На голову Новини В Україні пройшов чемпіонат світу з ракетомодельного спорту (ФОТО)

В Україні пройшов чемпіонат світу з ракетомодельного спорту (ФОТО)

102
0

Розповідати про цю подію авторові було приємно, бо йдеться не про зраду, якпрактикується останнім часом, а про перемогу, і не лише спортивну. 23-29 серпня недалеко від села Великий Дорошів на Львівщині відбувся Чемпіонат світу з ракетомодельного спорту.

У змаганнях взяли участь близько 300 представників з 20 країн світу. Серед учасників: Україна, США, Німеччина, Китай, Велика Британія, Польща, Словаччина, Сербія, Швейцарія, Канада, Білорусь, Болгарія, Словенія, Чехія, Литва, Естонія, Латвія, Італія, Іспанія та Румунія. Від участі відмовилася лише Японія, міністерство спорту якої не рекомендувало своїм спортсменам виїжджати на змагання після серії терактів у Європі та подій у Туреччині. Росія чемпіонат проігнорувала.

Упродовж восьми днів чемпіонату відбулося близько 1000 запусків різних моделей ракет.

Модель ракети команди Сербії готують до запуску

Модель ракети команди Сербії готують до запуску

Модель ракети команди Сербії готують до запуску

Запуск моделі ракети командою Румунії

Модель ракети, запущеної командою Словенії

НАШІ

Україну на чемпіонаті представили 29 спортсменів. Більше учасників привезли лише США й Китай – 34 та 50 відповідно.

«Найприємніше – це складання і побудова ракети. А потім – вже сам політ під час змагань», – розповідає срібний призер чемпіонату, студент другого курсу радіотехнічного факультету КПІ Кирило Проценко з Дніпра. За його словами, найважливішим у цьому виді спорту є досвід. «Треба прагнути до своєї цілі… Без досвіду не вийде», – каже Кирило.

Учасник юніорської команди, одинадцятикласник з Херсона Валерій Бедовський розповів, що деякі спортсмени самостійно працюють над однією моделлю ракети протягом року і навіть більше: «Круто, коли ти будуєш власними руками модель ракети, налаштовуєш її, запускаєш, бачиш, як вона летить, борешся за результат і отримуєш від цього задоволення».

Натомість уявіть, як образливо може бути, якщо результат багаторічної праці розлетиться на друзки на старті. «Треба себе привчати, що в житті бувають і розчарування, але слід їх долати», – по-філософськи резюмує юний спортсмен.

Україна не вперше приймає офіційні змагання міжнародного масштабу, розповідаєдиректор чемпіонату, перший віце-президент Федерації ракетомодельного спорту України Михайло Рябоконь. У 2015 році у цьому ж місці на Львівщині успішно провели Чемпіонат Європи з ракетомодельного спорту. Тоді Україна стала абсолютним чемпіоном у командному заліку, завоювавши 27 медалей, з яких 14 золотих.

На запитання кореспондента Укрінформу, чому насправді в змаганнях не бере участь збірна Росії, Михайло Рябоконь зазначив, що їм «наполегливо рекомендували не приїжджати» до України.

Він також розповів, що, наприклад, за золоту медаль український переможець чемпіонату світу отримає від спонсорів заходу 5000 у.о.

Головними організаторами чемпіонату стали Федерація ракетомодельного спорту України і міжнародна компанія Noosphere. Місцева влада організувала безкоштовні автобуси до місця проведення змагань зі Львова та Жовкви.

За словами президента Федерації ракетомодельного спорту України, головного тренера збірної Ігоря Волканова, найбільшою проблемою команди є фінансування: «На диво, цього року Міністерство сім’ї, молоді та спорту виділило для нашої збірної приблизно 150 тисяч гривень. Це дуже мала частина засобів, що витрачаються на збірну команду, але це вже дуже приємно. Раніше ми взагалі нічого не отримували».

«Якщо держава не буде підтримувати, то ми опинимося на третіх ролях. Люди не мусять виїжджати за кордон, у нас багато талановитої молоді, й її треба втримати. У нашої держави є для цього ресурс. Треба тільки мати політичну волю», – наголосив Ігор Волканов.

Серед основних суперників нашої збірної він назвав команди Польщі, яка була найближчим конкурентом України й на минулорічному Чемпіонаті Європи, а також Словаччини, США, Китаю та Естонії.

