи з тієї ситуації, яка буде”, – резюмує експерт.

#ГолосНароду

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я