Новини «Сам собі законодавець !»

«Сам собі законодавець !»

389
0

Правовий  безлад   в ЖКГ міста Вінниці  продовжується…

13 червня  цього року  у елітному  залі   «Поділля»  відбулась пам’ятна зустріч представників виконкому Вінницької міської ради зі старшими по будинкам міста.Середь нових  «піар-акцій»  депутата  Сергія  Кудлаенко ми почули дещо багато цікавого.

           Олександр Гаврилюк, голова Асоціації старших будинків міста Вінниці, з великою вдячністю  до виконкому, розповів про історію створення Асоціації  в супереч інтересам виконкому. Потім довів про  новий проект нашого шановного мера: європейський «прозорий офіс» відтепер відбудеться не тільки у будинку виконкому, а у кожному ЖЕПу, та відтепер  у  «прозорих офісах» ЖЕПів, як і у «прозорому офісі» виконкому , будуть вирішуватися  усі проблеми вінничан  у  сфері ЖКГ  !

            Сергій Кушнир, усім відомий «головний по ЖКГ», дуже нерозбірливо щось казав про нове рішення виконкому, про революційну новацію   щодо створення  «механізму замовлення послуг». При цьому він чомусь не пояснив як цей «механізм» буде пов’язаний з  порядком виконання  регламентних робіт, встановлених  діючим законодавством України, та хто за що відтепер буде відповідати. Наприклад,  за руйнацію  житлового  будинку у Луцькі  відповідальність понесе місцева влада, а у місті Вінниці місцева влада може покласти відповідальність на старшого по будинку, якщо він своєчасно не надав відповідне замовлення на послуги. С.Кушнир багато щось казав, однак  не зміг справитись  з  мікрофоном   та лише забрав часу у присутніх.

              Сергій Кудлаєнко, директор Департаменту торгівлі  міськвиконкому у дружній співпраці  з Департаментом ЖКГ обіцяв:« Я готовий допомогти !», «Я  можу допомогти!», « У мене є готові акції: «гаряча лінія», молоді помічники депутата, інформаційні бюлетені, різноманітні  конкурсі по всьому місту – і все це працює на вас !» «Я готовий підставити своє плечо!»…

               А потім надали голосу народу и поважні чиновники почули хто вони є в справді !Було багато претензій до керівників ЖЕПів ,  жодного з яких у залі чомусь не знайшли ! У багатьох жінок були сльози на очах, коли вони розповідали про бездушність чиновників від ЖКГ! А ще – багато людей просто вставали та виходили із залу з вигуками «ГАНЬБА!»                                                                                                                      Однак головні питання ,що турбують старших будинків та усіх вінничан , ця зустріч не вирішила та й адже не торкнулася. На цих зборах  Сергій Кушнир  щось розповідав про «новий  механізм замовлення послуг». Треба пояснити  як цій  «новий  механізм продовжує правовий безлад у ЖКГ міста та й адже є погрозою для старших будинків, а головне – для самих будинків !                                                                                                       З 2009 року до цього часу прокуратура, Вінницьке обласне теруправління АМКУ, громадські  організації  та чисельні  мешканці  міста намагаються врозумити місцеву владу та примусити  виконком Вінницької міської ради привести свої рішення  по ЖКГ у відповідність до діючого  законодавства України. Однак всупереч усім зусиллям та здоровому глузду  влада продовжує діяти за принципом  «навпаки» та продовжує захищати попередні спірні рішення , надалі займатися дуже сумнівною  «законотворчістю». Внаслідок цього лише на окремої території міста Вінниця діють самостійні умови та норми у сфері ЖКГ, яки не відповідають  встановленим законом та діючім на всієї іншої території України. .

                «Яскравим» новим  прикладом такої «законотворчості» з’явилось рішення виконкому Вінницької міської ради  від  05.04.2012 року №834 « Про затвердження Порядку замовлення старшим по будинку послуг з утримання будинку та прибудинкової території» (надалі – Порядок), яке прийнято, як вказано, « З метою удосконалення взаємовідносин між старшими по будинку та житлово-експлуатаційними підприємствами…».

              По-перше, треба визначитись з таким принциповим положенням , що у всьому законодавстві  України про старшого по будинку ви не знайдете а ні слова та його юридичний статус залишається невідомим, тому  його повноваження можуть бути лише дуже умовними. Однак, виконком  надає йому широкі повноваження ,зацікавлює

його муніципальною пільгою, а тому має і великі надії на «дружню співпрацю».

