Новини Для чого Вінниччині територіальні громади?

Для чого Вінниччині територіальні громади?

366
0

 Ми всі не раз чули слово «громада» – ним дуже люблять оперувати мери і губернатори. Хоча про те, що таке громада, навіщо вона потрібна і що може, замислювалися лише одиниці. До недавнього часу. Адже можливість створення громад обговорена цілою купою законів і навіть Конституцією. 

 Ми всі не раз чули слово «громада» – ним дуже люблять оперувати мери і губернатори. Хоча про те, що таке громада, навіщо вона потрібна і що може, замислювалися лише одиниці. До недавнього часу. Адже можливість створення громад обговорена цілою купою законів і навіть Конституцією. Зокрема, у статті 140 головного українського закону сказано, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади. Не дивно, що процес створення громад, який почався в Україні цього року, зустрічає активний опір районних та обласної влади.

За законом

Крім статей 140-143 Конституції України, про територіальні громади йдеться в статті №169 Цивільного кодексу України: «Територіальні громади… можуть створювати комунальні підприємства, навчальні заклади, підприємницькі товариства, брати участь в їх діяльності на загальних підставах». Існує також Європейська хартія місцевого самоврядування, ратифікована Україною, статті 4 і 6 які присвячені територіальним громадам. У тому ж Цивільному кодексі сказано, що у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, що належать територіальній громаді; управління майном, що перебуває у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Територіальна громада – це структура , яка повинна створювати орган місцевого самоврядування, міліцію, територіально-виборчу комісію. Територіальна громада є власником, а тому, відповідно до Цивільного кодексу України, є юридичною особою публічного права. Тим більше, що вона володіє всіма необхідними характеристиками: правоздатністю, дієздатністю, деликтоспособністю. Ми в черговий раз виявилися юридично на задвірках Європи, не виконавши навіть своєї Конституції .

Як створити громаду?

Просто. Якщо можливе проведення загальних зборів жителів села чи міста в кількості 50 % + 1, на ньому мають бути прийняті рішення про створення громади, про прийняття статуту товариства, про обрання керівних органів товариства. Статус і тип керівних органів регламентується малою конституцією громади – статутом. Взаємодія з органом місцевого самоврядування обумовлені Конституцією України, вже згадуваною Європейською хартією, іншими актами, які не суперечать Конституції України .

Якщо загальні збори з великою кількостю жителів або з причини віддаленості околиць адміністративно-територіальної одиниці провести не вдається, можна скористатися правом зборів громадських представників. Кожен суспільний представник має підписний лист – протокол з паспортними даними і підписами мешканців, які делегували йому свій голос для вирішення тільки конкретних питань: створення громади, обрання керівних органів товариства та прийняття статуту товариства.


Створення територіальної громади – це свого роду лакмусовий папірець для мера чи сільського голови. Якщо голова сільради чи мер хочуть уникнути контролю своїх рішень, вони будуть протидіяти створенню громади. І навпаки – якщо керівник працює в інтересах населеного пункту, громада стане для нього дуже потужним підмогою.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я