Новини Наших суддів захистили від нашої влади

Наших суддів захистили від нашої влади

386
0

Провідні представники української влади обдурили своїх громадян – ніхто їм в Європі ніяких прав на повне перепризначення всіх суддів не давав. І вже тим більше не пропонував ніяких механізмів для цього. Тепер складається цікава ситуація: довіри суддів до актуальної судової реформі і до реформаторів немає; довіри суспільства немає ні до суддів, ні до реформи, ні до реформаторів; а реформу потрібно рухати далі. У реформаторів немає іншого виходу – їм потрібно завойовувати довіру до своєї реформи і до себе особисто і у суддів, і у суспільства. Або чесно всім сказати, що ніякої судової реформи в країні не буде.

Вчора Венеціанська комісія (ВК) нарешті офіційно оприлюднила свої висновки з приводу змін в нашу Конституцію в частині судової реформи. Цих висновків виявилося відразу два – для законопроекту профільної робочої групи Конституційної комісії (КК) і для законопроекту, схваленого самою КК.

Головна інтрига в обох цих документах полягала в тому, як європейські експерти оцінять різні варіанти повного перезавантаження судової системи. Таких варіантів два – тотальне звільнення всіх суддів і набір нових або повна переатестація всіх суддів з метою визначення їх професійного рівня, етики поведінки і моральних якостей, повідомляють Экономические Известия.

Експерти ВК сказали наступне: масове звільнення суддів не відповідає стандартам європейського права і можливо тільки у вкрай виняткових випадках; а повна переатестація суддів може бути тільки екстраординарним заходом. У перекладі з дипломатично-юридичної мови на звичайну мову це означає: ми говоримо вам категоричне ні, але вирішувати вам самим.

Наші судові реформатори, найімовірніше, очікували інших формулювань, які б дозволили – тим чи іншим шляхом перепризначити всіх суддів, але при цьому всю відповідальність за це перекласти на Європу (див. коментарі в кінці статті). Мовляв, там все це схвалили. Але не тут-то було – європейці в цих питаннях собаку з’їли. Коли світ буде валитися, 

тільки тоді ви можете скористатися масовим звільненням чи тотальною переатестацією суддів – ось їх точна і зрозуміла відповідь.

Реформа судів – тільки за участю корумпованих суддів

Тепер для реформаторів наших судів вимальовується вкрай неприваблива картина. В останні роки з усіх боків лунала огульна і зневажлива критика у бік українських суддів – що вони виключно корумповані, що вони непрофесійні, що там суцільні куми, що там виносяться незаконні рішення і т.д. Ну і, як наслідок, всіх без винятку суддів потрібно звільнити і призначити на їхнє місце нових суддів. Та чого за прикладами далеко ходити – прем’єр Арсеній Яценюк без всяких проблем сьогодні говорить таку фразу: «Позиція уряду – в необхідності заміни всіх дев’яти тисяч українських корумпованих суддів». Інші реформатори можуть скільки завгодно відхрещуватися від цієї позиції прем’єра, але факт залишається фактом: його слова багато в чому визначають сьогоднішню думку суддів про саму реформу і всіх без винятку реформаторах. Та й думку суспільства теж.

Після оприлюднення висновків ВК виявилося, що всіх цих «наскрізь прогнилих і корумпованих» суддів чіпати не можна – потрібно шукати інші варіанти і можливості для здійснення реформи. А це означає, що без участі, без довіри і без підтримки з боку цих самих «тотально корумпованих» суддів судову реформу провести не вийде. Адже більшість з цих суддів так чи інакше, все одно залишиться на своїх місцях у судовій системі.

Якщо говорити чесно і відверто, то це – крах для актуальної судової реформи в Україні. Самі ж реформатори дискредитували весь судовий корпус і всі суди країни, розраховуючи, ймовірно, тільки на один варіант – що завдяки цій дискредитації у них вийде прибрати всіх суддів і надалі мати справу тільки з новими суддями. А, може, й просто хотіли прямо зараз полякати суддів, щоб домогтися якихось своїх поточних миттєвих вигод (місцево-виборних, наприклад) – хто знає. Як наслідок, тепер у реформаторів немає плану «Б» – судді їх категорично бояться і ні на грам їм не довіряють.

