На голову Економіка У Вінниці живе власник фірми, через яку проводили таємні офшорні угоди топові...

У Вінниці живе власник фірми, через яку проводили таємні офшорні угоди топові чиновники України!

780
0

Британського журналіста Грехема Стека до Вінниці привели документи, які стосуються офшорних компаній, які потрапили в міжнародну мережу журналістів-розслідувачів OCCRP! Згідно з документами, власником однієї з «оффшорок», через яку проводили таємні угоди топові українські чиновники, проживає в Вінниці… Цікава несподіванка…

ВЛАСНИК офшори «Берлі ТРЕЙД»
Компанія Берлі Трейд з Сейшельських островів зареєстрована на вінничанина Юрія Чабанюка. Дата народження 18 жовтня 1975 року.

З липня по вересень журналіст Грехем Стек працював разом з журналістами. За цей час вдалося встановити, що Юрій Чабанюк – реальний вінницький бізнесмен. Згідно з інформацією бізнес-пошукової системи Youcontrol, він – директор будівельної фірми «Особняк-К», фірми «Скіф Україна», яка займається імпортом автомобілів, науково-виробничого підприємства «Магма +». Всі ці фірми зареєстровані за адресою: Вінниця, вулиця Петра Запорожця, 46-А.

berly-trade-declaration-of-trust-berly-trade-ltd

В інтерв’ю Юрій Чабанюк визнав, що дані паспорта і дата народження на копії документа про реєстрацію компанія «Берлі Трейд» на Сейшельських островах його. Але при цьому стверджує, що нічого спільного з «Берлі Трейд» не має. “Я не маю абсолютно ніякого відношення до офшорних компаній”, – сказав він.

zvyazki

А так виглядає загальна картина зв’язків Юрія Чабанюка за інформацією Youcontrol

РОЛЬ В таємних угодах…
«Берлі Трейд» – одна з 4-х Сейшельських фірм, які використовуються в платформі для виведення грошей, створеної в липні 2014 року. Даних про власників інших трьох фірм – «Itaco Alliance», «Mirex Trade» і «Avers Trade» – добути не вдалося. У одній з них, «Itaco Alliance», той же директор, що у «Берлі Трейд: Вікторія Гайда. Як стало відомо журналістам, вона – прибиральниця з Києва. Директор Mirex Trade і Avers Trade – пенсіонер з Києва Віктор Дьяченко. Гайда і Дьяченко в інтерв’ю сказали, що не знають нічого про ці офшорні компанії…

viktoria-gaidais-house-in-kiev

Будинок Вікторії Гайди в Києві…

Всі 4 фірми мають рахунки в одних і тих же трьох банках в Латвії та Естонії. Остання відома оплата проводилася в грудні 2015 років через Itaco Alliance.

Згідно документам, які потрапили до журналістів, близько $ 50 мільйонів таємних грошей переміщені через ці та інші пов’язані офшори за 7 місяців, з жовтня 2014 року по квітень 2015 року. Це відбулося незважаючи на те, що строгий контроль за рухом капіталу був введений в Україні в 2014 році, так як країна переживала глибоку економічну кризу в результаті російської агресії.

ХТО ТАКИЙ ЮРІЙ ЧАБАНЮК?
Компанія «Скіф Україна» займається великомасштабним імпортом старих мікроавтобусів і фургонів з Євросоюзу в Україну. Співробітники правоохоронних органів стверджують, що бізнес систематично використовує сфальсифіковані документи для зниження митної вартості, заявленої на кордоні для імпортованих автомобілів. Але ці твердження вони не довели в суді.

Юрій Чабанюк був директором двох вінницьких фірм, які імпортують транспортні засоби на десятки мільйонів доларів в Україну з Євросоюзу через Львівську митницю. Перша фірма, «Вінницька будівельна кампанія», діяла до 2014 року. Її назва передбачає будівництво в Вінниці, мабуть, імітуючи ім’я великої місцевої будівельної фірми, «Вінницької будівельної компанії». Різницею лише в одній букві.

У 2014 році «Скіф Україна» замінила Вінницьку будівельну кампанію як країна-імпортер сторона.

Обидві фірми придбали свої транспортні засоби на папері у фірми з Великобританії, «Madison Motor Factor Limited». Для переказу коштів використовували «Baltikums Bank» з Латвії.

