На клімат в Україні дедалі сильніше впливатиме Ель-Ніньйо. Що це за явище і чого чекати від погоди?

  380
  0

  Цьогорічне літо на планеті стало найтеплішим за весь період інструментальних спостережень. У липні в Італії та Греції температура повітря сягала 47 — 48 градусів, у Китаї перевищила 52 градуси. А в Україні серпень і вересень виявились найспекотнішими за останні майже 150 років! Спеціалісти кажуть: такі аномалії пов’язані з формуванням у Тихому океані теплої течії Ель-Ніньйо. То що це за явище і яких погодних сюрпризів чекати нам узимку?

  — Періодично, кожні один-три роки, в екваторіальних водах Тихого океану спостерігається аномально висока або низька температура води поверхневого шару, — розповідає Віра Балабух, завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гiдрометеорологiчного iнституту ДСНС України та НАН України. — Таку зміну температури океану називають Південним коливанням, його додатну фазу (теплу) — Ель-Ніньйо, а від’ємну (холодні течії) — Ла-Нінья.

  Різниця в температурі океану між Ла-Нінья і Ель-Ніньйо може сягати 10 градусів. Причиною виникнення цих явищ є тропічні пасати — вітри, які дмуть до і вздовж екватора. У Північній півкулі це східні вітри, які можуть періодично посилюватись і, навпаки, відчутно слабшати, впливаючи на океанічні течії.

  При посиленні пасатів сильний східний вітер переміщує теплі поверхневі води зі східної частини океану в західну. Внаслідок цього наверх піднімаються холодні глибинні води. Температура води на значній території у центральній і східній екваторіальній частині Тихого океану стає холодною. Формується холодна фаза Південного коливання — Ла-Нінья.

  Коли ж пасати слабшають, це сприяє істотному прогріванню океанічних вод Тихого океану. Тоді формується додатна фаза — Ель-Ніньйо. Розуміння механізму взаємодії температури океанічних вод в екваторіальній зоні Тихого океану і глобальної циркуляції атмосфери — важливе відкриття останніх десятиріч. Це дало змогу набагато поліпшити сезонні прогнози погоди.

  До речі, вперше про явище Ель-Ніньйо розповів капітан Каміло Карріло на конгресі Географічного товариства в Лімі у 1892 році. А назву “Ель-Ніньйо” теплій течії дали перуанські рибалки. Вона означає “Немовля Христос” і була пов’язана з тим, що це явище найбільше проявлялося напередодні католицького Різдва.

  Саме в Перу воно відігравало дуже важливу роль, оскільки у роки з Ель-Ніньйо у теплій воді, що мала незначний вміст кисню, гинула риба, яку викидало на Перуанське узбережжя. Це ставало справжньою екологічною катастрофою для регіону. Тоді, щоб утилізувати рибу, доводилося залучати навіть армію.

  У роки з Ла-Нінья перуанські рибалки могли похвалитися багатими уловами. Тож це сприятливий період для цього регіону, який живе з вилову й продажу риби.

  Загалом же тривалий час вважалося, що Ель-Ніньйо має лише регіональний вплив. Щойно наприкінці ХХ століття встановлено його зв’язок із кліматом планети.

  — То яким є механізм впливу Ель-Ніньйо на формування погоди на нашій планеті? 

  — Під час Ель-Ніньйо відбувається збільшення температури верхнього шару води в екваторіальній частині Тихого океану понад середні багаторічні значення, — каже Наталія Голеня, заступниця начальника відділу метеопрогнозів Українського гідрометцентру. — При тім накопичується тепло, яке з океану виходить в атмосферу на висоту 3 — 5 кілометрів. Ці хвилі переміщуються із заходу на схід, з Тихого океану через Америку й Атлантику поширюються на Європу, впливаючи на формування погоди.

  ● В. Балабух:

  — Завдяки обміну теплом між океаном і атмосферою Ель-Ніньйо сприяє збільшенню повторюваності й тривалості хвиль тепла, різких потеплінь, особливо у зимовий період. Тоді аномально висока температура океану сприяє формуванню потужних висхідних потоків і падінню тиску на значній площі, особливо в східній і центральній тропічній частинах Тихого океану. З таким потужним циклоном, який нерідко поширюється навіть до полярних широт, пов’язані сильні опади й аномально висока температура повітря насамперед на Східному узбережжі Канади та США.

  При цьому над західною частиною Тихого океану та над Індійським океаном спостерігаються сильні низхідні рухи повітря, підвищення тиску, зменшення хмарності й більш суха погода.

  Загалом же в роки з Ель-Ніньйо зазвичай відзначається найвища температура повітря у багатьох регіонах планети. Тож це явище — один із чинників, що впливає на підвищення температури повітря на планеті.

