Новини Поклав гроші на рік? Забирати раніше не можна

Поклав гроші на рік? Забирати раніше не можна

296
0

Верховна Рада заборонила достроково забирати кошти зі строкових депозитів

Верховна Рада заборонила достроково забирати кошти зі строкових депозитів

Поклав гроші на рік? Забирати раніше не можна

 

Українці більше не зможуть бігати знімати депозити після кожної поганої новини. Якщо депозит строковий, то поки не закінчиться його термін, банк грошей не поверне, – парламент ухвалив закон про заборону дострокового зняття вкладів, ініційований Нацбанком. Щоправда, депозитних договорів, які були чи будуть укладені до набуття чинності цього закону (поки він не підписаний президентом і не опублікований — не чинний), нововведення не стосується.

 

Заборонити дострокове зняття депозитів хотіли ще під час кризи 2008-2009 років, але тоді обмежились лише тимчасовим мораторієм. Тепер вирішили цю норму узаконити. Так НБУ намагається стримати відтік вкладів з банківської системи, який за минулий рік сягнув майже 130 мільярдів гривень — майже третину загального депозитного портфеля. Та чи не матиме нововведення зворотного ефекту?

 

– Вважаю, це цілком правильне рішення, – каже експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь. – У більшості країн передбачено, що знімати кошти достроково зі строкових вкладів не можна. Україна була винятком. За нашим законодавством, банк зобов’язаний видати кошти на вимогу вкладника, навіть якщо це строковий депозит. Це особливо небезпечно у моменти паніки, коли люди масово починають забирати гроші з банку. Масовий відтік коштів на фоні паніки банк не може спрогнозувати, а відтак це може позначитись на його стабільності. Тому рішення про заборону дострокового зняття коштів зі строкових депозитів — позитивний крок як для окремих банків, так і для банківської системи в цілому.

 

– Чи не відіб’є це бажання українцям нести гроші у банк? За нинішньої ситуації людям також важко спрогнозувати, коли їм знадобляться гроші…

 

– Якщо ви не впевнені, то можете покласти гроші на депозит “до запитання”. Тоді банк видасть вам кошти на першу ж вимогу. Прийнятий законопроект не означає, що тепер будуть заборонені вклади на вимогу. Він лише чітко розмежовує депозит “на вимогу” та строковий. Адже досі такої різниці фактично не було. Тому, укладаючи угоду, треба визначитись, який саме вклад вам потрібен. Зрештою, навіть в умовах договору строкового вкладу можна прописати умови дострокового розірвання угоди – прийнятий закон дозволяє таку можливість.

 

– Чи зможуть банки залучати депозити на тривалий термін? Адже саме “довгі” гроші забезпечують певну стабільність банку.

 

– Банки і зараз пропонують різні варіанти депозитів — і на короткі терміни, і на тривалі, і на короткі терміни з можливістю автоматичної пролонгації (кошти вкладають, скажімо, на місяць, а якщо людина не розриває договір, то його автоматично продовжують ще на місяць. Авт.). Можливо, з’являться ще якісь нові банківські продукти.

 

Варто знати

 

Відповідно до змін, за договором на вимогу банк зобов’язаний видати вклад або його частину та нараховані проценти за цим вкладом на першу вимогу вкладника.

 

За договором банківського строкового вкладу банк зобов’язаний видати вклад та нараховані проценти за цим вкладом із спливом строку, визначеного у договорі банківського вкладу. За даним договором банківського вкладу теж можливе повернення вкладникові вкладу на його вимогу до спливу строку або до настання інших обставин, визначених договором, але виключно у випадках, коли це передбачено умовами договору банківського строкового вкладу.

 

Джерело: wz.lviv

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я