Новини Спеціаліст: Кількість сімей, які отримують субсидії, зменшиться у 2018 році

Спеціаліст: Кількість сімей, які отримують субсидії, зменшиться у 2018 році

332
0

У 2017 році українців очікує низка новацій у плані отримання житлових субсидій. Н

На думку начальника відділу житлових субсидій, соціальних виплат та допомог департаменту соціального захисту населення Львівської ОДА Василя Гельбича, наразі нововведення не вплинуть на кількість отримувачів допомоги, натомість дещо зменшиться розмір субсидій. А от вже у 2018 році можна очікувати зменшення кількості людей, які отримуватимуть компенсації за оплату «комуналки» – усе через зростання мінімальної заробітної плати, повідомляє “ЗІК”

– Пане Гельбич, поясніть, будь ласка, субсидійні нововведення у 2017 році.

– Збільшується соціальна норма для пенсіонерів та інвалідів, якщо у їхніх сім’ях немає працездатних людей. Для них майже удвічі збільшена максимальна площа, на яку надається субсидія, до 75 м2 (було 48 м2).

Для пенсіонерів, які були працюючими і вийшли на пенсію, при нарахуванні субсидії береться тільки розмір пенсії. Це бонус для пенсіонерів.

Надаються субсидії тим, хто проживає у садових, дачних будиночках. Єдиний казус – субсидія у цих випадках надається за рішенням комісії і за кошти місцевого бюджету. При кожній районній адміністрації є відповідна комісія, яка призначає певний вид допомоги у тому разі, коли ця допомога не може бути призначена на загальних підставах. Одна з причин, коли субсидія не призначається – здійснення купівлі чи продажу товару на суму понад 50 тис. грн. Припустимо, сім’я купила машину за 60 тис. грн. Відповідно – вона рік часу не має права на субсидію. Але, якщо у цій сім’ї сталося якесь горе – хтось захворів, помер – субсидія їй потрібна. Ця сім’я звертається на цю комісію, долучає документи (свідоцтво про смерть, виписку з лікарні). У таких ситуаціях комісія приймає рішення щодо надання субсидії. По садових, дачних будиночка – така ж ситуація. Рішення приймає комісія.

Відмова може бути, коли сім’я заможна – має два-три автомобілі, 10 га землі, бізнес. У нас зараз усі люди бідні, але має бути соціальна справедливість. В одному будинку живуть багатші мешканці, а в іншому – одна бабця. Субсидія виходить однакова, а соціально справедливо та доцільніше дати бабці.

Відтепер у дохід сім’ї при отриманні субсидії не буде враховуватися допомога на дітей, що перебувають під опікую та піклуванням. До цього часу ця допомога враховувалася.

Відбулася зміна опалювального періоду. До 1 травня субсидія призначалася на два періоди: на опалювальний період з 1 жовтня до 30 квітня, на неопалювальний період – з 1 травня до 1 жовтня. Для тих, у кого центральне і автономне опалення, з минулого року субсидія призначалася не з 1 жовтня, а з моменту набуття чинності розпорядження про початок опалювального сезону. Відтепер субсидія призначається чітко: для тих, у кого центральне опалення – з моменту підписання розпорядження, а в тих, у кого автономне опалення – з 15 жовтня до 15 квітня. Розпорядження про початок опалювального сезону не впливає на споживачів, у яких автономне опалення.

Часткова монетизація субсидій. Минулого року була суперечлива постанова КМУ №534, якою було зобов’язано надавачів послуг з газопостачання та електропостачання суму субсидій, яку люди зекономили, забирати назад у бюджет, окрім 100 кубометрів газу. Для прикладу, якщо людина зекономила 200 кубів газу – 100 забирали, а 100 залишали на рахунку. Цього року вирішили зробити інакше. Зекономлене далі будуть забирати назад. Але ці 100 кубів не будуть залишатися на рахунках, а будуть виплачуватися грошима. Вартість 100 кубів газу – це 682 грн, які будуть виплачувати людям. Єдиний нюанс – до 1 червня «Львівгаззбут» та «Львівобленерго» мають подати у соцзахист списки людей, які зекономили куби і кому треба виплатити кошти. Протягом червня ми повідомимо громадян. До 1 вересня їм буде нараховано гроші. Це маленький бонус для тих, хто зекономив. Хоча компенсують не більше ніж 682 грн.

Про виплати повідомимо громадян через сільські ради, у містах – через ЖЕКи, ЗМІ.

Змінився механізм призначення субсидій. Досі субсидія призначалася, виходячи із доходів за попередній календарний рік – з 1 січня до 31 грудня. Відтепер субсидія призначається, враховуючи термін 4 квартали до моменту звернення.

Змінився механізм надання субсидій для тих, хто орендує помешкання. Раніше їм автоматично продовжували субсидію на наступний рік, або до кінця договору оренди. Відтепер кожен рік ці особи мають оновлювати документи з метою уникнення зловживань. Також люди мають у 30-денний термін повідомляти про зміни у складі їх сімей – зміну кількості зареєстрованих осіб (коли хтось прописався чи виписався), зміну опалення, площі.

Якщо людина про це не повідомить, наприкінці опалювального періоду ми цю інформацію отримаємо від надавачів послуг, і буде проведено перерахунок субсидії за попередні місяці. Людина отримає меншу субсидію на наступний термін, або її позбавлять субсидії. Якщо у будинку проживало п’ятеро осіб, а чотири змінили місце реєстрації, а субсидія йшла на 5 осіб – буде перерахунок і для сім’ї буде гірше.

