Політика Візит Сі Цзіньпіна до США: декорація чи все-таки зашморг для Путіна

Візит Сі Цзіньпіна до США: декорація чи все-таки зашморг для Путіна

161
0
В очікування візиту Сі Цзіньпіна, США попередили Китай: потрібно розібратися з компаніями, котрі допомагають агресії РФ проти України. Чи може бути це реалізовано, та якою виявиться зустріч Сі і Байдена?
Напружена підготовка
Востаннє президент США Джо Байден і голова КНР Сі Цзіньпін зустрічалися у листопаді минулого року на Балі (Індонезія), під час саміту Групи двадцяти (G20). Сполучені Штати лідер Китаю відвідував ще давніше – у квітні 2017 року.
 
Але вже поточний тиждень має ознаменуватися непересічною і дуже важливою подією: Сі Цзіньпін має здійснити офіційний візит до Сполучених Штатів для участі в саміті країн Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС) у Сан-Франциско та зустрінеться 15 листопада із президентом США. Саміт АТЕС важливий тим, що його лідери визначатимуть геополітичну конструкцію майбутнього світу.
 
“На запрошення президента Сполучених Штатів Джо Байдена голова Сі Цзіньпін із 14 по 17 листопада перебуватиме в Сан-Франциско для участі в 30-й зустрічі Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС) та двосторонньому саміті лідерів Китаю і США”, – йдеться у повідомленні на сайті МЗС КНР.
У Білому домі у минулу п’ятницю теж підтвердили заплановану на 15 листопада зустріч Байдена з Сі – уточнивши, що лідери торкнуться питань двосторонніх відносин, важливості підтримки відкритих ліній зв’язку, а також низки регіональних і глобальних проблем.
 
У центрі уваги двох лідерів знаходитиметься обговорення потенційних сфер співпраці щодо глобальних викликів – таких наприклад, як зміна клімату. Зрозуміло, що вони мають звірити позиції щодо війни Росії проти України та конфлікту між Ізраїлем і палестинським бойовим угрупованням ХАМАС. Пізніше з’явилася інформація про те, що адміністрація Байдена прагне відновити й канали зв’язку між військовими двох країн.
 
Наповнення візиту
Керівник Центру громадської аналітики Вежа Валерій Клочок наголосив у ефірі 24 каналу, що ця зустріч готувалася давно. Вона подається, насамперед, як налагодження торгово-економічних зв’язків між країнами.
 
Водночас не виключено, пише УНІАН, що Сі привезе на зустріч із Байденом і певні особисті установки. По-перше, варто брати до уваги, що Путін відвідав форум у Пекіні. Це свідчить, що Китай тримає РФ на контакті. Крім того, не варто забувати про останні заяви Сі Цзіньпіна щодо Тайваню. Також може обговорюватися співпраця Китаю та Ірану щодо нафти.
 
“На цьому тлі вибивається Путін, який погрожує ядерними випробуваннями. Вихід з договору про непроведення ядерних випробувань, зустріч з терористами ХАМАС – це низка дій, які відбуваються за мовчазної згоди Китаю”, – наголосив аналітик.
Водночас американський політик Юрій Рашкін вважає майбутній візит багато у чому декоративним.
 
“Нам варто очікувати, принаймні, картинки  того, що лідер КНР зустрічається з Байденом. Думав поїхати туди у справах, але не поїду – такої кількості китайських шпигунів, котрі заполонили Сан-Франциско, місто ще не бачило. Аякже, приїздить така “шишка”!  У Сан-Франциско загалом багато китайців, тому це буде велика регіональна подія, штибу приїзду Папи Римського, коли збираються всі католики”, – покепкував він в ефірі Фабрики новин.
За словами експерта, останнім часом Китай все менше бере участь у роботі майданчиків з міжнародних перемовин. Тому візит Сі до США – можливість для Штатів підтримати й нормалізувати стосунки з КНР на рівні особистого діалогу лідерів, у що дуже вірить Байден.
 
