Війна Зниження призовного віку – вплив на демографію та економіку

Зниження призовного віку – вплив на демографію та економіку

271
0
Зменшення граничного призовного віку з 27 до 25 років – одне з найбільш дискусійних питань. Така зміна містить як плюси, так і мінуси.
Коли на кону – виживання нації
УВерховній Раді ще в травні минулого року ухвалили закон про зниження граничного віку призовників з 27 до 25 років, але президент Зеленський і досі його і не підписав, і не ветував.
 
Автори законопроєкту №9281 про внесення змін до Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” вважають, що в разі зменшення граничного призовного віку до 25 років призовні комісії матимуть достатньо часу (1-3 роки) на реалізацію виконання громадянами України військового обов’язку та призову їх на строкову військову службу.
 
“Водночас перебування громадян на військовому обліку призовників до 27 років та необхідність щорічного прибуття їх до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з метою підтвердження права на відстрочку від призову, а також проходження медичних оглядів (обстежень) призводить до значних фінансово -матеріальних витрат”, – йдеться у пояснювальній записці.
Крім того, тривале перебування громадян на військовому обліку призовників під час дії воєнного стану є недоцільним, враховуючи те, що значна кількість придатних до військової служби людей, котрі не мають статусу військовозобов’язаних, не можуть бути залученими до військової служби за призовом під час мобілізації. І, що важливо: в разі набуття чинності цей закон унормує питання поповнення мобілізаційного людського резерву.
 
Наші західні партнери теж вважають, що до служби в ЗСУ необхідно залучати більше молоді.
 
“Я розумію бажання президента Зеленського зберегти молодь для майбутнього… Але річ у тім, що Росія приховано мобілізує всю країну”, – написав колишній міністр оборони Великої Британії Бен Воллес у The Telegraph наприкінці минулого року.
Знизити призовний вік з 27 до 25 років пропонується і в новому законопроекті про посилення мобілізації, який нині – на розгляді в парламенті. На думку військових, цього не уникнути, якщо буде “стояти питання зникнення українців як нації”.
 
“25 років – це людина, яка вже склалась як особистість. Це людина, яка вже має певний багаж здобутків і знань і може себе потенційно реалізовувати як в Збройних силах, так і потім після звільнення. Захищаючи в такому віці Україну, вони захищають і своє майбутнє. І це не пафосна риторика, а реалії. Потреба в кількості людей на посади, до родів військ, потреба до застосування у певних операціях – про це знає Ставка Верховного Головнокомандувача, яка є колегіальним органом, де військові представлені як одна із складових. І вони в силу своїх можливостей фінансового забезпечення, соціальних ризиків, економічних проводитимуть аналіз і визначатимуть максимально комфортні умови для служби”, – зазначив голова ради резервістів Сухопутних військ Збройних Сил України Іван Тимочко у коментарі Першому Західному.
Чи зміцнять 25-річні ЗСУ?
Два дні тому парламентський Комітет з нацбезпеки, оборони та розвідки, готуючи до другого читання законопроект про мобілізацію, не підтримавши декілька правок.Як повідомила народний депутат Ірина Фриз (Європейська солідарність), серед них – обмеження щодо виїзду за кордон; блокування рахунків; електронні повістки; електронний кабінет як обов’язок для військовозобов’язаних, резервістів та призовників для оновлення даних і зниження призовного віку з 27 до 25 років.
 
Чи дійсно мобілізація 25-річних українців суттєво зміцнить збройні сили?
 
“Якщо чесно, ми зовсім не уявляємо, скільки у нас зараз громадян віком від 25 до 27 років. Тим паче, по розбивці чоловіки-жінки. Це непідйомна тема. Навіть даних щодо ширшого спектру немає, наприклад, від 18 до 30 років. Коли в Україні востаннє був перепис населення? Все, що ми зараз можемо – це відслідковувати народжуваність, переміщення, міграцію”, – сказала академік, директор Інституту демографії та соціальних досліджень Елла Лібанова в інтерв’ю Апострофу.
А на думку екс-командира роти батальйону Айдар Євгена Дикого, додатковий мобілізаційний ресурс 25-27-річних проблему на фронті не вирішить.
 
“Зараз в армії майже немає чоловіків у віці 27-30 років. І вважати, що 25-річні будуть більш дисципліновано призиватися в армію, підстав, на жаль, немає”, – зазначив ветеран.
Мобілізація взагалі для демографії – це дуже погано.
 
“Але якщо ми не проведемо мобілізацію, на якій будуть наполягати військові, то це буде значно гірше. Радіти тут немає чому. Ми ж розуміємо, що чоловіки, які  будуть мобілізовані, які потраплять на фронт, які, як вони кажуть, будуть стояти на нульовому рівні, вони найбільше ризикують життям. Ми прекрасно розуміємо, що у нас і так були не дуже гарні справи з чоловічою смертністю, а тепер вони зовсім кепські. Це також зрозуміло. Але діватися немає куди. Треба країну боронити, треба свій народ боронити”, – сказала Лібанова в коментарі Першому.
Загроза для майбутнього
Напевно, соломонового рішення стосовно мобілізації не існує взагалі. Поповнення лав ЗСУ негативно позначиться не лише на демографії, а ще й на економіці країни.
 
“Депутат пані Фріз заявила, що уряд і парламент України мають розробити проєкт, щоб збалансувати потреби армії та економіки та підтримувати політичну стабільність, а також усі питання, що виходять за межі обов’язків військових. Наприклад, зниження призовного віку призведе до залучення у бій більш гнучких та здорових солдатів, але створить довгострокові ризики для підтримки населення України з огляду на демографію країни”, – написала днями The New York Times.
У публікації також зазначено, що, як і в більшості колишніх радянських республіках, в Україні мешкає не так багато представників покоління 20-річних, оскільки рівень народжуваності різко впав під час глибокої економічної депресії 1990-х років. Через цю демографічну кризу в Україні зараз утричі більше чоловіків віком 40 років, ніж 20-річних. Тому призов більшої кількості чоловіків віком від 20 років з огляду на ймовірні бойові втрати може призвести до скорочення народжуваності, що, у свою чергу, призведе до зменшення кількості чоловіків призовного та працездатного віку через десятиліття та поставить під загрозу майбутню безпеку та економіку країни.
 
Дослова, вже зараз через мобілізацію в багатьох містах не вистачає водіїв, слюсарів і загалом працівників комунальної сфери.

#ГолосНароду

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я