Війна Базова військова підготовка: як це працюватиме

Базова військова підготовка: як це працюватиме

184
0

Чоловіки віком 18-25 років будуть зобов’язані або пройти військову службу, або обов’язкову військову підготовку.

Новий законопроєкт про мобілізацію, який Верховна Рада підтримала у першому читанні і який знаходиться на доопрацюванні, передбачає скасування в Україні строкової служби. Замість неї буде введена обов’язкова базова військова підготовка.

Для проходження вишкілу будуть направлятися усі чоловіки з 18 до 25 років. Очікується, що рік проходження українці зможуть обирати самостійно, але лише до досягнення віку 24 роки. Що ще відомо про нову норму законодавства – далі в сюжеті.

Строки підготовки

Член комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський розповів, як саме працюватиме базова військова підготовка в Україні, якою хочуть замінити термінову військову службу.

Він підтверджує, що така норма дійсно закладена у законопроєкті про посилення мобілізації, який зараз готують у парламенті до другого читання. Деталі ще не виписані, але є вже загальні принципи.

Так, базова військова підготовка буде тривати, ймовірно, п’ять місяців у мирний час і три місяці у воєнний. Веніславський наголошує на закріпленні законом базової військової підготовки упродовж 150-160 днів.

“Концептуально було прийнято, що громадяни 18-25 років будуть зобов’язані або пройти базову військову службу, або базову військову підготовку. Якщо вони не пройшли – то після досягнення 25 років вони можуть бути призвані на навчальні військові збори і отримати статус військовозобов’язаного”, – сказав він .

Вишкіл у ВУЗах

Веніславський додав, що ті, хто навчається у ВУЗах, матимуть змогу пройти цю підготовку під час навчання, таким чином за 4-5 років освіти нарахується п’ять місяців військової служби. Якщо ж у вищому навчальному закладі буде військова кафедра, то підготовка відбуватиметься на ній.

Представники влади і працівники силових органів також будуть зобов’язані пройти такі військові навчання.

“Було погоджено, що всі державні службовці, всі працівники органів поліції, прокурори, можливо навіть і судді, повинні пройти базову військову підготовку. Тобто ми йдемо до того, що все населення за наявності такого сусіда, як РФ, має бути готове до захисту Батьківщини”, – додав Веніславський.

Законопроєкт про мобілізацію

Нагадаємо, що в січні уряд передав до Верховної Ради оновлену версію проєкту закону про мобілізацію. Попередній документ, який було внесено в парламент наприкінці грудня 2023 року, Кабмін відкликав через критику.

7 лютого Рада прийняла новий законопроєкт в першому читанні. Після цього його передали на розгляд парламентському комітету. Паралельно з цим до документу внесли понад 4200 правок, що, на думку урядовців, затягує процес прийняття закону.

Водночас Федір Веніславський заявляє, що парламент може прийняти законопроєкт про мобілізацію у другому читанні вже до кінця березня.

За його словами, усі чотири тисячі правок розбили на групи і в результаті депутати отримали 16 блоків з ключових речей. Тому, як вважає Веніславський, секретаріат мав підготувати порівняльну таблицю законопроєкту і вже починаючи з 5-6 березня Рада може приступити до постатейного обговорення і до врахування або відхилення цих поправок за участі нардепів, які їх подавали.

“Оптимістично – що комітет до 10-15 березня зможе закінчити з поправками. Песимістично – до 20 березня ми зможемо їх розглянути, сформувати висновок комітету, проголосувати і направити законопроєкт на друге читання до Ради. Тобто і за оптимістичного, і за песимістичного сценарію до кінця березня ми маємо всі шанси в залі цей законопроєкт проголосувати в другому читанні”, – розповів Веніславський.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я