Учасники команди України готують до запуску модель ракети

Відокремлення першої ступені моделі ракети, запущеної українською командою

Головний тренер збірної команди України з ракето модельного спорту Ігор Волканов (ліворуч) і чемпіон Європи Микола Пушкар із міста Дніпра після вдалого запуску ракети

Перший віце-президент Федерації ракетомодельного спорту України Михайло Рябоконь (ліворуч) і головний тренер збірної команди України з ракето модельного спорту Ігор Волканов після вдалого старту української ракети

Спортсмени польської команди готують модель ракети до старту

МИ НЕ РАХУЄМО МЕДАЛІ

Менеджер команди США, сенатор, CEO компанії Aurora Flight Sciences, яка розробляє бойові дрони та ракетне озброєння для американської армії, Джон Ленгфорд на запитання кореспондента Укрінформу щодо рівня організації чемпіонату, порівняно з подібними заходами в Америці, зазначив, що вважає чемпіонат чудово організованим.

«Рівень організації дуже-дуже-дуже вражаючий… Україна, як жодна держава раніше, зробила цей чемпіонат дуже дружнім для глядачів… Це реальний тріумф ракетомоделювання», – сказав він.

Наприкінці розмови журналіст запитав сенатора, чи задоволена команда США кількістю завойованих нагород: «Ми не рахуємо медалі. Ми тут не через них, а тому, що це великий fun!».

Реєстрація та зважування моделей ракет команд США та Сербії

Учасники команди США готують до запуску модель

Старт моделі ракети команди США

Реєстрація моделі ракети команди США

Поспілкувалися ми і з веселою та яскравою командою з Естонії. Вони заспівали нам «Ти ж мене підманула…» та розповіли кумедну історію, як саме вони добиралися на чемпіонат.

“Ми вирішили, що нас не пустять у літак з ракетами, тому вирішили їхати машиною. Уявіть реакцію російських прикордонників, коли ми повідомили їм на кордоні, що їдемо до України запускати ракети!”, – розповів учасник команди Андрес Лаане.

А от представники китайської команди були дуже серйозними – відчувається, що держава розуміє важливість розвитку цього виду спорту. Китайська збірна бере участь у всіх класах змагань і отримує значну фінансову підтримку від держави. Спортсмени Піднебесної (як же ця неформальна назва держави актуальна для ракетомодельного спорту) можуть використовувати необмежену кількість витратних матеріалів на ракети, поки не досягнуть максимальних показників ще на етапі тренування. Це, зокрема, стосується модельних двигунів, вартість яких сягає $12-15 за одиницю.

Президент журі чемпіонату Герхард Воббекінг з Німеччини теж позитивно оцінив роботу організаторів і наголосив на великій ролі волонтерів цього року. «Організація та вдосконалення такого заходу з сотнями учасників є нелегкою, але українці внесли ряд інновацій у процес», – сказав головний суддя.

Мова йде, зокрема, про впровадження автоматичної онлайн-системи підрахунку балів Cup Navigator. Вона стала головним помічником суддів у зборі та перевірці даних і отримала високу оцінку від Міжнародної авіаційної федерації (FAI). Завдяки їй кожен спортсмен може відслідковувати свій рейтинг у режимі реального часу. Ви також можете переглянути всі результати тут.

Спортсмен збірної Китаю готує реактивну модель ракети до змагань

Спортсмен китайської команди готує планер до змагань

Спортсмени китайської команди ракетомоделювання готують свої моделі до змагань

НАСТУПНИЙ ШАНС ВИПАДЕ НЕСКОРО

Те, що чемпіонат світу з ракетомодельного спорту, незважаючи ні на що, відбувся в Україні, є перемогою не лише спортивною.

Право на проведення чемпіонату світу одна країна може отримати від Міжнародної авіаційної федерації (FAI) лише раз на 10 років. Україна виборола його у 2014 році у штаб-квартирі FAI в Лозанні (Швейцарія). За кандидатуру нашої країни проголосувало 38 країн із 40.

Цьогорічні змагання відбулися у дев’яти офіційних класах:

S1 – Altitude Models – моделі, що змагаються у висоті польоту.

S3 – Parachute duration models – змагаються на тривалість польоту з парашутом. Час вимірюється з моменту старту і до приземлення або виходу з зони видимості.

S4 – Boost-glider duration models – планери з прискорювачем, після вертикального зльоту повинні провести у повітрі якомога більше часу.

