Новини Травневі нововведення: ринковий газ та неєвропейські зарплати

Травневі нововведення: ринковий газ та неєвропейські зарплати

292
0

Теперішня українська влада взяла собі за звичай чи не щомісяця впроваджувати якісь нововведення для громадян. Далеко не всі з них є приємними, і часто ці зміни сильно б’ють по гаманцях людей.

Травень не став винятком. З початком останнього місяця весни на мешканців України чекає низка змін у законодавстві, які стосуватимуться чи не всіх верств населення.

«Вголос» зібрав основні закони, рішення Кабміну та інші документи, які набувають чинності 1 травня 2016 року.

Великого розголосу серед українців набрало рішення Кабінету Міністрів про єдину ціну на газ для населення та промисловості. Таке рішення уряд ухвалив одностайно,внісши зміни до постанови №758.

Згідно з ним, встановлюють гуртову ціну природного газу 4942 грн за 1000 куб. метрів.

З 1 травня уряд зобов’язав НАК «Нафтогаз України» продавати населенню природний газ за єдиною ціною 6879 гривень за тис. куб. м (з урахуванням ПДВ, витрат на транспортування та інших витрат). Цим рішенням Кабмін скасував так звану соціальну норму в обсязі 1200 куб. м на опалювальний сезон за ціною 3600 гривень за тис. куб. м, яка діяла в опалювальний сезон 2015/2016 років.

Прем’єр Володимир Гройсман пояснює, що запровадження єдиної ціни на газ нібито відповідає міжнародним зобов’язанням України в рамках Меморандуму про співпрацю з Міжнародним валютним фондом.

На думку Гройсмана, це рішення дозволить побороти корупцію: «Ціни, які були не економічно обґрунтованими, завжди дотувала держава. І тут не було жодної соціальної справедливості: багаті споживали газ задешево й бідні. Люди сплачували свої податки до державного бюджету, державний бюджет брав цей ресурс і направляв його на дефіцит «Нафтогазу». Але навколо цих речей завжди були оборудки, які приносили мільярдні доходи тим, хто мав справи на газовому ринку».

Як наслідок, після ухвалення Кабміном рішення про зміну цін на газ для населеннязбільшується вартість теплової енергії для населення. Зростає вона на 60% – до 1041 грн/Гкал з 652 грн/Гкал. Згідно з повідомленням Міністерства економічного розвитку і торгівлі таке підвищення вартості теплової енергії пов’язане з тим, що раніше підприємства теплокомуненерго купували газ за ціною 3004 грн за тис. куб. м, а після зростання вартості газу до ринкового рівня ТКЕ купуватимуть паливо за 6810 грн за тис. куб. м.

Чергове підвищення з травня – збільшення тарифу на електроенергію для держкомпанії «Енергоатом». Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), ухвалила таке рішення 26 квітня. Відповідно до нього, відпуск електроенергії для ДК «Енергоатом», оператора діючих АЕС України, зросте на 8,4% – до 45,42 копійки за кВт-год. з 41,9 копійки за кВт-год.

Відповідно, Нацкомісія скоригувала тарифи на електричну енергію для населення.

Нагадаємо, з 1 березня в Україні вже підвищували тарифи на електроенергію для населення. Мінімальний тариф (при споживанні до 100 кВт на місяць) зріс до 57 коп. за 1 кВт. Планували, що наступне підвищення тарифів на електроенергію мало відбутися у вересні цього року.

Ще один важливий документ, який набуває чинності 1 травня, – закон про державну службу. За цей законопроект депутати парламенту проголосували ще у грудні минулого року.

Відповідно до закону, в Україні приблизно на 30% поменшає державних службовців, а всіх працівників цієї категорії обиратимуть на конкурсній основі. Нещодавно Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування затвердив Роз’яснення щодо застосування деяких положень Закону України «Про державну службу» в частині порядку оформлення втрати статусу державного службовця окремими категоріями працівників державних органів.

Крім того, для державних службовців скасовують спеціальні пенсії та надбавки, зате поступово збільшують зарплату.

Одна з норм документа забороняє вищим держслужбовцям членство в партіях, а всім держслужбовцям – обіймати посади в керівництві партій і брати участь у передвиборчій агітації. Вищим держслужбовцям заборонено поєднувати держслужбу з виконанням обов’язків депутата місцевої ради. Якщо Центральна виборча комісія реєструє держслужбовця як кандидата в депутати, він буде зобов’язаний в одноденний строк письмово сповістити про це керівника державної служби. Держслужбовцю-кандидату в депутати на час виборчої кампанії надаватимуть відпустку без збереження зарплати.

Водночас у бочці дьогтю є ложка меду. Кабмін ініціював скасування оподаткування пенсій з 1 травня 2016 року. Проект закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування пенсій зареєстровано за №4542 від 28 квітня. Текст закону та пояснювальну записку до нього наразі не оприлюднено. Також варто зазначити, що прем’єр-міністр рекомендував раді розглянути законопроект про оподаткування пенсій на найближчому пленарному засіданні, тобто 10-13 травня.

Ще один позитив, хоч і не надто значний для гаманців українців, – так званепідвищення соціальних стандартів. Як відомо, прожитковий мінімум в Україні з 1 січня 2016 року встановлено на рівні 1330 грн, з 1 травня – 1399 грн, з 1 грудня –1496 грн. Розмір мінімальної зарплати: з 1 січня – 1378 грн, з 1 травня – 1450 грн, з 1 грудня – 1550 грн. Наразі мінімальна заробітна плата в Україні становить 1378 грн, а мінімальна пенсія – 1074 грн.

Варто також зазначити, що в Україні прожитковий мінімум у розмірі 1330 грн вимагають визнати геноцидом народу.  Електронна петиція з такою вимогою з’явилася на офіційному сайті Інтернет-представництва Президента.

Оскільки з 1 травня зросте прожитковий мінімум, то зміняться і суми соціальних допомог. Так, збільшаться на майже 20 грн «декретні», зросте допомога для дітей та інвалідів, допомога малозабезпеченим сім’ям.

Наступне підвищення прожиткового мінімуму, як відомо, заплановано на 1 грудня цього року.

Леся Бурбан, «Вголос»

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я