Новини Третя хвиля мобілізації: кому варто готуватися до війська

Третя хвиля мобілізації: кому варто готуватися до війська

479
0

 Верховна рада України 22 липня підтримала Указ президента «Про часткову мобілізацію». Під час представлення цього документа у парламенті секретар Ради національної безпеки та оборони України Андрій Парубій зазначив, що чергова хвиля мобілізації потрібна для того, щоб підсилити позиції українського війська та для проведення часткової ротації бійців у зоні антитерористичної операції.

 Верховна рада України 22 липня підтримала Указ президента «Про часткову мобілізацію». Під час представлення цього документа у парламенті секретар Ради національної безпеки та оборони України Андрій Парубій зазначив, що чергова хвиля мобілізації потрібна для того, щоб підсилити позиції українського війська та для проведення часткової ротації бійців у зоні антитерористичної операції.

Тож, протягом наступних 45-ти днів з дня опублікування згаданого документа, відповідно до затверджених мобілізаційних планів до війська забиратимуть військовозобов’язаних чоловіків та резервістів. Мобілізацію проводитимуть на території усіх областей України та міста Київ.

Кого покличуть?

Третій хвилі мобілізації підлягатимуть люди віком від 25 до 60 років, а із вищого офіцерського складу – до 65 років. Що стосується фаху та кількості призовників, це питання вирішуватимуть органи центральної влади і передаватимуть вказівки безпосередньо у обласні та районні військові комісаріати.

Відповідно до чинного законодавства громадянам, які перебувають на військовому обліку, з моменту оголошення мобілізації забороняється зміна місця проживання без дозволу відповідної посадової особи з військкомату.

Варто відзначити, що для тих, хто готовий вдаватися до якихось хитрощів, аби відтермінувати свою появу у військкоматі, передбачені штрафи, розмір яких можна назвати смішним. Зокрема, тим, хто не з’явився у військкомат після отримання повістки, загрожує штраф від 85 до 119 грн. А якщо хтось навмисно знищить приписне свідоцтво або військовий квиток, за це передбачений штраф у розмірі від 17 до 51 грн.

Натомість, за ухилення від призову за мобілізацією передбачена вже серйозніша відповідальність, згідно з ст. 336 Кримінального кодексу України – позбавлення волі на строк від двох до п’яти років.

Хто може не іти

Найвагомішою із причин, яка звільняє від служби в армії, є стан здоров’я. Є низка недуг, які звільняють від проходження військової служби. Це різні захворювання дихальної системи, серця, нервової системи, шкіри тощо.

Деякі хвороби, наприклад, плоскостопість, вважаються вагомою причиною не служити в армії лише тоді, коли вони досягли 3 ступеня. В інших випадках йдеться лише про відтермінування служби і треба щороку проходити обстеження на спеціальній комісії.

Також до армії не підуть ті, хто працює у органах влади і є особливо важливими співробітниками, яких, якщо в цьому є необхідність, просять залишити на підприємствах, щоб вони працювали в тилу на потреби оборони. Також можуть звільнити від служби і батька, який утримує родину з трьома неповнолітніми дітьми. Для цього потрібно надати відповідну довідку у свій військкомат.

З жінок до війська можуть покликати лише тих, хто має фах, споріднений з відповідною військово-обліковою спеціальністю (телефоністи, оператори комп’ютерного набору, медичні працівники). У Збройні Сили України та Нацгвардію приймають й жінок-добровольців.

Спочатку всі українці, які відповідно до мобілізаційних планів мають іти до армії, отримають із військових комісаріатів повістки. Іноді про рекомендацію прибути у військкомат можуть повідомляти телефоном, однак це – порушення законодавства. У повістці має бути вказана не лише дата прибуття у військовий комісаріат, але й перелік речей, які варто взяти з собою. Йдеться про паспорт, військовий квиток, водійські права, речовий мішок, ложку, рушник та інші засоби особистої гігієни.

Але не варто боятися, що призовників відразу із військкомату відправлять у зону бойових дій. По-перше, це заборонено законом. А по-друге: яка користь із вояки, що вперше в житті тримає у руках зброю?

«У обов’язковому порядку ті, кого покликали до війська, матимуть бойове злагодження у складі частин, де проходитимуть службу. Тим, хто потрапив у першу хвилю мобілізації, було найважче, бо питання оборони держави треба було вирішувати терміново. Тому часу на злагодження у них було дуже мало. Зараз ми маємо на що опиратися, тому ті, хто проходить збори знають наскільки це серйозно», – наголосив Олександр Поронюк.

Можуть забрати майно

Варто зазначити, що протягом останніх кількох днів представники місцевої влади активно оновлюють списки тих, хто може служити у війську і цікавляться на підприємствах про наявний транспорт, виробничі потужності тощо. Справа в тому, що документ про часткову мобілізацію, який затвердила Верховна Рада, передбачає тимчасове виділення для потреб Збройних Сил України та Національній гвардії України будівель, споруд, земельних ділянок, транспортних та інших матеріально-технічних засобів.

«Відповідно до чинного законодавства, вилучити можуть майно будь-якої форми власності. Однак при цьому складається детальний опис, до прикладу, транспортного засобу, його пробіг, документується його стан. Це все робиться офіційно і йде на потреби армії», – пояснив керівник Західного регіонального медіа-центру Міністерства оборони України.

Для чого це потрібно

Указ президента «Про часткову мобілізацію», який підтримала Верховна Рада, викликав у людей занепокоєння. Мовляв, якщо потрібно збільшувати кількість військових, значить війна стає серйознішою, зростає загроза з боку Росії.

Однак, військовий експерт Володимир Гулима заспокоює, що продовженням призову до української армії не варто надто перейматися, бо це нормальний процес в умовах, що склалися в Україні.

«Це продовження того, що відбувалося в нас від березня. Треба розуміти, що людей, які були у зоні АТО від самого початку, вже треба замінювати. Тому чергова хвиля мобілізації – це планомірна робота, тут немає нічого дивного. Крім того, росіяни надалі продовжують зазіхати на нашу територію, тому треба продовжувати укріплювати кордони, розгортати нові сили й засоби. Таким, мабуть, і є основне призначення цієї мобілізації», – пояснив експерт.

Як відомо, перший указ про мобілізацію з’явився 17 березня «у зв’язку з різким ускладненням внутрішньополітичної обстановки, втручанням Російської Федерації у внутрішні справи України, зростанням соціальної напруги в Автономній Республіці Крим і місті Севастополі». В указі оговорювалось, що мобілізацію проводять упродовж 45 днів на всій території України, у Криму був оголошений набір добровольців.

Друга хвиля мобілізації була оголошена на початку травня «у зв’язку з різким ускладненням внутрішньополітичної обстановки у південних і східних регіонах держави внаслідок дальшого втручання Російської Федерації у внутрішні справи України, зростанням соціальної напруги в державі», як було сказано в указі.

Указ про третю часткову мобілізацію, який рада підтримала сьогодні, був прийнятий «у зв’язку з поширенням проявів тероризму на території України, що призводять до загибелі мирного населення, військовослужбовців і працівників військових формувань та правоохоронних органів України у східних регіонах держави, концентрацією угруповань військ (сил) зі значним наступальним потенціалом на території Російської Федерації поблизу державного кордону України, загрозою нападу, небезпекою державній незалежності України, з метою забезпечення оборони держави».

Леся Бурбан, «Вголос»

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я