Новини Наші діти нас проклянуть

Наші діти нас проклянуть

335
0

Цього тижня в центрі уваги у світі науки опинилась медицина. Вчені здобули одну тріумфальну перемогу і зазнали однієї нищівної поразки

1. Для початку коротко про перемогу. Коротко, тому що радіти ще рано.

Незважаючи на те, що медикам з Темпльського університету у Філадельфії вдалося вперше видалити ділянку ДНК, заражену вірусом ВІЛ-1, у живої істоти (в даному випадку – у щура), до ефективного лікування ВІЛ-інфікованих людей ще далеко.

За допомогою методики генного редагування вчені видалили вірус з імунних клітин. Аналізи, проведені два тижні потому, показали відсутність ВІЛ в тканинах серця, нирок, легень, печінки, мозку.

Автори дослідження сподіваються, що клінічні випробування революційної методики почнуться вже в найближчі роки. Скільки знадобиться часу, перш ніж видалення ВІЛ у людей стане доступною медичною процедурою, поки не зрозуміло. Аж надто складна ця методика, і поки не відомо, якими можуть бути побічні ефекти.

І все ж, це прямий шлях до перемоги над ВІЛ – причини смерті приблизно 1 млн. осіб у світі щорічно.

2. А тепер про поразку.

Схоже, сучасна медицина програє війну з бактеріями, головною зброєю якої завжди були антибіотики.

Представники Міністерства охорони здоров’я США цього тижня оприлюднили випадок 49-річної пацієнтки зі штату Пенсільванія. Вона звернулася до медиків з приводу запалення, проти якого виявився безсилим антибіотик “останнього резерву” – колістин.


За последние два десятилетия ученые открыли лишь один новый вид антибиотиков, и он до сих пор не прошел клинических испытаний

За останні два десятиліття вчені відкрили лише один новий вид антибіотиків, і він досі не пройшов клінічних випробувань


 

Цей надзвичайно потужний препарат застосовують тільки тоді, коли всі інші ліки не дають результату. Справа в тому, що сам по собі колістин токсичний і вражає нирки.

Однак, у випадку з пацієнткою з Пенсільванії колістин не спрацював. Отже, вона стала жертвою так званої “супербактерії”. Так медики називають стійкі до антибіотиків мікроорганізми.

Їх поява було передбачена ще багато років тому, коли медики вперше зіткнулися з тим, що бактерії мутують і пристосовуються до антибіотиків.


Повсюдне поширення антибіотиків і їх масове застосування не могло не призвести до того, що поступово їх дія ставало все менш ефективною. Бактерії пристосовувалися.

Лікарі звикли виписувати антибіотики наліво і направо, адже це найпростіший і ефективний спосіб лікування.

А більшість людей звикли пити їх після кожного чиха замість того, щоб підвищувати свій імунітет і вести здоровий спосіб життя. Звикли розцінювати антибіотики не як крайню міру, а як ліки від застуди.

Сьогодні від інфекцій, стійких до антибіотиків, у світі щороку помирає 700 тис. осіб

Це ж простіше простого. Випити чарівну таблетку, а потім, позбувшись від кашлю та нежитю, знову насолоджуватися життям, не згадуючи про вітаміни і здорове харчування.

Якби антибіотики застосовувалися тільки в тих випадках, коли лікування без них неможливе, попит на них впав би в десятки разів.

Але самі антибіотики були б досі ефективними.

Далекоглядні вчені попереджали про небезпеку, але, як це часто буває, їхні голоси потонули в загальному хорі райдужних настроїв, які панували і панують в індустрії здоров’я.

З моменту поширення пеніциліну в 1930-х було відкрито не так вже й багато видів антибіотиків. І практично кожного разу після появи нового виду, через якийсь час з’являвся новий вид бактерій, що до нього стійкий.


За останні два десятиліття вчені відкрили лише один новий вид антибіотиків, і він досі не пройшов клінічних випробувань. Ряд препаратів, які, подібно до колістину, залишалися ефективними, але з побічними наслідками.

Як результат, сьогодні від інфекцій, стійких до антибіотиків, у світі щороку помирає 700 тис. осіб.

За оцінками експертів, вже через два десятиріччя ця цифра може зрости до декількох мільйонів, а до середини століття – до 10 млн чоловік.

ВІЛ ми до того часу точно переможемо. Але мільйони людей будуть помирати, просто не вимивши руки перед їжею.

Тому що ми з вами були безтурботними. Та тому, що сила-силенна сучасних лікарів – нездари і ледарі.

Наші діти нас проклянуть.

За те, що ми бездарно витратили таку потужну зброю, як антибіотики.

Проклянуть так само, як за вирубані ліси, забруднені океани.

Скажете, що я – песиміст?

Можливо.

Злякавшись перспективи залишитися без зброї в боротьбі з бактеріями, гіганти фармацевтичної індустрії підписали декларацію, що закликає уряди розвинених країн інвестувати в розробку нових ліків для боротьби з “супербактеріями”.

Деякі медики говорять про перспективні розробки, які дозволять створити альтернативу антибіотикам у боротьбі з бактеріями.

Але коли все це стане реальністю, не відомо.

А поки пийте вітаміни, їжте здорову їжу, мийте руки перед їжею і… не пийте антибіотики без крайньої потреби.

Олексій Бондарєв nv.ua 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я