За даними розслідування податкової поліції, яке почалася в 2013 році, ці торговельні відносини були просто прикриттям для схеми митних вивертів. Насправді транспортні засоби, придбані за готівку в Євросоюзі, потрапляли в Україну з фальшивими документами, в яких їх вартість була занижена. Таким чином знижувалися митні платежі. Потім автомобілі знову продавали в Україні за готівку.

Митні дані показують більше 3000 старих автомобілів, імпортованих в Україну «Madison Motor Factor Limited» в 2013-2015 роках. В основному це вантажні автомобілі і мікроавтобуси, такі як Mercedes-Benz Sprinter. Заявлена ​​вартість уживаних фургонів дуже низька, близько $ 2000. Mercedes Sprinter продається в роздріб в Україні більш ніж $ 10000, в залежності від року випуску.

За даними поліції, які є в судових документах, «Madison Motor Factor Limited» контролюється тими ж особами, що і українські контрагенти.

“Досудове слідство показує, що транспортні засоби не були придбані у« Madison Motor Factor Limited », вони куплені у громадян Євросоюзу за готівку,” – сказано в клопотанні.

Водії оплачених транспортних засобів в ЄС отримували всі юридичні документи і відвозили їх в Україну. На українському кордоні оригінальні документи міняли на підробки, які занижували реальну вартість транспортних засобів в 2-4 рази, і згідно з якими транспортні засоби були продані «Madison Motor Factor Limited» «Вінницької будівельної кампанії».

АНГЕЛ ОХОРОНЕЦЬ

dsc_0010-1

Юрій Чабанюк (на фото)

В інтерв’ю Юрій Чабанюк визнав наявність великого бізнесу з імпорту транспорту. “Ми є одним з найбільших імпортерів, другі за величиною в Україні”, – сказав він.

За його словами, річний оборот фірми «Скіф-Україна» склав близько $ 12 мільйонів. “Ми є найбільшими платниками податків у Вінницькій області в автомобільній галузі після [президента] Петра Порошенко”, – сказав він.

Чабанюк каже, що всі кримінальні та інші справи, пов’язані з бізнесом, з тих пір були вирішені на користь компанії. “Вони стверджували, що ми не платили податки, але ми довели в суді зворотне,” – сказав він. Додавши, що вони зараз заплатили ПДВ на суму майже в $ 1.4 мільйона.

Дійсно, незважаючи на розслідування податкової поліції 2013-2014 років, робота з «Madison Motor Factor Limited» триває і сьогодні, згідно з судовими та митними документами. Єдина зміна полягає в тому, що «Скіф Україна» замінила «Вінницьку будівельну кампанію». «Вінницьку будівельну кампанію» закрили. Все на законних підставах “, – стверджує Юрій Чабанюк.

“Ми імпортуємо автомобілі англійської компанії. Їх представник в Великобританії поставляє все [автомобілі]. Все законно “, – сказав Чабанюк. Сумнівається Чабанюк і в тому, що фірма з Великобританії має якесь відношення до офшорів. “Закони дуже строгі там”, – говорить він.

Англійська партнер «Madison Motor Factor Limited» фактично належить офшорній «Brodex Ventures» на Сейшельських островах відповідно до реєстру фірм Великобританії. Ніякої інформації про власників «Brodex Ventures» отримати не вдалося.

За даними митної документації, в перші дев’ять місяців 2015 року «Madison Motor Factor Limited» продано трохи менше 200 автомобілів в «Скіф Україна», кожен з них окремо привозиться через кордон. Більш низький показник порівняно з 2014 роком може бути результатом економічної кризи в Україні.

Судові рішення показують, що в 2015-2016 роках адміністративні звинувачення були висунуті проти двох водіїв транспортних засобів, ввезених «Скіф-Україна» від «Madison Motor Factor. Один з водіїв був оштрафований в результаті імпорту транспортних засобів із заниженою митною вартістю.

«БАНДИТИ З 1990-Х РОКІВ»
Це не перший раз, коли Юрію Чабанюкові вдалося «відмахнутися» від дій правоохоронних органів. Згідно з судовими документами, в 2011 році Чабанюка звинуватили в обмані іншого підприємця на суму в розмірі близько 200 000 $. Він не був засуджений.

За словами Валерія Погребняка, однією з імовірних жертв того випадку, люди, які стоять за Чабанюк, – “бандити з 1990-х років.” По телефону він відмовився назвати їх, а зустрічатися з журналістами не захотів. Валерій Погребняк також додав, що Чабанюк користуються захистом прокурорів.

