Економіка НКРЕКУ лякає черговим подорожчанням електроенергії!

НКРЕКУ лякає черговим подорожчанням електроенергії!

323
0

У НКРЕКУ заговорили про перспективу підвищення вартості електричної енергії в наступному році.

Регулятор пояснює можливе подорожчання світла скороченням частки АЕС в сукупному виробництві електроенергії, а експерти вказують, що зростання тарифів може відбутися на рівні 15%.

На початку жовтня глава НКРЕКУ Дмитро Вовк, відштовхуючись від прогнозного балансу електроенергії на 2018 рік у Міненерго, заявив на своїй сторінці в Facebook, що скорочення частки дешевої електроенергії від АЕС (з 54,2% до 52,7%) і ГЕС (з 5 , 3% до 5%), і, відповідно, зростання дорогою, яку виробляють ТЕС (з 30,2% до 31,2%), і ТЕЦ і когенераційні установки (з 7,2% до 7,6%), створюють в майбутньому році передумови для подорожчання світла.

Крім того, за розрахунками НКРЕКУ, крім фактора дорогої електроенергії, зростання тарифів на світло будуть стимулювати інфляція, падіння курсу гривні, дивідендна політика держкомпаній і зростання зарплат.
У березні поточного року в Україні, нагадаємо, відбувся п’ятий і фінальний раунд поетапного підвищення тарифів на електроенергію для населення. Вартість світла поступово зростала протягом 2 років, починаючи з квітня 2015 року. Дані заходи, як пояснюють в НКРЕКУ, проводилися «для усунення перехресного субсидування і вирівнювання цін на енергоресурси до рівня ринкових». В результаті світло подорожчав на 200%, якщо брати за основу мінімальний тариф. Однак в НКРЕКУ тоді уточнювали, що після березневого підвищення ціна електроенергії для населення залишиться все рано заниженою. Вона, на думку чиновників, має становити 2,31 гривні за 1 кВт-год з ПДВ (сьогодні мінімальний тариф для населення дорівнює 0,90 гривні за 1 кВт-год з ПДВ). Тільки при такому статус-кво можливо повністю ліквідувати субсидування населення за рахунок тарифів для промислових підприємств.
Нагадаємо, доведення комунальних тарифів до «економічно обґрунтованого рівня» одне з основних вимог Міжнародного валютного фонду, з яким Україна співпрацює в рамках програми EFF (механізм розширеного кредитування).

Про майбутнє зростання тарифів на світло говорять і в Міністерства економічного розвитку і торгівлі. Так, в консенсус-прогнозі відомства на 2018 рік закладено зростання комунальних тарифів на 19% (газ, опалення та гаряча вода) і на 20% (електроенергія).
«Якщо частка генерації електрики на АЕС знизиться, а частка інших дорогих генерацій підвищиться, то дійсно доведеться підвищувати оптову ціну на електроенергію. Внаслідок чого зросте тариф для промисловості. Якщо прогнозний баланс буде в тому вигляді, про який говорив глава НКРЕКУ, то, найімовірніше, тарифи підвищаться, але не більше ніж на кілька відсотків », – коментує співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.
При цьому експерт зазначив, що потрібно враховувати й інші фактори, які впливають на підвищення тарифів.
«Ми поки не знаємо, якою буде ціна на вугілля в наступному році для теплових генерацій. Є ще багато інших чинників, через які можуть вирости тарифи на електроенергію. Наприклад, підвищення тарифів для обленерго, які потім позначаться на підвищенні електроенергії для споживачів. Якщо врахувати всі ці фактори сукупно, то електроенергія може подорожчати більш ніж на 15% », – резюмував Д. Марунич.

А ось директор «Інституту міста» Олександр Сергієнко каже, що через зростання тарифів заборгованість населення за послуги ЖКГ буде лише збільшуватися.
«Я не розумію, навіщо скорочувати частку АЕС у виробництві електроенергії в 2018 році. Логіки в таких діях я не бачу. Багато країн навпаки розвивають свою атомну енергетику. Наприклад, Франція повністю забезпечує себе електроенергією за рахунок АЕС. Зростання тарифів на електроенергію в 2018 році призведе до зростання боргів населення за комунальні послуги. Влада, підвищуючи комунальні тарифи, і так перейшло межу фінансових можливостей населення. На початку 2016 року заборгованість за послуги ЖКГ була 9 млрд гривень, а на кінець року стала 29 млрд і до сих пір тримається на рівні 28 мільярдів гривень », – уточнив А. Сергієнко.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я