             По-друге, Закон України «Про житлово-комунальні послуги» взагалі , а  Наказ Держкомітету України з питань ЖКГ від 17.05.2005року  №76  ретельно визначає Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій, яки є головним керівним документом для кожного ЖЕПа. Саме цій документ регламентує функціонування системи технічного огляду  жилих будинків, яка передбачає планові (загальні та профілактичні)  та позапланові огляди  жилих будинків, створення компетентних комісій для їх проведення, складання  актів встановленої форми, а вже на їх підставі –  визначення складу робіт з обслуговування жилих будинків. Всупереч нормативно  діючим  регламентам  «фахівці» виконкому надумали новий Порядок, який у Пункті 1 визначає:   « Житлово-експлуатаційне підприємство спільно зі старшим по будинку здійснює  повне обстеження будинку(?) та визначає перелік робіт, який необхідно виконати на будинку(?) з формуванням дефектного акту(?), а також  орієнтовану вартість робіт, зазначених в дефектному акті(?)..» Вже в одному абзаці – декілька правопорушень!

              По-трете, у самому змісті Порядку криється багато правових  непорозумінь та протиріч.

                  Відповідно до Статті 5 ,п.7 Закону України  «Про житлово-комунальні послуги» виключно до повноважень центрального органу влади відноситься розробка типових договорів . Всупереч вимогам закону виконком вже не перший раз  додатком №2 до Порядку встановлює  форму Договору про надання послуг, який а ні по суті , а ні по формі законодавством зовсім не передбачений; крім того,  Замовник в особі старшого по будинку викликає багато сумнівів.

                 – Відповідно до Статті 13, п.2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» : « Примірні переліки житлово-комунальних послуг та їх склад залежно від функціонального призначення визначаються центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства». Відповідний перелік послуг з утримання будинків та прибудинкових територій затверджено  постановою  КМУ від 01.06.2011 року № 869. Всупереч вимогам закону виконком  самостійно встановлює нові поняття «обов’язкові послуги» ,  «послуги по замовленню», «послуги за додаткову плату»  та «передає»  повноваження що до формування їх переліку  старшому по будинку спільно з житлово-експлуатаційним підприємством ( п.4 Порядку).

                  – Відповідно до Статті 7,п.2 Закону України  «Про житлово-комунальні послуги» , а також постановою КМУ від 01.06.2011 року № 869 до повноважень органів місцевого самоврядування  віднесено встановлення цін/тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Всупереч вимогам закону  та здоровому глузду виконком «передає» ці повноваження монополісту таких послуг, а саме житлово-експлуатаційному підприємству, яке визначає орієнтовну вартість робіт зазначених в дефектному акті та надає розрахунок старшому по будинку (п.1 Порядку). Та інше…

                По-четверте , зі змісту Порядку та у попередньому Положення про взаємодію житлово-експлуатаційного підприємства та старшого по будинку, затвердженого рішенням виконкому Вінницької міської ради від 22.04.2010 року  № 889, виявляється дуже суперечне ставлення саме влади до старшого по будинку. З одного боку, виконком надає старшому по будинку муніципальну пільгу та чекає від нього впливу на своєчасність поточної оплати мешканцями будинку квартплати та комунальних послуг, надання  інформації про мешканців-порушників правил та порядку, а головне – безперечного підписання «правильних» актів виконаних робіт. З іншого боку, мабуть в звязку зі зростанням принциповості старших по будинках, влада вже передбачає, що в разі не підписання акта виконаних робіт старшим по будинку акт передається на підписання голові ГО «Асоціації старших по будинках м. Вінниця» (п.5.2 Договору про надання послуг). Ще однією новацією у законотворчості  виконкому є пункт 2.9 Договору про надання послуг , відповідно до якого старший по будинку несе   «відповідальність за негативні наслідки , які виникли через відсутність послуг, які ним не були замовлені у відповідності з вимогами чинного законодавства» (!?). Таким чином, виконком ініціює повне порушення встановлених регламентів (згідно Наказу № 76), а відповідальність за наслідки несе старший по будинку за невідомими вимогами невідомого законодавства.Такий стан речей  можливо називати лише    а б с у р д о м !

                  По- пяте ,  повне непорозуміння виникає внаслідок того, що «сам собі законодавець» приймає нові  рішення , однак не корегує та не приводить до відповідності свої попередні рішення. Наприклад, Положення про взаємодію житлово-експлуатаційного підприємства та старшого по будинку , пункт 5.10, зобов’язує ЖЕП :  «Спільно з старшим по будинку запровадити механізм ведення обхідного листа зауважень по обслуговуванню житлового комплексу(Додаток 3), який складається в 2-х примірниках(для ЖЕП та старшого по будинку). Обхідний лист заповнюється та підписується старшим по будинку 1 раз на 2 місяці, з послідуючим його вивченням, вжиттям заходів, доведення до виконання та контролю за виконанням ЖЕП».

                   Виникає  закономірне запитання : то ж за якими нормами та правилами сьогодні  повинні надаватися послуги з утримання будинку та прибудинкової території ?Хто несе  та буде нести відповідальність за наслідки такого безладу у ЖКГ міста Вінниці?Вважаю, що владі не вдасться перекласти відповідальність за наслідки своєї бурхливої « законотворчості»  на створених нею старших по будинках…

 

Голова Вінницької незалежної профспілки

«ГОЛОС НАРОДУ»                                                                                                                        ВІКТОР МАЛИНОВСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я