Запуск планерів із прискорювачем

S5 – Scale-altitude models – моделі-копії, що змагаються у ступені деталізації ракети та висоті польоту.

Запуск моделі-копії ракети S5B на висоту польоту

S6 – Streamer duration models – цим моделям необхідно продемонструвати найбільш тривалий політ зі стрічкою. Час «в дорозі» також вимірюється з моменту вильоту і до приземлення або виходу за межі видимості.

S7 – Scale models – моделі, особливо складні у створенні та змаганнях. Являють собою повні копії існуючих ракет у масштабі. Їх політ повинен відтворити політ реального прототипу з усіма властивими для нього спецефектами.

S8D и S8E/P – Rocket glider duration models – це крилаті планеруючі ракети. Оцінка ведеться за двома факторами – час у повітрі та точність посадки.

S9 – Gyrocopter duration models – гвинтокрилі літальні апарати, що змагаються у тривалості перебування у повітрі.

Окрім основної програми, організатори передбачили два позакласових змагання, участь у яких могли взяти не лише професійні спортсмени, а й усі бажаючі. Це перегони коптерів Copters Race і польоти ракет у класі S2/P із крихким вантажем (сирим курячим яйцем) усередині.

Конструкція моделі S2P імітує принцип роботи системи безпеки космонавтів під час польоту. За правилами змагання, модель повинна злетіти на 300 метрів і опуститися за 60 секунд, зберігши цілим куряче яйце. Для учасника передбачено 3 тури, а вантаж – один на всі. За розбитий вантаж дискваліфікують, так що посадка повинна бути м’якою, а прискорення – акуратним. Американці використовують більш жорстку умову – одне яйце кладуть поперек, а друге на нього вздовж. І якщо буде занадто різкий старт, то нижнє буде розчавлене.

Copters Race – видовище, яке запам’ятовується особливо. Тут пілоти квадро-, окто- та гексакоптерів змагаються у майстерності маневрування та керування летючими дронами. Переможе той, хто швидше пролетить трасу, обмежену прапорцями. Висота – 2-3 метри від землі. Від учасників потрібна максимальна зібраність, маневреність та швидкість реакції.

Організатори зробили все, щоб залучити якнайбільше глядачів, а особливо – дітей та підлітків.

Діти наносять кольоровий крем на печиво у вигляді ракет

Вхід на територію спортивного містечка та участь у всіх майстер-класах були безкоштовними. Організували майданчик для дітей та всіх охочих, де кожен мав можливість під наглядом інструкторів сконструювати та запустити в небо найпростішу конструкцію ракети, покерувати крилатими безмоторними планерами.

Також усі охочі могли взяти участь у майстер-класах з розпису ракет та ракетних пряників, у космічному твістері, нанести собі на обличчя чи руки аквагрим із логотипом чемпіонату, сфотографуватися з роботом Нао та багатьма іншими розробками молодих українських вчених.

Діти та їхні батьки були в захваті. Не виключено, що після такого проведення чемпіонату світу бажаючих займатися ракетомодельним спортом в Україні значно побільшає.

Запуск найпростіших моделей ракет на розважальному майданчику для гостей

Запуск найпростіших моделей ракет на розважальному майданчику для гостей

ДОВІДКА. Ракетомоделювання – це технічний вид спорту, в якому учасники змагаються у конструюванні, виготовленні, організації запуску та пілотуванні (для радіокерованих) моделей ракет. На міжнародному рівні ракетомодельний спорт курується комісією Міжнародної авіаційної федерації (FAI) з авіамодельного спорту (CIAM).

В Україні перші офіційні старти ракетомоделістів відбулися в 1961 році на Всеукраїнських змаганнях юних авіамоделістів. У 1990 в Києві був проведений VIII Чемпіонат світу з ракетомодельного спорту.

У 1992 році збірна незалежної України вперше взяла участь у Чемпіонаті світу з ракетомодельного спорту, що проходив у США, на якому Ігор Волканов став першим українцем – чемпіоном світу у класі S6A.

Модифікація вітчизняної триступеневої ракети “Зеніт-3SL, яка використовувалась у програмі «Морський старт», була взята українськими спортсменами за основу для моделі-копії та отримала перше місце у класі S7 на Чемпіонаті Європи з ракетомодельного спорту 2015 року.

Артем Стельмашов.

Фото: Володимир Тарасов

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я