П’ятниця, 26 Квітня, 2024
Економіка Тарифи на транспортування газу зростуть удвічі!!!

Тарифи на транспортування газу зростуть удвічі!!!

912
0

НКРЕКП затвердив нову методику розрахунку. Платити за газ українці будуть навіть влітку!!!

Українські газовики переконали представників профільного регулятора в необхідності переглянути тарифи на транспортування газу. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), 8 жовтня 2019 затвердила нову методику розрахунку тарифу на доставку газу для операторів ГРМ і схвалила проект цінників для кожного з 44 операторів ГРМ.

Новою методикою передбачено, що оплата за доставку газу буде здійснюватися рівними частинами щомісяця. Тобто споживач буде платити за доставку газу однакову суму і влітку, коли споживання газу падає, і взимку. Простіше кажучи, недоплачувати за послугу в холоди, і переплачувати в середині року.

Аналогічні підходи в оплаті транспортування подекуди на ринку вже застосовують. За подібною методикою сформовані тарифи державного оператора газотранспортної системи «Укртрансгаз».

Нова модель тарифоутворення дозволить завершити процес відділення послуги розподілу від продажу самого газу, як товару. Відповідні кроки передбачені Законом України «Про ринок природного газу» та вимогами Третього енергетичного пакета. Споживач буде бачити, скільки він платить за сам газ і за його доставку. А значить, в теорії, зможе управляти своїми витратами.

«Рівномірні платежі споживачів протягом року дозволять операторам ГРМ отримати ресурс необхідний для обслуговування і модернізації мереж. У свою чергу, це дозволить підвищити безпеку і безперебійність розподілу природного газу », – запевнили UBR.ua в регіональній газовій компанії.

Оновити тарифну сітку газівники просили вже давно. За їх словами, старі тарифи давно не покривали їх потреби не тільки по частині ремонту та модернізації газових систем, але навіть не дозволяли надати своїм працівникам гідний рівень оплати праці. Тепер вони зможуть забезпечити своїм співробітникам зарплати на рівні близько 13 500 грн. в місяць, що дорівнює середній зарплаті в сфері промисловості.

У Нафтогазі заявили про необхідність відкрити ринок газу для населення.Але цього газовим компаніям здалося недостатньо. Вони хоч і вітають нові тарифи, але відзначають, що залишається невирішеним питання компенсації за періоди, коли газівники несли збитки через вчасно не переглянутих тарифів.

«НКРЕКУ не передбачила в запропонованих тарифах достатньої компенсації збитків газорозподільних компаній. Тільки в минулому році вони отримали втрат на суму, що перевищує 4,5 млрд грн. При запропонованих темпах фінансування, збитки будуть відшкодовуватися понад 20 років », – додали в Регіональній газової компанії.

Чого чекати в платіжках?

Тарифи були збільшені в середньому на 95% (від 22,9% до 280% в залежності від компанії). У зв’язку з підвищенням вартості послуг операторів ГРМ однозначно зросте підсумкова ціна як на газ, так і на тепло, попереджають експерти. При цьому підвищення ціни на газ варто очікувати вже з 1 листопада цього року.

Ціна на тепло  виросте до 20%. Транспортування в вартості газу становить близько 10-12%, тобто зростання на 95% дасть зростання вартості газу близько 7-9%.Добовий видобуток газу в Україні впав до трирічного мінімуму.

До прийняття цього рішення, побутовий споживач платив за розподіл газу за фактом його споживання, виходячи з фактичного обсягу: спожив – оплатив, а не вжив – не сплатив.

За новою ж моделі, споживач повинен буде:

Або спрогнозувати свій майбутній обсяг споживання газу на рік вперед і платити за розподіл згідно з цим прогнозом рівними частинами щомісяця.
Або платити кожен місяць рівними частинами по торішньому обсягом споживання.
За словами експертів, фактично, нова методика розрахунків – це прихована скандальна абонплата, яку намагалася протягнути ще минула влада.

Якщо людина спрогнозувала, що використовує протягом року тисячу кубів газу, або такий обсяг був спожитий в минулому році, то на цей обсяг розраховується вартість розподілу і сплачується рівними частинами щомісяця. Але якщо погода в поточному році виявиться тепліше, або людина вирішила економити або виїде на кілька місяців, і споживе газу на 400 кубів, або взагалі не споживе, то за новою моделлю за розподіл доведеться оплатити все одно, хоч споживав газ, хоч ні.

У той же час, минулі фінансові втрати газівників через несправедливі тарифів на транспортування навряд чи перекладуть на плечі споживачів.

Звичайно, оператори ГРМ незадоволені ситуацією зі збитками, які накопичилися, але навряд чи якісь держоргани готові будуть взяти на себе відповідальність перекласти збитки приватної компанії на простих споживачів. При тому, облгази так і залишаться безконтрольними, і говорити про підвищення якості послуг не доводиться.

 

Джерело