На голову Економіка Що відомо про державний бюджет-2020 ?

Що відомо про державний бюджет-2020 ?

289
0

Оборона, медицина і субсидії…15 вересня, Кабінет міністрів України прийняв проект бюджету на 2020 рік і подав його до парламенту.

Про основні показники доповідали очільник уряду Олексій Гончарук, міністерка фінансів Оксана Маркарова і міністр економічного розвитку, торгівлі і сільського господарства Тимофій Милованов.

“На підготовку бюджету, як правило, у уряду йде більше півроку. У нас було тільки два тижні. Прогнозуючи наступний рік, ми базуємося на тих цифрах, які були оцінені весною. Не дивуйтеся, що в цьому докумені показники будуть такими, як їх прогнозували станом на весну. Ми очікуємо, що в жовтні, між першим і другим читанням Міністерство економіки спрогнозує певні результати, і ми внесемо корективи у бюджет, який буде подаватися”, – зазначив Олексій Гончарук.

За словами прем’єра, нардепи зможуть ознайомитися з проєктом і озвучити свою думку. Далі протягом двох тижнів Кабмін подає до парламенту Програму діяльності уряду – документ, який має описувати всі реформи, зміни і вдосконалення. Саме цей документ включатиме обіцянки, озвучені під час обох виборчих кампаній. Програму затвердять і її тези врахують під час внесення коректив між першим і другим читанням. Підкориговану версію бюджета представлять 2 листопада.

Отже, ресурсна база, закладена в бюджет (прогнозовані надходження до держбюджету) – 1 трлн 79,5 млрд грн;

Дефіцит бюджету у 2020-му – 2,09%. За оцінками урядовців,  це доволі амбітна ціль.

Курс долара у держбюджеті не закладається, але, за весняними прогнозами міністрів, він складе 28,2 грн.

Державний борг

“В цьому проекті ви побачите зменшення дефіциту держбюджету – боргу, який має держава. Ми прагнемо вийти на бездефіцитний бюджет, коли видатки не перевищують доходів”, – акцентував Гончарук.

Але додав, що така амбітна мета – справа не одного року.Прописаний у проєкті бюджету розмір державного та гарантованого державою боргу – 54,1% від ВВП.

Видатки на погашення і обслуговування боргу – 438,1 млрд.”Це виклик і те, на що буде направлена наша робота”, – акцентувала Оксана Маркарова.

Розмір запозичень, в тому числі, від офіційних кредиторів – 380 млрд грн.

Податки і витрати на держапарат

“Обсяг доходів – грошей, які держава збирає і розподіляє, – буде зменшуватися (…) Ми прагнемо того, щоб держави в економіці ставало менше. Це теж тренд, який можна побачити”, – сказав Олексій Гончарук.

Акцентував, що міністри хочуть бачити бюджет 2020-го бюджетом ефективності.

“Це про те, щоб ефективніше витрачати кожну копійку платників податків. Цей уряд не має наміру підвищувати податки, щоб нарощувати доходи. Це неправильний шлях. Податки потрібно поступово зменшувати, але робити їх рівними для всіх. Тому що неправильно, коли податки високі, але платить їх незначна частина бізнесу. Це несправедлива система, і будемо прагнути від цього піти”, – наголосив Гончарук.

Дороги

“Ви побачите збільшення видатків на дороги. Цих грошей, які тут передбачені, недостатньо для вирішення амбітних завдань”, – сказав голова уряду, додавши, що міністри обговорять ідеї щодо виправлення ситуації.

“100% акцизів буде перенаправлено в державний дорожний фонд.  Відповідно до прознозів, це близько 70 млрд тільки за рахунок дорожнього фонду. Однак економічне зростання і зростання акцизів цю суму можуть збільшити. Намагатимуться залучити міжнародних донорів, за рахунок чого можуть бути додані суттєві суми”, – додала Маркарова.

Агросектор

Уряд змінює підхід у державній підтримці агросекетору

“Замість дотувати великі підприємства, ми сфокусуємося на тому, щоб в разі, якщо земельна реформа відбудеться, компенсувати відсоткову ставку для фермерів, для людей, по кредитах, щоб вони могли дозволити собі мати доступний ресурс, мати не гірші умови для купівлі земельних ділянок.  Для цього потрібно, щоб парламент прийняв низьку законів.  Але вже зараз маємо тренд, що держава з підтримки великих (підприємств) має перейти на підтримку фермерів”, – зазначив прем’єр.

Приватизація

Серйозних збільшень доходів від приватизації у законопроєкті не прописано – незабаром уряд планує змінити керівництво фонду Держмайна.