  Але найбільше вплив Ель-Ніньо на погоду простежується у Північній Америці, Індо-Азіатському регіоні, Австралії. Тоді як у Європі він менший, опосередкований. Це тому, що чим далі регіон від Ель-Ніньйо, тим слабший його вплив на погоду. Більш суттєву роль відіграють інші глобальні погодні чинники та місцеві умови.

  — А як Ель-Ніньйо впливає саме на європейську частину континенту, зокрема на формування погоди на території України? 

  ● В. Балабух:

  — На території Європи зазвичай узимку фіксується поширення субтропічних гребенів, які сприяють поширенню теплого й сухого повітря з субтропіків. Як наслідок, над південно-східною Європою і Україною також відмічається аномально тепла й суха погода. Тому в Україні Ель-Ніньйо сприяє різким потеплінням, потужним хвилям тепла і безхмарній, сухій погоді.

  У цьому році Ель-Ніньйо почало формуватись улітку, а за оцінками фахівців буде мати найбільшу потужність узимку, його вплив збережеться й весною. Тож очікується, що зима 2023 —2024 років буде, ймовірно, теплою, з дефіцитом опадів, а середня температура повітря за зиму в Україні може бути на 1 — 2 градуси вища за кліматичну норму.

  Проте в цьому році при прогнозуванні температури повітря на зиму виникла суттєва складність, пов’язана з унікальними умовами, які відмічаються в океанах на нашій планеті. А саме їхній стан визначальний при прогнозуванні погоди на тривалий період. У цьому році світовий океан надзвичайно теплий, з квітня його температура найвища за останні 40 років, і це при тому, що Ель-Ніньйо лише почало розвиватись.

  Особливо аномально висока температура води в північній частині Тихого й Атлантичного океанів. Тож попереду нас можуть чекати аномальні погодні умови, яких ми ще не спостерігали. І вплив Ель-Ніньйо — далеко не визначальний.

  — Що маєте на увазі? 

  ● В. Балабух:

  — Безпрецедентні зміни клімату на нашій планеті, причиною яких є діяльність людини. За даними Міжурядової групи експертів з питань зміни клімату, в 2019 році концентрація вуглекислого газу в атмосфері була найвищою за останні два мільйони років, а глобальна середня температура останнього десятиріччя (2011 — 2020) була такою, як 6500 років тому.

  Літо 2023 року на планеті стало найтеплішим за увесь період інструментальних спостережень. Такі екстремальні температури, які спостерігались протягом останнього десятиріччя, неможливі лише завдяки фізико-географічним чинникам. Значний внесок у ці аномалії робить людина. Тож, враховуючи кліматичні тенденції й розвиток Ель-Ніньйо, ймовірно, цієї зими буде багато погодних несподіванок.

  ● Н. Голеня:

  — Ель-Ніньйо, безперечно, один з факторів глобального потепління, хоча наразі цей зв’язок науковці досліджують. Це явище призводить до того, що влітку й взимку температурний фон перевищує середні багаторічні значення на три й більше градусів. Тоді йдеться про аномальну зміну.

  Приміром, у 2015 році Ель-Ніньйо мало найбільшу потужність (температура води була на 2 — 3 градуси вищою) й тривало до весни наступного року. Власне в серпні й вересні того року на території України фіксували аномально високу температуру повітря. Зима тоді була теплою, лише в січні температурний фон був у межах кліматичної норми.

  Але це не означає, що цього року повториться такий самий сценарій, бо є багато й інших чинників, які впливають на формування погоди на європейському континенті. До прикладу, в попередні декілька років Ель-Ніньйо було нейтральним, тоді як зими в Європі були теплими, а під час літніх сезонів температурні показники досягали максимальних позначок.

  Якщо ж говорити про зиму, яка прийде цього року, схоже на те, що вона не буде холодною. Найвірогідніше, відзначатиметься додатна аномалія температурного фону. Хоча все одно будуть температурні коливання, але без сильних морозів, лише в окремі ночі температура повітря опускатиметься до мінус 10 — 15 градусів. Тоді як протягом більшості днів переважатиме температура близько нуля — з коливанням від мінус п’яти до плюс п’яти градусів.

  — Чи може така тенденція призвести до того, що класичні зими в Україні з морозом і снігом згодом взагалі зникнуть? 

  ● В. Балабух:

  — Температура повітря продовжує зростати, особливо в холодний період. Тому так, цілком можливо, що до кінця століття у багатьох регіонах України можуть зникнути класичні метеозими. Вони будуть рідкісним явищем.

  #ГолосНароду

  НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

  Введіть свій коментар!
  Введіть тут своє ім'я