Щодо субсидії на тверде паливо (вугілля, дрова). Якщо газ до будинку не подається, людина може отримати субсидію грошима. У середньому сума – 3-4 тис. грн. На Львівщині торік було 40 тис. сімей, які отримували субсидії на тверде паливо.

Зменшено норми споживання. Досі було 5,5 кубів газу на 1 кв м площі, зараз – 5 кубів. Для прикладу, якщо у будинку площею 100 кв м проживає одна працездатна людина. Для неї субсидія надається на площу 48,5 кв м. Ці 48, 5 кв м множимо на 5 кубів – 240 кубів у місяць пільгового газу. Щодо електроенергії теж зменшили. Було майже 60 КВт на одну людину, тепер зробили 51 КВт на 1 кв м опалювальної площі. Щодо тепла – зменшено норму споживання на 5%.

Для непрацездатних змінився механізм призначення субсидій. Береться дохід на рівні двох прожиткових мінімумів – 3200 грн. У деяких випадках може враховуватися один прожитковий мінімум, але для цього мають бути важливі підстави і рішення комісії.

Тепер повідомлення про субсидію соцзахист може надсилати електронною поштою та SMS-повідомленнями, якщо людина у заяві залишила відповідні дані.

Заяву і декларацію на отримання субсидії через Інтернет подають небагато людей – переважно молодь.

Основна частина субсидій на Львівщині призначена протягом останніх двох років. Максимальної кількості досягли цього року – 460 тис. родин. За різними підрахунками в області проживає 800-822 сімей. Отже, субсидії отримують майже 55%.

– Як ці нововведення відобразяться на загальній ситуації із наданням компенсацій?

– Наразі важко сказати. У травні буде перерахунок усіх субсидій на неопалювальний період. Кількість отримувачів зменшиться. На опалювальний період складно спрогнозувати. Розмір субсидії дещо зменшиться – це факт, оскільки норми споживання зменшилися. Кількість отримувачів субсидій, думаю, залишиться на нинішньому рівні. Але невідомо, чи до опалювального періоду не буде ще якихось змін. У 2015 році протягом літа майже щомісяця були зміни, у 2016 році двічі відбулися зміни – протягом літа і восени. Тому важко щось казати. Думаю, цього року кількість отримувачів субсидій не зменшиться. Наступного року – так. Буде братися дохід за 2017 рік, коли мінімальна зарплата зросла удвічі (3200 грн).

На хлопський розум: субсидія призначається тим громадянам, у кого оплата за житлово-комунальні послуги становить 15% від їх доходів. Для прикладу, якщо зарплата на рівні близько 10 тис. грн, а потрібно 1,5 тис. грн заплатити за комуналку. Цим людям субсидія вийде. Відповідно: якщо ж підвищиться зарплата, субсидія автоматично відпаде.

– Як виглядає Львівщина на фоні інших областей за кількістю людей, яким призначені субсидії?

За останньою інформацією, Львівська область – третя в Україні за кількістю отримувачів субсидій. Після Дніпропетровської та Харківської.

– Чим можна пояснити таку ситуацію?

– Думаю, у нашій області бідніше населення. Дохід – це першочергове, що береться до уваги при призначенні субсидії. Окрім того, вплинула велика інформаційна робота, яка була проведена протягом цих двох років. У мене були випадки, коли виступав у день на двох-трьох телеканалах.

На 2017 рік на Львівську область передбачено майже 5 млрд грн на виплату субсидій. Станом на 1 квітня вже нараховано субсидій на понад 2, 7 млрд грн.

– Як відслідковують зловживання та порушення у цій сфері?

– Є таке поняття як верифікація – перевірка достовірності інформації, яку людина подає при призначенні того чи іншого виду допомоги. З березня 2016 року усю базу отримувачів субсидій перевіряє Мінфін – він має доступ до певного виду інформації, зокрема, банківської. Мінфін скидає нам список потенційних порушників – інформацію про здійснення громадянами купівлі землі, автомобілів, нерухомості. За 2016 рік список потенційних порушників склав майже 60 тис. осіб. Не підтвердилася інформація щодо 35 тис. осіб. Реальними порушниками визнані 793 громадяни. Вони повертають кошти, отримані як субсидії. Йдеться про доведені випадки і людей, які свідомо обманули. У такий спосіб повернули 2 млн грн субсидій. Загалом було з порушеннями отримано майже 4 млн грн субсидій.

В інших областях суми ще більші. На Львівщині менше зловживань – люди досить свідомо до цього ставляться.

Багато звернень було щодо автомобілів. Люди купували автомобілі кілька років тому за довіреністю, а тепер оформили у власність офіційно і здивовані, що субсидія їм не призначена. Але ж довіреність – це не купівля-продаж. Вона не фіксується. Коли людина оформляє автомобіль і стає власником – це вже висвітлюється у базах Міністерства фінансів. Якщо порушення доведено, працюємо з сім’єю, яка допустила таку помилку, напряму. В окремих випадках комісія вирішує не стягувати кошти з сім’ї, а просто їй припиняється субсидія.

– Як ви прогнозуєте, кількість отримувачів субсидій на Львівщині надалі зростатиме чи, навпаки, зменшиться?

– За підсумками нововведень кількість отримувачів субсидій не зменшиться, але зменшиться її розмір. Є таке поняття як нульова субсидія. Для прикладу, у літній період субсидія призначена, але вона вийшла у 0 грн, 2 чи 10 грн.

У 2015 році платіжки не такі великі приходили. У 2016 році побільшало отримувачів субсидій, бо зросли тарифи. Торік за субсидіями звернулися ті, що раніше не думали звертатися. Цього року наразі не планується нічого підвищувати. Але невідомо, що далі буде, просто невідомо. 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я