“Замість того, аби говорити про війну, можна прояснити, наскільки ми можемо одне з одним змагатися на економічному рівні. З одного боку ми знаємо, що з варвара неможливо зробити людину, давши йому гроші. Але якщо війну можна попередити, поговорити про довгострокові контракти, поговорити про те, як ми одне одному потрібні – подивимось”, – додав він.
Але навіщо ж самому Китаю дружба зі Сполученими Штатами?
 
“На відміну від Росії, що відходить на треті-четверті позиції на міжнародній арені, КНР нині там лідирує. Є Китай, “великий та страшний”. І є Сполучені Штати, що мають існування Китаю враховувати. Але раніше, у 70-ті роки  був великий злет популярності Японії, всі у неї щось купували, хотіли бути на неї схожими. А з часом виявилося, що це – не найліпший виграшний варіант”, – зауважив Рашкін.
Дійсно, економічне зростання та реноме світового хабу виробництва безлічі товарів для Китаю може виявитися статусом не вічним. При цьому товарообіг між США та Китаєм сягає понад 600 мільярдів доларів на рік, тоді як із Європою – 800 мільярдів. Через це збереження відносин як зі Штатами, так і з Європою для Китаю – вкрай важливе.
 
“З КНР йде тривожна для китайців інформація – у них демографічна криза. Можливо, це той момент, коли і китайський, і американський лідер скажуть, що зараз вигідніше дружити”, – сподівається експерт.
Остання драма Кремля?
Разом із тим, перед Байденом і Сі постають набагато більші проблеми. На думку військового історика Юрія Фельштинського, зустріч у Сан-Франциско – надважлива подія, бо вже зрозуміло, що низка агресивних дій Росії щодо Грузії 2008 року, відносно України у 2014 та 2022 році – це зовсім не локальний східноєвропейський конфлікт, а певна глобальна програма, враховуючи й напад ХАМАСу на Ізраїль 7 жовтня.
 
“Уявлення про окремі епізоди російської агресії зараз змінилося. З точки зору Штатів, мені здається, відбувається наступне: Китай формально залишається осторонь, але ставить стратегічним завданням перемогу у певній війні з США. Це війна неозброєна. Взагалі Китай с китайсько-в’єтнамської війни жодного разу не застосовував свої збройні сили, як інструмент вирішення зовнішньополітичних завдань. Він діє обережно, з тіні, економічними інструментами. І нині, сподіваюсь, не планує починати військову кампанію, але руками Росії дестабілізує ситуацію в Європі та на Близькому Сході. Бо ж Росія стоїть за Іраном та КНДР, її допомога, підозрюю –  у звершенні там ядерних програм”, – уточнив він.
Проте екс-міністр закордонних справ України Павло Клімкін порівнює зустріч Байдена та Сі Цзіньпіна із зашморгом для Росії.
 
“Для Росії, для Путіна особисто, ця зустріч як зашморг. Оскільки вони дуже хочуть мати Китай для себе, то пишатися унікальним партнерством з Китаєм. І вони, власне, хочуть ізолювати Китай від усіх. Але китайці чудово розуміють, що їм потрібно, якщо не покращити, то щонайменше стабілізувати відносини зі Штатами”, – наголосив Клімкін в ефірі Radio NV.
На думку українського дипломата, для Сі це буде, напевно, одна з ключових, якщо не найважливіша зустріч усього року, для Байдена – також.
 
“Я впевнений, що нас вони також обговорюватимуть. Китайці намагаються не відпускати Путіна, допомагаючи йому, але не переходячи одночасно червоних ліній – не постачаючи летальну зброю. Дуже важливо зрозуміти, чи китайці поставлятимуть Росії такі необхідні їм високі технології. І якщо результатом домовленості буде не лише не постачання зброї, що вже має місце, а й обмеження за високими технологіями – це, звичайно, буде крутим результатом”, – підкреслив Клімкін.

#ГолосНароду

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я