Економіка Наскільки все райдужно для уряду Гройсмана? (прогноз МВФ)

Наскільки все райдужно для уряду Гройсмана? (прогноз МВФ)

441
0

Перегляд МВФ оцінок розвитку та глобальних макроекономічних прогнозів – це доволі ординарна річ, тим більше, якщо говорити про настільки турбулентні часи для світової політики, як зараз. На ці чинники в своєму прогнозі і вказує сам Фонд, як на одні із найбільш значущих, які можуть вплинути на розвиток глобальної ситуації. При чому тут Україна?

Глобальна кон’юнктура.

 Зокрема, «правий поворот», який в останні роки все впевненіше крокує планетою, та віповідні економічні, політичні, торгові рішення, які супроводжують цей процес, лише погіршують стан світової торгівлі, яка і без того уповілюнювалась, як і підсилюють процеси деглобалізації, які теж активно прискорювались.

Уповільненню сприятиме і зміна політики глобальних центробанків, зокрема, приватного американського Федерального резерву. На можливий перегляд своєї монетарної політики у 2019-му році вказував і ЄЦБ. У 2019  році зміниться керівництво європейського центробанку, і новим головою може стати один з представників північних банків/країн, які загалом виступають за жорсткішу монетарну політику.

Українські реалії: все складно…

 На цьому тлі не дивно, що МВФ дещо погіршив прогноз щодо розвитку України на наступний рік…

Українська економіка являє собою суто ресурсну систему без будь-якого суттєвого рівня переділу та доданої вартості, яка торгує переважно сировинними ресурсами, тобто виступає на і без того overcrowded ринках. Саме ж зростання  економіки країни в значній мірі продовжує базуватися на державних витратах уряду Гройсмана, доля яких і так поступово зростає та вже перевищує 21%.

Інфляція.

 Прогноз інфляції при цьому для України становить 7,3% на 2019-й рік. Цього року вона тримається на відносно низькому рівні (якщо говорити про офіційні цифри) переважно через те, що поки що не відбулось чергове підвищення тарифів, які найбільше впливали та впливають на інфляцію в країні після того, як пройшов ефект девальвації. Але з урахуванням того, що уряд Гройсмана  зобовязу’ється підвищувати ціни на газ, опалення та решту товарів та послуг, а також на те, що 2019-й – рік виборів, коли роздаватимуться обіцянки, робитимуться передвиборчі виплати та ремонти, вкластися в ці таргети буде важко.

Схоже, що і сам Нацбанк знову не дуже вірить у свої та МВФ-івські таргети, оскільки продовжує тримати облікову ставку на рівні, набагато вищому за офіційний рівень інфляції, та, судячи з риторики центробанку, готовий підвищувати її і далі.

Державні фінанси.

 Тим часом на рівні держфінансів ситуація стає критичною – держава відчуває гостру нестачу фінансових ресурсів для обслуговування боргів – як зовнішніх, так і внутрішніх. Відсоткові ставки всередині країни продовжують зростати, але все одно, ресурсу, який залучає Мінфін, недостатньо для покриття боргу. В бюджеті ситуація аналогічна – труднощі очевидні були ще в липні, коли уряд Гройсмана  мав значні проблеми із виплатою пенсій. А зараз має починатися опалювальний сезон, отже – знову виникаэ «попит» на субсидії за житлово-комунальні послуги, і цей період, знову-таки, продовжуватиметься, або співпадатиме із передвиборчим періодом, «атракціонами небаченої щедрості» та іншим розподілом грошових потоків (переважно державного походження) із намаганням якось покращити свої політичні рейтинги.

Економічна політика влади. 

У цій ситуації, коли турбулетність на ринках зростає або принаймні не сприяє цим внутрішнім атракціонам із перерозподілом хронічно дефіцитного бюджету, із анемічним ростом економіки, єдине, на що сподівається Уряд Гройсмана – це покращення зовнішньої кон’юнктури, навіть попри те, що на користь такого покращення наразі існує дуже мало аргументів.

Проте, базуючись на таких своїх сподіваннях і ментальних конструкціях, як і на мантрах про те, що транш МВФ – це вирішена річ, премєр  Гройсман продовжує діяти так, ніби все гаразд, світові боргові ринки не закрились, розпродажу ризикових активів немає, торговий баланс вкотре не погіршується, міжнародні резерви не скорочуються. Гройсман   діє так, ніби нічого навколо не змінюється, і можна продовжувати збирати копієчки перед потягом, який влада уперто бажає не помічати.

Головне для них – зібрати свої не існуючі % на виборах, зайняти якесь прибуткове крісло і далі продовжувати дерибанити Україну. До пори…

До нового Майдану!

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я