Війна Заходу не вистачає снарядів: хто врятує Україну

Заходу не вистачає снарядів: хто врятує Україну

295
0
С початком війни Захід пообіцяв Україні мільйони снарядів, однак поки що масове виробництво боєприпасів не почалось. Тим часом росіяни отримують суттєву підмогу від інших диктаторських режимів.
Мільйон снарядів до весни
Нагадаємо, ще 20 березня міністри оборони та закордонних справ Євросоюзу погодили план спільної закупівлі боєприпасів, який передбачає постачання Україні мільйона снарядів. План мали виконати за рік, до весни 2024 року, але в ЄС почались проблеми.
 
Ще в листопаді видання Bloomberg опублікувало статтю, що Євросоюз відстає від планів надати Україні мільйон артилерійських снарядів. За даними видання, станом на кінець осені 2024 року ініціатива виконала близько 30% від запланованого і з огляду на обсяг підписаних контрактів, ризикує не досягти своєї мети.
 
Тоді голова МЗС Дмитро Кулеба зазначав, що причиною цієї проблеми є не відсутність політичної волі в ЄС, а “жалюгідний стан оборонної промисловості”, а також “дуже багато несинхронізованих речей, дуже багато бюрократії”.
 
“Європейський Союз працює над усуненням цих проблем, і саме тому, перебуваючи в Берліні, я закликав Європейський Союз розробити цілісну політику у сфері оборонних індустрій”,– наголосив Кулеба.
Тоді міністр зазначив, що в ЄС почали вживати певні кроки для виправлення ситуації. І дійсно: високопоставлений європейський чиновник на умовах анонімності нещодавно заявив ЗМІ, що до кінця року ЄС відправить Україні 500 тис. боєприпасів і в 2024 році буде поставлено обіцяний Євросоюзом 1 млн снарядів.
 
“Ми плануємо поставити до кінця цього року, я думаю, 500 тис. із мільйона. Я вважаю, що наступного року ми досягнемо мільйона. Але вірно, ми трохи затримуємося”, – сказав високопоставлений чиновник.
Він підтвердив, що в постачанні обіцяного 1 млн буде “невелика затримка”.
 
Крім того, чиновник зазначив, що ЄС також працює з іншими партнерами, про що не завжди публічно відомо, “над отриманням деяких снарядів з інших країн, у яких вони є”.
 
Останній пункт дуже цікавий, бо до інших країн звертається інший партнер України – США. Нещодавно стало відомо про те, що Штати звернулись до Японії з проханням надати ракети для Patriot.
 
Японія на боці України
Японія входить у топ-5 країн за абсолютною допомогою для України. Вже офіційно відомо, що країна передасть США ракети до зенітно-ракетних комплексів Patriot, здатні збивати балістичні цілі. Про це повідомляє The Wall Street Journal. Рішення може означати, що японці поповнять запаси Штатів, тоді як Вашингтон надішле свої ракети Україні.
 
Як пише газета, у п’ятницю, 22 грудня, японський уряд заявив, що послабить контроль над оборонним експортом, щоб дозволити відправляти зброю, виготовлену в Японії за ліцензією, до країни, яка видала ліцензію. Компанія Mitsubishi Heavy Industries виробляє ракети Patriot за ліцензією американських оборонних підрядників Lockheed Martin і RTX.
 
Раніше WP писала, що після того, як Токіо ухвалить таке рішення, Вашингтон зможе направити більше засобів ППО в Україну. У заяві японського уряду щодо експорту ракет Patriot Україна не згадується.
 
Як зазначає військовий експерт, головний редактор Defense Express Олег Катков, цілком можливо, що наші військові вже використали більше цих засобів, ніж інші країни за увесь час існування Patriot.
 
“Є питання, де брати ракети до Patriot. Нове виробництво кінетичних перехоплювачів для ракет у США оцінили на рівні 500 одиниць на рік. Україна потребує більше Patriot – і отримує більше. От було нове постачання від Німеччини. Також є проєкт інтеграції ракет та пускових Patriot до неназваної української РЛС. Це може об’єктивно кратно збільшити кількість системного озброєння в ЗСУ. Тому є питання, де брати ракети. Японія може стати відповіддю”,– сказав Катков в ефірі 24 каналу.
Крім того, США планує нарощувати власне виробництво 155-мм боєприпасів. Bloomberg пише, що Пентагон у найближчі два роки намагатиметься збільшити виробництво на 500% з попередніми витратами у 1,5 мільярда доларів.
 
Як пише видання, тоді, коли світ на порозі чергової ери збройного конфлікту великих держав, США  важко налагодити свою виробничу базу. Наприклад, в Штатах є лише один завод, який може виробляти чорний порох, необхідний для артилерійських снарядів.
 
До вторгнення Росії в Україну США виробляли 15 000 артилерійських снарядів на місяць. Зараз Пентагон сподівається збільшити виробництво на 500% протягом наступних двох років, а витрати наразі оцінюються в 1,5 мільярда доларів.
 
Чого очікувати в 2024 році
Як повідомляє пресслужба міністерства оборони Естонії, українські військові потребують близько 200 тис. артилерійських снарядів для отримання переваги над російськими окупантами.
 
Як зазначає економіст Павло Вернівський на своїй сторінці в Facebook, теоретично, Європа та США могли б виробляти мільйон снарядів на місяць — достатньо для фронту.
 
“Технічно вони могли б в 100 разів збільшити об’єми по сучасній технології. Однак тут є важливий нюанс! Говорив з одним виробником боєприпасів пів року тому. Окупність таких проєктiв складає не менше 7 років. Плюс ніхто не вкладає в проєкт, щоб його окупити, а ще й хочуть заробити”,– пише він.
Економіст розмірковує, що партнери, припустімо, почнуть виробляти 1 млн снарядів в міс. Це достатня кількість, щоб досягти переваги над Росією і виграти війну. Але це виробництво не окупиться. Крім того, Європі немає сенсу створювати величезні склади
 
“Скільки буде коштувати інфраструктура. Скільки буде коштувати зберігання. А скільки буде коштувати утилізація цих снарядів, якщо все-таки війни не буде? Мовчу вже про те, що європейці розуміють, що при збільшенні загрози їх промисловий потенціал дозволить швидко виробити і обладнання, і снаряди — і це буде вигідніше. В нас ці цифри ніхто не рахував, хоча варто було б, щоб не малювати собі якихось ілюзій”, – пише він.
Вернівський зазначає, що це не виправдовує союзників.
 
“Просто це також аргумент тим людям, які орієнтуються на аналогічні показники виробництва в Європі, щоб якось виправдати власну бездіяльність”,– зазначає він.
Виходячи з позиції партнерів, Україна буде нарощувати вітчизняне виробництво боєприпасів. Секретар Ради національної безпеки й оборони (РНБО) Олексій Данілов обіцяє гарні новини на 2024 рік.
 
“Ви знаєте, що на сьогодні розгортається виробництво і в країнах-партнерах. Ба більше, я не можу багато видавати інформації стосовно того, що відбувається на території нашої країни. Але дам невеликий спойлер: можу сказати, що найближчим часом у нас будуть дуже приємні новини саме з цього приводу”,- сказав він в ефірі телемарафону.
Секретар РНБО зазначив, що в Україні виробляють боєприпаси не лише державні підприємства. Цим також займаються приватні компанії.
 
“За що їм велика дяка, що вони долучаються до цього процесу і максимально розуміють, що 10-15-20 років світ буде знаходиться в турбулентності”, – підкреслив Данілов.

#ГолосНароду

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я