Політика «Залізний флюгер»: 10 яскравих фактів про Ліз Трасс, нового прем’єра Великої Британії

«Залізний флюгер»: 10 яскравих фактів про Ліз Трасс, нового прем’єра Великої Британії

333
0

Ліз Трасс обрали як віддану прихильницю Джонсона. Тому у Великій Британії її називають «Борисом Джонсоном 2.0» і очікують від неї продовження колишньої політики – дружньої до України та жорсткої щодо росії.

Також Ліз Трасс часто називають другою «залізною леді», знаходячи в ній багато спільних рис із легендарною Маргарет Тетчер, та «флюгером», пригадуючи, як вона легко змінювала політичні погляди з огляду на те, куди дме вітер.

Антимонархічне минуле

У студентські роки Ліз Трасс вивчала політику й філософію в Оксфорді та була президентом університетської Ліберально-демократичної партії. На цій ниві вона активно виступала за легалізацію марихуани та повалення монархії у Великій Британії. Так, на партійній конференції 1994 року в Брайтоні під оплески соратників Трасс виголосила резонансну промову про те, що «ми не віримо, що люди народжені, щоб правити».

Після університету Ліз Трасс змінила ліві політичні погляди на праві і вступила до Консервативної партії, де вже схвально висловлювалася про членів королівської родини, наголошуючи на  їхній «необхідності» для країни.

Свої юнацькі антимонархічні виступи Ліз Трасс пояснює тим, що була «професійним сперечальником» і їй хотілося «підірвати традиції». У недавніх інтерв’ю вона зізналася, що «майже одразу пошкодувала» з приводу сказаних 1994 року слів про королівську сім’ю і назвала їх помилкою.

«Люди можуть знати про мене, що в мене трохи сумнівне минуле, – цитує Washington Post виправдання Ліз Трас, проголошені цього року перед консерваторами. – Ми всі робимо помилки, у всіх нас були підліткові пригоди, і це було моє. Хтось захоплюється сексом, наркотиками та рок-н-ролом, а я була у ліберал-демократах. Мені шкода».

Позашлюбні зв’язки

Ліз Трасс з 2000 року одружена з фінансистом Х’ю О’Лірі, з яким познайомилася 1997-го на одній із конференцій Консервативної партії. Сімейна пара виховує двох доньок.

У 2006 році, коли Ліз Трасс завзято намагалася обратися до парламенту, її політична кар’єра мало не пішла під укіс через інформацію про позашлюбний зв’язок з одруженим депутатом парламенту Марком Філдом. На тлі скандальних публікацій у британських ЗМІ 12-річний шлюб Марка Філда розпався. Однак Ліз Трасс та Х’ю О’Лірі зберегли свою родину.

Шість міністерських посад

Ліз Трасс здобула великий досвід роботи на керівних посадах у британському парламенті, членом якого стала з третьої спроби, після перемоги на виборах 2010 року. З вересня 2012-го вона працювала помічником міністра освіти, а в липні 2014-го Ліз Трасс у віці 38 років стала наймолодшою ​​жінкою-міністром за всю історію Великобританії. Вона очолила Міністерство з питань довкілля, продовольства та сільського господарства.

У липні 2016 року Ліз Трасс обійняла об’єднані посади міністра юстиції та лорд-канцлера, а в червні 2017-го – перейшла на посаду головного секретаря казначейства. Далі в липні 2019-го Ліз Трасс очолила Міністерство зовнішньої торгівлі, а у вересні 2019 року додатково обійняла посаду міністра у справах жінок та рівності.

Нарешті у вересні 2021-го вона очолила британське Міністерство закордонних справ. Це стало її шостою керівною посадою в уряді за трьох прем’єр-міністрів, що змінили одне одного: Джеймса Кемерона, Терези ​​Мея і Бориса Джонсона.

«Перевзування» після Брекзиту

У 2016 році Ліз Трасс обіймала міністерську посаду в уряді Кемерона й була завзятим противником Брекзіту – кампанії з виходу Великобританії з Євросоюзу.

«Я думаю, що британці розумні люди. Вони в принципі розуміють, що економічно Великій Британії було б краще залишитися в реформованому ЄС», – заявляла Ліз Трасс за кілька тижнів до проведення голосування щодо Брекзиту.

Однак після підсумків референдуму вона почала висловлюватися про незалежність дедалі більше схвально й у 2019 році увійшла до уряду організатора Брекзита Бориса Джонсона – уже з репутацією твердого прихильника британської незалежності від ЄС, а також «флюгера», який змінює свої погляди залежно від напрямку політичного вітру.

