РУХ Ветеранів і Пенсіонерів Пенсії: кого можуть позбавити половини виплат, а кому залишать мінімалку

Пенсії: кого можуть позбавити половини виплат, а кому залишать мінімалку

404
0
Пенсіонери зазвичай чекають, що їхні виплати мають поступово збільшуватися завдяки індексаціям та запланованим надбавкам. Проте є й прикрі випадки, коли можна позбавитися й половини пенсії.
Переплата та аліменти
ПФУ має право позбавити пенсіонера частини його виплати через те, що він певний час отримував більше коштів, ніж йому належить. Переплата виникає, коли людина на заслуженому відпочинку вирішила працевлаштуватись або зайнятися підприємницькою діяльністю, а Пенсійний фонд про це не повідомила.
 
Та все одно про роботу пенсіонера у Пенсійному фонді стане відомо, адже туди надходить вся інформація про зарплати і відрахування. І тоді порушать питання про повернення державі переплачених коштів, бо у нарахуванні виплат працюючим та непрацюючим пенсіонерам є різниця.
 
Для повідомлення ПФУ про працевлаштування пенсіонери мають 10 днів. За цей час потрібно надати фонду копію одного з документів – наказу про прийняття на роботу, трудової книжки чи цивільно-правового договору, пояснює портал “На пенсії”.
 
Якщо переплачені гроші не повертають добровільно, то їх щомісяця примусово стягуватимуть у розмірі до 20% від пенсійної виплати.
 
Повідомляти Пенсійний фонд потрібно і про звільнення з роботи чи припинення підприємницької діяльності. Це можна зробити особисто подавши заяву, а також через кабінет на порталі електронних послуг ПФУ.
 
Утримати з пенсії не лише 20%, а навіть половину виплати можуть за рішенням суду ще й на такі потреби:
 
– утримання членів родини (аліменти);
 
– відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств та організацій, де працював пенсіонер (якщо він серед відповідальних за збитки);
 
– компенсація шкоди, завданої здоров’ю іншої людини, а також через смерть потерпілого;
 
– повернення отриманих зайвих сум зарплати у передбачених законом випадках.
 
Чиновники, колаборанти та зрадники
У держбюджеті на наступний рік, попри війну та економічні труднощі країни, збережено фінансування всіх соціальних виплат і навіть передбачена індексація пенсій та інших видів допомоги.
 
“Пенсії, зарплати лікарям і вчителям, соціальна допомога – це захищені статті видатків, усі вони зберігаються. Крім того, 1 березня планується також індексація пенсій. Загалом усі виплати, які люди отримують від держави, будуть індексуватися наступного року”, – зазначила народний депутат, голова парламентського Комітету з питань бюджету Роксолана Підласа.
За її словами, в бюджет заклали й видатки на покриття дефіциту Пенсійного фонду. Також наступного року планують запустити реформу солідарної пенсійної системи.
 
“Ті, хто зараз отримує найменші пенсії, матимуть зростання виплат. Водночас для чиновників, які вийшли на пенсію й отримують якісь астрономічні суми, ми плануємо зниження таких пенсій. Усе це робиться для того, щоб солідарна пенсійна система була більш справедливою”, – наголосила Підласа.
Вона не уточнила, які саме пенсії планують зменшити. Можливо, йдеться про тих номенклатурників, які отримують максимальні пенсії у розмірі 10 прожиткових мінімумів. І щоразу, у мирний час двічі на рік, коли цей мінімум збільшується, відповідні добавки дають отримувачам мінімальних пенсій, а також 10 таких добавок – тим, кому платять максимальні пенсії.
 
А днями Кабмін схвалив проєкт закону стосовно виплат пенсій особам, які вчинили кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки, громадської безпеки, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку. Їм у той час, коли відбуватимуть покарання, виплачуватимуть лише мінімальну пенсію.
 
“Зокрема, пропонується передбачити, що виплата пенсій особам, засудженим до обмеження волі або позбавлення волі за вчинення умисного кримінального правопорушення, протягом строку відбування покарання у вигляді обмеження волі або позбавлення волі здійснюється відповідно до закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” в розмірі, що не перевищує розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність”, – повідомив представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук.
Поки невідомо, коли цей закон зареєструють у парламенті, після чого депутати зможуть його ухвалити.
 
Вимоги зі стажу зростають
Як зазначають у Пенсійному фонді, цьогоріч для отримання пенсії після досягнення 60 років необхідно мати не менше 30 років страхового стажу, у 63 роки – хоча б 20 років, в 65 – 15. А наступного 2024 року, відповідно, потрібен буде стаж для виходу на пенсію у 60 років – 31 рік, в 63 – від 21 року, в 65 – від 15. І далі, щороку вимагатимуть збільшення необхідного стажу аж до 2028-го, коли на пенсію в 60 років можна буде піти, маючи 35 років стажу, в 63 роки потрібен буде стаж від 25 років, а в 65 – від 15-ти.
 
Останнім часом дуже активно практикують неофіційне працевлаштування, через що багато українців мають лише зарплати в конвертах, а страхового стажу не здобувають. А його при оформленні пенсії вимагатимуть з кожним роком все більше. Тому невдовзі тих, хто зможе вийти на пенсію в 60 років, залишиться дуже мало. Таким чином поступово відбувається приховане підвищення пенсійного віку.
 
За даними Пенсійного фонду, станом на 1 жовтня цього року загальна кількість пенсіонерів в Україні становила понад 10, 539 968 мільйона. Протягом третього кварталу 2023 року кількість пенсіонерів зменшилася на 12 368 осіб.
 
Майже третина (29,87%) пенсіонерів отримує щомісяця від 2001 до 3000 грн. Трохи більше ніж у п’ятої частини отримувачів пенсій (21,25%) виплати – від 3001 до 4000 грн. Лише 14,97% пенсіонерів мають від 4001 до 5000 грн щомісяця, майже чверть (23,21%) – від 5001 до 10 000 грн. І невеликий відсоток (10,7%) отримує пенсії понад 10 000 грн. Середній розмір пенсійної виплати зараз складає 5 614,59 грн, а в 2024-му уряд планує збільшити його до 6 тис. грн.
 
2,7 млн пенсіонерів навіть на заслуженому відпочинку продовжують працювати.
 
З 1 січня 2024 року мінімальна пенсія в Україні збільшиться з 2093 до 2361 грн, а, відповідно, максимальна – з 20 930 грн до 23 610 грн.
 
У Кабміні анонсували, що наступного року у ПФУ з держбюджету планують виділити 896 млрд грн, що майже на 125 млрд грн більше, ніж 2023 року.

#ГолосНароду

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я