Новини Коаліційна угода та Програма діяльності КМУ не сприяють розвитку громадянського суспільства

Коаліційна угода та Програма діяльності КМУ не сприяють розвитку громадянського суспільства

286
0

Проект Програми діяльності уряду жодним чином не передбачає розвитку і удосконалення можливостей як громадянського суспільства, так і механізмів демократії участі та підзвітності. 

Проект Програми діяльності уряду жодним чином не передбачає розвитку і удосконалення можливостей як громадянського суспільства, так і механізмів демократії участі та підзвітності. 

 

Тексти Коаліційної угоди та проекту Програми діяльності Кабінету Міністрів України, попри їхню декларативність, пафосність і гламурність містять у собі серйозні небезпеки і можливості для знищення прогресивного громадянського суспільства, елементів демократії участі та кволих паростків громадського контролю. Жоден із цих документів не створює елементарних і стратегічних передумов для послідовного та системного функціонування громадських ініціатив, місцевої демократії, самоорганізації та підзвітності.

 

У тексті Коаліційної угоди із 73 сторінок міститься лише 3 згадки про «громадянське суспільство» та 7 згадок про «громадськість».

 

Стосовно громадянського суспільства, то в угоді зазначено про «ми проведемо реформи, націлені на /…./ розвиток громадянського суспільства та гарантування свободи слова», «посилення контролю за витратами фондів соціального страхування представниками громадянського суспільства», «створення Центру реформ в системі охорони здоров’я із залученням представників громадянського суспільства».

 

І це називається системний розвиток громадянського суспільства в Україні?

 

Окрім цього, текст коаліційної угоди не містить жодної згадки про подальше законодавче врегулювання питань діяльності органів самоорганізації населення, удосконалення інструментів місцевої демократії та демократії участі, ефективного громадського контролю.

 

Натомість, коаліційна угода у 7 випадках згадує про «громадськість» в контексті її залучення до національного діалогу, участі в процедурі добору на посаду судді, створенні електронної системи доступу до інформації у сфері довкілля, забезпеченні доступу до результатів діяльності Рахункової палати, посиланні вимог щодо підзвітності та прозорості про місцеві бюджети, а також створення системи реєстрації затриманих осіб та спеціальних терміналів доступу громадськості до цієї системи.

 

На думку ІПЦ «НАШЕ ПРАВО» таке розмите, трохи гламурне, фасадне і вибіркове зазначення у тексті Коаліційної угоди та Програми діяльності КМУ базових понять чи їх фактична відсутність – «громадянське суспільство», «самоорганізація», «місцева демократія», «демократія участі» містить серйозні загрози і небезпеки для подальшого функціонування ефективного громадянського суспільства.

 

Потужний інформаційний супровід, пафосність і гламурність підготовки та оприлюднення даних текстів фактично відволікає суспільство від їх змістовного та концептуального наповнення.

 

Отже, проект Програми діяльності уряду жодним чином не передбачає розвитку і удосконалення можливостей як громадянського суспільства, так і механізмів демократії участі та підзвітності. Чомусь КМУ не вважає пріоритетом питання проведення громадських експертиз, антикорупційних експертиз, консультацій з громадськістю чи діяльності дорадчих органів, забезпечення участі громадян у державному управлінні, а також покращення публічності розробки рішень чи розпорядження фінансами.

 

Чи сприятиме такий підхід розвитку демократії та громадянського суспільства? Де обіцяна підзвітність, де обіцяні комплексні реформи?

 

Пропонуємо невідкладно внести щонайменше до тексту проекту Програми діяльності Кабінету Міністрів України питання створення умов для ефективного розвитку громадянського суспільства, удосконалення механізмів громадського контролю та участі громадян у державному управління (громадські експертизи, антикорупційні експертизи, дорадчі органи, консультації з громадськістю).

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я