«У ретроспективі я б проголосувала за Брекзит, оскільки він дав нашій країні величезну свободу та гнучкість, яких у нас не було раніше, – розповідала Ліз Трасс торік у грудні.

Суперечка з церквою через депортацію нелегалів до Руанди

На запитання журналістів про віросповідання Ліз Трасс називає себе християнкою, яка молиться нечасто.

«Я поділяю цінності християнської віри та Церкви Англії, але я релігійна особистість, яка практикує нерегулярно», – наводить слова Ліз Трасс видання Evening Standard.

У червні лідери Церкви Англії розкритикували рішення британського уряду про депортацію нелегальних мігрантів літаками до Руанди для проходження процесу розгляду їхніх запитів про надання притулку в Сполученому Королівстві.

«Це наша ганьба, оскільки наша християнська спадщина має надихати нас поводитися з прохачами притулку милосердно, чесно та справедливо, як ми робили протягом століть», – йдеться в листі, підписаному групою єпископів Лондону, Дарему, Ексетеру, Бірмінгему та Манчестеру.

Ліз Трасс, будучи міністром закордонних справ, різко відкинула їхню критику, назвавши в інтерв’ю Sky News депортаційну політику Великобританії «абсолютно законною», «цілком моральною» та ефективною.

Наслідування Тетчер

Під час міжнародних поїздок на посаді глави МЗС Ліз Трасс копіювала риторику, манери та стиль одягу Маргарет Тетчер, щоб світові ЗМІ заговорили про неї як про нову «залізну леді».

Так, під час візиту до Естонії в грудні 2021 року, Ліз Трасс проїхала на танку з британським прапором неподалік російського кордону, що журналісти визнали наслідуванням поїздки Маргарет Тетчер на танку до ФРН у 1987 році.

Відвідавши російську столицю на початку лютого 2022 року, Ліз Трасс з’явилася на Червоній площі в хутряній шапці та пальті, повністю скопіювавши гардероб, у якому фотографувалася «залізна леді» у Москві 1987 року.

Жорстка критика путінської Росії

На чолі британського МЗС Ліз Трасс проявила себе затятою противницею політики кремля. У листопаді 2021 року вона звинувачувала москву у створенні «ганебної штучної» кризи мігрантів на білорусько-польському кордоні. А на початку лютого 2022-го після зустрічі з нею глава МЗС рф Сергій Лавров повідомив, що російсько-британські дипломатичні відносини майже досягли дна.

Експерти вважають, що дно може бути пробите, вказуючи на посилення риторики Ліз Трасс. Після початку повномасштабного російського вторгнення вона заявляла, що підтримає британців, які вирушать до України допомагати місцевим військовим. Також вона закликала конфіскувати російські активи й зазначала, що російську економіку слід повернути у «радянську епоху».

Підтримка Джонсона на тлі скандалів

Ліз Трасс була одним із небагатьох політиків, які підтримували Бориса Джонсона, який потрапив у політичний шторм через вечірки під час пандемії коронавірусу. Вона продовжувала працювати в Кабінеті міністрів до моменту складання Джонсоном прем’єрських повноважень. Лише після цього Ліз Трасс висунула свою кандидатуру на прем’єрську посаду, ставши сьомим претендентом.

Отримання 57,5% голосів на партійних виборах

На початку виборчої боротьби за посаду глави уряду Великобританії Ліз Трасс не входила до числа фаворитів, але у підсумку вона обійшла суперників й опинилася у фіналі разом із міністром фінансів Ріші Сунаком. Їй вдалося переманити виборців на свій бік завдяки обіцянкам знизити податки попри економічну кризу, що насувається.

За результатами голосування серед членів правлячої Консервативної партії вона набрала 81 326 голосів (57,5%) і впевнено обійшла Ріші Сунака, який отримав 60 399 голосів.

Найважчий початок прем’єрства

Ліз Трасс прийняла управління країною, що котиться до економічної катастрофи. Їй доведеться справлятися з рекордним зростанням цін у Великобританії, соціальною напруженістю, енергетичною кризою в розпал зими, а також протистояти агресії рф в Україні.

За словами політичного коментатора Ендрю Марра, тиск на нового лідера посилюватиметься, і Ліз Трас або «підтвердить очікування» експертів і зазнає фіаско як прем’єр, або стане «одним із найбільших політичних геніїв нашого часу».

«Ніхто з британських прем’єр-міністрів протягом усього мого життя не вступав на посаду за такого потворного та моторошного набору взаємопов’язаних кошмарів – галопуючої інфляції, енергетичної кризи, страйків і війни», – наголосив Ендрю Марр.

#ГолосНароду

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я