Економіка Ціни, тарифи, виплати: що зміниться для українців з 1 лютого 2024-го

Ціни, тарифи, виплати: що зміниться для українців з 1 лютого 2024-го

283
0
Що очікує на українців з 1 лютого 2024 року, як зміняться виплати, тарифи, ціни та курс.
Пенсії, зарплати та виплати ВПО
З 1 січня 2024 року в Україні підвищили пенсії деяким категоріям громадян. Це відбулося завдяки перегляду прожиткових мінімумів для різних груп населення. А вже у лютому відбудеться перерахунок пенсій, що вплине на їх розмір.
 
Станом на 1 лютого мінімальна пенсія залишатиметься на рівні 2 361 грн, тоді як максимальна пенсія складатиме 23 610 грн.
 
Також у другій половині лютого стане відомо про конкретні цифри індексації пенсій, яка має бути реалізована з 1 березня 2024 року.
 
Крім того, в бюджеті на поточний рік закладено підвищення мінімальної заробітної плати. Відтак у лютому українці, що отримували 6 700 гривень, отримуватимуть вже 7 100 гривень.
 
Щодо виплат ВПО, то з 1 лютого 2024 частина переселенців мала перестати отримувати щомісячні виплати. В Мінсоцполітики аргументують це тим, що ресурс виплачувати всім допомогу на проживання обмежений. Нагадуємо, що особи, що мають статус ВПО, отримують від держави таку допомогу: дорослі по 2 000 гривень, а на дитину чи людину з інвалідністю – по 3 000 гривень.
 
Втім, у лютому всі переселенці отримуватимуть кошти від держави. Відповідне рішення щодо продовження соцвиплат до 1 березня ухвалив Кабмін.
 
“Зважаючи на зимовий період, труднощі з пошуком роботи та ще низку обставин, ми вирішили з Кабінетом міністрів продовжити виплати абсолютно всім внутрішньо переміщеним особам ще на місяць. Ми змогли знайти на це ресурс, це чималі гроші, більш як 6 млрд грн”,—  розповіла глава Мінсоцполітики Оксана Жолнович.
Зміни, які було заявлено у соцпрограмі з 1 лютого, перенесуть на місяць. Тоді усі, хто зареєструвався як ВПО до 1 серпня, отримуватимуть виплати до 1 березня 2024 року. А ті, хто подав заяви на виплату та оформився після 1 серпня, отримуватимуть допомогу ще пів року.
 
Після скасування виплат ВПО, допомогу надалі зможуть отримувати:
 
пенсіонери, які отримують менше ніж 9 444 гривні,
люди з інвалідністю першої та другої груп, діти з інвалідністю, діти-сироти та діти, які позбавлені батьківського піклування,
родичі, які працевлаштувалися торік, але мають менш як 9 400 гривень доходу на кожного члена сім’ї,
люди, які проживають на “умовно безпечних територіях”, але їхні діти не ходять у садочки через нестачу місць.
Тарифи та субсидії
Експерти зазначають, що комунальні послуги для українців якщо й подорожчають, то не раніше середини весни 2024 року. Але є нюанси щодо газопостачання.
 
З 1 лютого деякі споживачі почнуть платити за обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж у багатоквартирних будинках. Наприклад, у Київській області середній показник за цю послугу становитиме 320 грн. Проте у кожному будинку ця сума є індивідуальною й залежить від кількості квартир і технічних особливостей мереж.
 
Також із 1 лютого зміняться ціни на електроенергію для малих непобутових споживачів, зокрема суб’єктів малого підприємництва, які купують електричну енергію для власного використання, електроустановки яких приєднані до відповідних мереж із договірною потужністю до 50 кВт.
 
Щодо субсидій, то у лютому їх розраховуватимуть, взявши середньомісячний дохід за перший-другий квартали року, а для пенсіонерів у розрахунку доходу візьмуть суму пенсії за місяць, який є попереднім перед місяцем, що передує опалювальному сезону (тобто за серпень).
 
В цілому, цьогоріч програма житлових субсидій працюватиме надалі, а всі незахищені українці одержать державну допомогу на оплату комунальних послуг. На цей рік виділили 50 млрд гривень на субсидії, що на чверть більше проти минулого року. Очікується, що субсидією скористаються близько 3 млн сімей.
 
Середній розмір фінансової підтримки для українців на оплату комунальних послуг в опалювальний сезон-2023−24 становить 1410 грн.
 
Курс, ціни на продукти та пальне
Тарас Лєсовий, очільник департаменту казначейства Глобус Банку, зазначив, що реалізація стратегії НБУ “керованої гнучкості” разом з мінімізацією міжкурсової різниці впливатиме на ринок у лютому.
 
В розмові з РБК Україна він зазначив, що курсові коридори в лютому будуть такими:
 
на міжбанку вони будуть в межах 37-39 грн/долар та 40,5-42,5 грн/євро
на готівковому ринку – 37,5-39,5 грн/долар та 40-43 грн/євро
Член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин своєю чергою додає: курс долара до гривні у лютому 2024 року визначатиме рішення партнерів щодо макрофінансової допомоги Україні. Зараз ситуація більш-менш стабільна.
 
“Розбалансувати систему може тільки збільшення соціальних виплат. Збільшення соціальних виплат відбувається десь в середині місяця. Тобто, якщо до цього моменту допомоги від партнерів не буде, значить, ми побачимо послаблення курсу”, – сказав експерт в коментарі Фактам ICTV.
Є й гарна новина: у лютому на АЗС відбудеться зниження вартості пального. Очікується, що лютий 2024 року ми зустрінемо з цінами 45-49 грн/л за бензин і дизель, каже в розмові з Фактами аналітик консалтингової компанії Нафторинок Олександр Сіренко.
 
“На сьогодні середня ціна за літр бензину і дизеля становить близько 50,60 грн. Навіть ті великі мережі АЗС, які продають пальне по 54-55 грн/л, надають клієнтам знижку, і підсумкова вартість становить 51-52 грн. І вони теж рано чи пізно знизять ціну”, – повідомив Сіренко.
За прогнозами, вартість газу на АЗС також продовжить знижуватися. Очікується, що ціна на цей вид пального буде в межах 27,60 грн/л.
 
Олег Пендзин в ефірі телемарафону розповів, що в Україні взимку 2023-2024 традиційно зростатимуть ціни на овочі, м’ясо та молочні продукти – за місяць до цінників додаватиметься по 1,5-2%.
 
“Хліб, найімовірніше, триматиметься в нинішніх цінах, адже був хороший урожай. Молочка до весни теж трохи зростатиме в ціні. Потім буде період збільшення обсягів молока і ціни стабілізуються”,– спрогнозував Пендзин.
Загалом, за словами економіста, ціни на українські продукти залишатимуться на досить стабільному рівні. А ось вартість імпорту буде прив’язана до двох головних факторів – стійкості української гривні та ситуації на кордонах України, де ще нещодавно влаштовували страйки.
 
“Є чітка різниця між імпортними продуктами, де все залежатиме від курсу долара та відкритості кордонів, і внутрішнім ринком, який буде слідувати невеликому зростанню цін у зв’язку з витратами на зберігання. А так – ціни будуть досить стійкі. Я не думаю, що буде велике зростання”, – зазначив Пендзин.

#ГолосНароду

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я