Для ілюстрації наведемо слова члена Вищої ради юстиції та судді Верховного суду Миколи Гусака. «Ось сьогодні ж є пропозиція поміняти всіх суддів. Давайте поміняємо депутатів, що приймають антидержавні

рішення. У нас і лікарі погані – давайте поміняємо їх усіх. У нас вчителі погані – давайте і їх усіх поміняємо. Давайте поміняємо народ – і проблема вирішиться. Ми переселимо на цю територію найкращий народ і заживемо добре. У питаннях реформування судів потрібні розум і раціональність. Природно, вони не завжди присутні, коли народ виходить на вулицю. Правило, що 20% любителів пива випивають 80% його обсягу, працює, по всій видимості, і у випадку з судами. Погану славу судам зробили, ймовірно, не 80%, а 20% суддів, які беруть хабарі і виносять незаконні рішення», – підкреслив Гусак. Якщо реформатори не відчувають глибокий внутрішній біль в словах цього судді і не розуміють його, вони не зможуть досягти позитивних реформ у судовій сфері – як би вони не старалися.

Платформа для дієвих реформ в Україні

Наші судді не живуть самі по собі на якійсь окремій планеті – вони живуть в тісному взаємозв’язку з нашим суспільством, і є його повноцінною частиною. Вони настільки ж корумповані і настільки ж віддані своїй справі, як і українці з будь-якої іншої сфери життєдіяльності нашого суспільства.

Тотальна демонізація суддів відбувається не від того,

що вони абсолютне породження пекла, а від того, що судові реформатори дивляться на суддів крізь призму своїх особистих внутрішніх образ, неприязні, ворожнечі, ненависті, шаблонів, стереотипів або просто свого особистого поганого досвіду взаємин з суддями. І ці всі негативні, але особисті і глибоко внутрішні переживання сьогодні вийшли на перший план у реформах. І тому часто можна почути висловлювання за типом: давайте звільнимо всіх суддів, тому що в такому-то процесі з моєю участю або участю моєї команди якийсь суддя себе так повів, а такий-то суддя себе так-то повів. Це особисте відчуття несправедливості одного реформатора різко узагальнюється в масштабах всієї судової системи. Природно, вимальовується неприваблива картина. Якщо надіти темні окуляри, весь світ буде здаватися темним. Але проблема в тому, що темні окуляри одягнені на тобі і тільки на тобі – сам світ не такий, яким він тобі бачиться через темні окуляри.

Якщо реформатори зможуть розвантажитися від образ, прикрості і переживань, які живуть в них всередині, вони побачать судову систему не в таких траурних тонах. Вони побачать її в звичайних сірих тонах – як і будь-яку іншу сферу нашого суспільства. Ось тоді вони будуть справедливі і неупереджені у своїх оцінках про суди і суддів, зможуть заслужити довіру останніх і провести реформи на благо суспільства.

Якщо ми звинувачуємо якусь сферу життєдіяльності нашого суспільства в тому, що там корупція, відсутність професіоналізму, порушення закону і т.д., ми в першу чергу повинні подивитися на самих себе. І ми всім суспільством повинні брати на себе відповідальність за події у всіх сферах. Проблеми, діри і недоліки в роботі суддів – це наші персональні проблеми і наша персональна відповідальність.

Тільки з такої позиції можна налагодити всебічну довіру між реформаторами, реформованою сферою і всім суспільством. І тільки з позиції взаємної та всебічної довіри можливі сьогодні реформи в Україні. Але поки єдина довіра, якої схильні добиватися наші реформатори і яка їм цікава, – це довіра з боку Європи і США. Та й це останнім часом вже дуже погано виходить. Коментарі офіційних осіб з приводу висновків ВК про судову реформу:

Заступник глави Адміністрації президента і секретар Конституційної комісії Олексій Філатов: «Звільнення всіх суддів, крім виняткових випадків, таких як зміна конституційного ладу, не відповідає європейським стандартам і принципу верховенства права. У той же час це не виключає оновлення суддівського корпусу через механізми реорганізації окремих судів, а також оцінювання всіх суддів на їх відповідність критеріям професіоналізму, етичності і добродіяння».

Міністр юстиції Павло Петренко: «ВК підтвердила право України провести повне оновлення суддів. (…) Вони відзначили, що Україна може провести повне оновлення судової системи через прийняття змін до Конституції».

zib.com.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я