З 2014 Юрій Чабанюк також працює директором будівельної компанія «Особняк-К», яка займається будівництвом двох багатоповерхових житлових у Вінниці. Офіс «Особняк-К» знаходяться там же, де і офіс «СкіфУкраіна».

Згідно c документами, «Особняк-К» належить 33-річній бухгалтерка Неллі Сапон. Неллі – дочка Ібрагім Гатауллина, власника імпортера автомобілів «Скіф Україна». Її чоловік Ігор Сапон значиться як директор і власник десятка фірм, зареєстрованих останнім часом за тією ж адресою, що і «Особняк-К» і «Скіф Україна». До недавнього часу Ігор Сапон був регіональним менеджером з продажу в логістичній компанії, судячи з його профілем в соціальній мережі…

2

Будівництво “Особняк-К” на Ленських Подій, 45

Юрій Чабанюк сказав в інтерв’ю, що сімейство Гатауллін – реальні власники бізнесу, а він просто директор.

Повторюючи Погребняку, Анатолій Голощук, директор будівельної фірми «Каскад-Будінвест», яка виступила підрядником в будівництві багатоповерхівки на вулиці Ленських Подій, 45, по телефону сказав журналістам, що за «Особняк-К» стоять “бандити з 1990-х років”. Він відмовився назвати їх імена, але скаржився на те, що вони затримують платежі за виконання будівельних робіт.

Юрій Чабанюк в інтерв’ю сказав, що він не знає ніяких бандитів. “Зараз немає ніяких бандитів. Зараз всі публічні люди, “- сказав він.

Колега Чабанюка в «Особняк-К» – адвокат Дмитро Павлюк. Він також співробітник з правових питань Вінницької федерації боксу. «Особняк-К» і «Вінницьку обласну федерацію боксу» об’єднує однаковий телефонний номер.

Керівник «Вінницької обласної федерації боксу» – колишній боксер Олег Алекса, зараз бізнесмен і політик. Олег Алекса депутат Вінницької міської ради трьох скликань з 2006 року. У міськраді він представляє політичну партію ВО «Батьківщина».

“[У нас] абсолютно ніякого зв’язку [з« Вінницькою обласною федерацією спорту »]”, – сказав Юрій Чабанюк в інтерв’ю. Пізніше він визнав, що “ми підтримуємо Федерацію боксу подарунками», а збіг номерів назвав просто збігом.

Ми не змогли взяти коментар у Олега Алекси. Спроби додзвонитися на номер, вказаний на офіційному сайті Вінницької міської ради, ні до чого не привели. Спроби зв’язатися з депутатом через колег по партії Людмилу Щербаківського та Юрія Иорданова також не увінчалися успіхом.

Заступник керівника Вінницької обласної федерації боксу Сергій Капуста сказав, що він нічого не знає про Юрія Чабанюк. Але пообіцяв допомогти зв’язатися з Олегом Алексой.

З тих пір пройшло більше місяця, але Олег Алекса на зв’язок так і не вийшов.

КОРПОРАТИВНІ ЗВ’ЯЗКУ «Берлі ТРЕЙД»
«Берлі Трейд» і її сестра з Сейшельських островів фірма «Itaco Alliance» також зіграли певну роль в державних тендерах на поставку.

У січні 2015 року «Берлі Трейд» уклала контракт, щоб перевести $ 5 мільйонів в шотландську фірму «Tweedale Trading LP», нібито для придбання автозапчастин. У квітні 2015 року «Tweedale Trading LP» перерахував $ 5 мільйонів в «Itaco Alliance», нібито на придбання електрообладнання. Свіфт-документи підтверджують, що виплати були проведені за договорами. «Tweedale Trading LP» має рахунок в регіональному інвестиційному банку Латвії

До цього, в 2013-14 роках, «Tweedale Trading LP» отримав у власність пакети акцій кількох українських фірм. У 2014 році два з цих дочірніх підприємств, ТОВ Партнер Oleum і ТОВ Lyuks Pro Form, виграли більше $ 4 мільйонів в тендерах на поставку палива та продуктів харчування міністерству оборони і для зони відчуження Чорнобильської АЕС.

