Економіка Нацбанк України: хто і що заважає танцювати його керівництву?

Нацбанк України: хто і що заважає танцювати його керівництву?

318
0

Дивна заява пролунала з боку НБУ, що наші гастарбайтери заважають зростанню економіки України!
Дивне, хоча б тому, що на сайті НБУ є макроекономічний огляд, де в цифрах і фактах показано: багато в чому зростання ВВП України за 1 і 2 квартал 2018 року вищі 3% і це заслуга саме гастарбайтерів, а не нинішнього Кабміну!

Щоб було зрозуміло багатьом. Дійсно, робота на чужині не цукор і є випадки, коли українці, щоб більше заробити працюють понаднормово (в ЄС на відміну від України і Росії за понаднормові роботи платять більше). І при цьому українці привозять або пересилають валюту в Україну. За 6 місяців 2018 року гастарбайтери перерахували в Україну більше 7 млрд. Дол. Це в 3. 5 рази більше всіх зарубіжних інвестицій, які прийшли в Україну в 3,5 рази.

Багато в чому завдяки валюті гастарбайтерів в Україні зараз курс долара не 50 грн. Але якщо і далі керівництво НБУ буде робити помилки і неправильно здійснювати валютні інтервенції, як воно робило це в липні 2018 року, то скоро в Україні дійсно буде курс долара 50 грн. Але це вже буде особиста заслуга керівництва НБУ і його невміння тримати курс на валютному ринку.

Але це все окрема тема, тим більше, що економіка України – це не тільки валюта, і не тільки курс долара.

Валюта, що надходить в Україну, як правило, змінюється на гривню, невелика частина осідає на банківських депозитах, але більша частина змінюється на гривню, щоб потім витратити в Україні. А це означає, що зростає продаж товарів в Україні. За 6 місяців 2018 року зростання роздрібних продажів (за вирахуванням зростання цін) склав більше 6%. Багато в чому, саме зростання роздрібних продажів і забезпечує зараз зростання ВВП. Тому, що крім зростання самого продажу, зростає і промисловість України. Більша частина продуктів харчування в Україні – це українська продукція. Це означає, якщо зростають продажі продуктів, а вони дійсно виросли на 13% в натуральних показниках в цьому році, то і зростає їх виробництво в Україні. Але це ще не все, велика частина грошей від заробітчан інвестується в нерухомість в Україні, а не за кордоном, як це роблять наші міністри і народні депутати. І знову ж таки це означає зростання будівельного виробництва в Україні і зростання виробництва будівельних матеріалів. А потім ще зростання виробництва меблів і товарів для догляду за житлом. І знову-таки зростання ВВП.

Ніхто не сперечається, що продаж у роздрібній мережі побутової техніки, тих же смартфонів, а тим більше легкових автомобілів – це перш за все зростання імпорту. Це вже точно не українська продукція. Але все ж велика частина грошей гастарбайтерів йде на покупку українських, а не імпортних товарів і тому дійсно зростання ВВП в Україні зараз стимулюють гроші від гастарбатерів. Не було б цих грошей, було б падіння ВВП.

А тепер пару слів про НБУ і його “участь” в зростанні економіки України. Відповідь одна. В Україні не працює кредитування бізнесу. Офіційні дані, розміщені на сайті НБУ показують, що за 6 місяців 2018 року зростання кредитування бізнесу 0,2%, при цьому за липень 2018 роки вже зафіксовано падіння в розмірі 1,1%.

 

Хто в цьому винен? Гастарбайтер ?. Ні, НБУ!!!

Це його завдання створити такі умови в банківському секторі, щоб мало місце зростання кредитування, а не падіння. Але якраз це чинне керівництво НБУ не вміє або не хоче, або просто не знає, що робити. Вже пару років можна чути розмови від керівництва НБУ, що дуже скоро кредитування бізнесу запрацює, але воно не працює. Як результат, бізнес не може розвиватися. Бо без нормального кредитування бізнесу немає можливості для бізнесу створювати нові виробництва і нові робочі місця. Тому всі ці заклики повернути заробітчан в Україну звучать безглуздо. НБУ треба припинити займатися бездіяльністю і реально запустити кредитування бізнесу.

Для початку потрібно хоча б нормативку по кредитуванню бізнесу в Україні зробити таку, щоб можна було кредитувати українські підприємства, а не бізнесменів з Марса. Зробити це нескладно. Тоді можна очікувати і зростання економіки, і створення нових робочих місць, і зростання зарплати.

Зрозумійте нарешті, що до Майдану кількість гастарбайтерів було менше тому, що в Україні можна було заробити офіційно близько 450 доларів, а з урахуванням «тіньових зарплат» і все 600-700 доларів. А зараз навіть з урахуванням «тіні» виходить близько 300-350 доларів! Тому дійсно, багато хто виїжджає на заробітки за кордон, тому що там можна заробити ті ж 600 доларів, які були до Майдану. Якщо зробити в Україні зарплату, як це було в 2013 році, то і гастарбайтери швидко повернуться в Україну. Але для цього потрібно нормальне кредитування бізнесу.

А цього немає, і тому немає можливості бізнесу створювати нові робочі місця і підвищувати зарплату…

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я