За наступні два тижні нове керівництво має скласти план щодо надходжень від приватизації.

Мінімальна заробітна плата

… за словами пані Маркарової, зросте на 550 грн, на 1 січня складатиме 4723 грн.

У Пенсійний фонд має надійти 172,6 млрд.

Оборона

Як стверджує Гончарук, виділено 245,8 млрд на різних розпорядників у сфері безпеки та оборони.

“Не вся ця сума розподілена по конкретним розпорядникам. Нова стаття – кошти, які будуть розподілені РНБО. До другого читання після рішення РНБО, кошти будуть розподілені на всіх розпорядників”, – пояснив прем’єр-міністр.

Вказана сума на 17,3% більше, аніж у 2019-му.

На 2019 рік, ця сума становила 209,5 млрд грн, що майже на 18% більше, ніж було у 2018 році.

Відповідно до Стратегії національної безпеки України та Концепції розвитку сектору безпеки і оборони України, щорічне бюджетне фінансування сектору безпеки і оборони має становити не менше 5% від валового внутрішнього продукту.

Охорона здоров’я

“Всі стратегічні пріоритети – первинна медицина, екстрена, амбулаторна – повністю закладені. і у 2020-му закладене фінансування”, – сказала Маркарова.

Загалом на здоров’я планують витратити 108 млрд грн  (на 9,8 млрд грн більше, ніж в попередньому році).

Розмір медичної субвенції становитиме 14,6 млрд грн, на реалізацію програми медичних гарантій для первинної, екстреної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги, реімбурсації лікарських засобів закладено 72,1 млрд грн.

6,6 млрд грн виділять на централізоване придбання медикаментів і медичних виробів, 700 млн –  на лікування українців за кордоном.

Освіта

“І освітня субвенція, і підтримка НУШ, початкові класи. інклюзивна освіта є заплановані, зафінансовані. Але ключове завдання – підвищення ефективності всередині. Дуже активна публічна робота буде проведена до 2-го читання”, – пообіцяла міністерка фінансів.

На освіту буде виділено 136,4 млрд грн, а це на 7,7 млрд грн більше, ніж в 2019-му. Вперше в проекті бюджету передбачено видатки на розвиток закладів вищої освіти в обсязі близько 300 млн грн.

Культура

“Розвиток культури і інформаційної сфери. Підтримка національного суспільного телебачення передбачена в повному обсязі, відповідно до вимог закону. 2 млрд грн у 2020-му році ми передбачаємо для національного суспільного телебачення. 1,3 млрд на підтримку кінематографії”, – сказала пані Маркарова.

Зазначимо,  що Національна суспільна телерадіокомпанія у минулому та позаминулому роках не отримала коштів у передбаченому в законі обсязі. Так, у 2019-му на її підтримку виділили 1 млрд 5 млн 100 грн замість 1 млрд 816 млн.

Енергетична незалежність

“Активними залишаються і програми і по фонду енергоефективності, і теплі кредити. До другого читання, сподіваюся більш широко розписана програма щодо ефективності в шахтах. На фонд регіонального розвитку закладено 1%, або 9,5 млрд. До другого читання буде більш специфічна інформація”, – акцентувала міністерка фінансів.

На розвиток енергетичної незалежності заклали 2 млрд.

Субсидії

“Принцип розповід і визначення субсидій не змінюється. Змінюються незначною мірою числа, виділені для реалізації прогами. Після того, як Програма діяльності уряду, буде схвалена, можуть бути певні зміни. Ми визначаємо, як надати максимальну кількість грошей тим, хто найбільше в них має потреби”, – зазначив Олексій Гончарук.

На субсидії закладено 47,6 млрд.

Нагадаємо, раніше Володимир Зеленський стверджував, що комунальну плату для літніх людей можуть взагалі скасувати.

“Є ідея… Зараз дуже складно про неї говорити, але я думаю, що ідея дуже креативна. Зараз знаходять хлопці наші економічну модель, як людям зараз, яким за 70 років, коли людина не тільки на пенсії, а вже фізично не може працювати, вона вже достатньо працювала на країну, по 40, 50 років, як цій людині не сплачувати комуналку. Саме тим людям, що малозабезпечені. Я дуже хочу, я думаю, що у нас вийде”, – стверджував президент в одному з інтерв’ю.

За словами Гончарука, наступний бюджет вже буде базуватися на бюджетній декларації, новому документі, який буде передбачати планування на три роки.

Джерело:https://www.depo.ua/ukr/politics/shcho-vidomo-pro-derzhavniy-byudzhet-2020-201909161028925