ТОВ Партнер Oleum в даний час фігурує в кримінальній розслідуванні з приводу розкрадання державних коштів в зв’язку з цими тендерами.

ТИТАН
У грудні 2014 року в Україні державна компанія «Надра України» оголосила про присудження двох ліцензій на видобуток титанових родовищ двом українським фірмам, «ТрансІнвестПроект» і «Укр-Транс-Строй», власником контрольного пакета акцій яких виступає чеська компанія «Whist Market SRO» . Як зазначено в реєстрі чеської компанії, «Whist Market» належить Сейшельські офшорної фірми «Tyron Management Corp».

За договорами позики, які перебували серед інших документів компанії, протягом декількох тижнів перед тендером компанія з Сейшельських островів «Берлі Трейд» перерахувала $ 119 000 на рахунку «Whist Market» і $ 130 000 – в «Tyron Management Corp».

ПИВО
Компанія «Берлі Трейд» знову фігурує в угоді між провідним виробником українського пива «Оболонь» і його туніським клієнтом «Biotechnica». Торговий партнер «Оболоні» згідно з контрактом заплатив компанії $ 3 мільйони за вантаж пивоварного ячменю.

Однак відповідно до умов договору туніська «Biotechnica» повинна була перерахувати гроші не на користь «Оболоні», а Сейшельські фірмі «Берлі Трейд» – тієї самої, яку використовує, наприклад, Олександр Терещенко, син збройового трейдера Юрія Терещенка, для придбання квартири в Лондоні. Представник «Оболоні» відмовився від коментарів щодо документів цього договору.

МОДА
З платіжних документів модного глянцевого журналу «Vogue Україна» також можна побачити грошові перекази на користь фірм і приватних осіб в Німеччині, Росії і США в якості оплати за фотосесії. «Vogue Україна» – частина медіа-імперії найбагатшої людини України, металургійного і гірничодобувного магната Рината Ахметова.

Згідно е-мейлу, що підтверджує оплату, гроші надійшли з сейшельської фірми «Itaco Alliance». «Itaco Alliance» – одна з сестринських компаній «Берлі Трейд», була створена на Сейшелах в липні 2014. «Itaco Alliance» також перераховувала кошти на ім’я колишнього заступника генерального прокурора Герасим’юка.

НАФТА
15-го березня 2014 року один з найбільших світових товарних трейдерів з обсягом річного обороту в $ 270 000 000 000 склав ряд контрактів з офшорними компаніями, згідно з документами мають безпосереднє відношення до платформи відмивання грошей. Зокрема, в шести документах передбачається закупівля трейдером топкового мазуту, газойля і металів у панамського офшору «Adlon Investments» на загальну суму близько $ 4.5 мільйонів.

«Adlon Investments» має банківський рахунок в «Baltic International Bank». Також «Adlon Investments» разом з «Берлі Трейд», переводили кошти в Угорщину з метою придбання нерухомості на ім’я колишнього народного депутата України Романа Забзалюка.

Сума була дріб’язкової для гігантської компанії, яка є одним з основних трейдерів російської нафти.

Один з документів «Vitol», датований вереснем 2014 року, що підтверджує факт остаточного прийняття товарів, створений тим самим співробітником латвійського банку, Santa-Dargevica, який також розробив рекомендації по написанню правдоподібних фіктивних контрактів.

Згідно зі своїми власними звітами, Dargevica склала договір з «Vitol», який виявився фіктивним документом, призначеним для резервного копіювання секретного мережевого платежу. А торговий гігант тим часом передав $ 4.5 млн за платформу відмивання грошей невідомому одержувачу.

«Vitol» заперечує наявність будь-якої інформації за контрактом. “У нас немає ніяких відомостей щодо будь-яких угод з компаніями, які ви назвали”, – заявив прес-секретар компанії, додавши, що “шкода, але схоже, що ми стали жертвою шахрайства”.

Однак власник «Baltic International Bank» Валерій Білоконь в інтерв’ю Радіо Свобода заявив, що «Baltic International Bank» виконав усі свої зобов’язання перед «Vitol» і виконав всі грошові перекази, які очікувала компанія партнер.

Над матеріалом працювали Грехем Стек, Інга Фляжнікова, Анастасія Дем’янчук, Влад Боднар, Катерина Баркалова

Проект був здійснений ЗА ПІДТРИМКИ «ORGANISED CRIME AND CORRUPTION REPORTING PROJECT»