Війна Тут їм не Голівуд: чому у РФ не вийде збити космічні супутники

Тут їм не Голівуд: чому у РФ не вийде збити космічні супутники

322
0
Росія нібито планує розпочати космічні “зіркові війни”, аби знищити засоби глобальної комунікації. Принаймні, держсекретар США Ентоні Блінкен вже попередив про це Індію та Китай. Наскільки серйозна ситуація?
По секрету всьому світові
Нещодавно голова комітету Палати представників із розвідки Майк Тернер попередив американських конгресменів про загрозу, пов’язану з дестабілізуючим іноземним військовим потенціалом. Йдеться про те, що Росія може відправити у космос ядерну зброю для знищення супутників уже цього року, пише видання Bloomberg.
 
“Прошу президента Байдена розсекретити всю інформацію щодо цієї загрози, щоб Конгрес, адміністрація та наші союзники могли відкрито обговорити дії, необхідні для відповіді на цю загрозу”, – підкреслив Тернер.
Водночас повідомляється, що ця тема є дуже тривожною і вкрай делікатною. Не зачіпаючи її безпосередньо, кілька членів Конгресу швидко назвали проблему серйозною.
 
“Ми збираємося працювати разом над вирішенням цього питання, як ми займаємося всіма делікатними питаннями, які засекречені”, – заявив спікер Палати представників Майк Джонсон журналістам.
Разом із тим член палати представників Джим Хаймс, демократ із Коннектикуту і високопоставлений член комітету з розвідки Палати представників, назвав попередження “значним”, але – “не приводом для паніки”.
 
“Що стосується того, чи можна розсекретити більше інформації з цього питання, це варте обговорення, але це не та дискусія, яку слід вести публічно”, – зауважив Хаймс.
Такої ж думки притримується й радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван, котрий разом із іншими провідними конгресменами спробував пом’якшити занепокоєння суспільства.
 
Разом із тим Bloomberg повідомляє, що, за оцінками експертів, росіяни нібито не планують детонацію орбітальної зброї.
 
Однак все ж існує ризик аварії, а ядерний вибух у такому випадку може вразити приблизно третину супутників.
 
Внаслідок пошкоджень супутників може бути завдано шкоди “для послуг, якими ми користуємося на Землі та на які ми покладаємося в нашому повсякденному житті. Приміром, можуть постраждати навігаційні системи (GPS). Протисупутникова зброя може завдати шкоди й військовому або комерційному зв’язку.
 
“Офіційні особи кажуть, що нові розвіддані цілком серйозні, але ці нові засоби все ще розробляються, і Росія поки що їх не розгорнула. Відповідно, вони не становлять безпосередньої загрози Сполученим Штатам, Україні чи європейським союзникам Америки”, – пише New York Times.
Не бомба, а РЕБ-“глушилка”
Деталей цієї історії, звісно, небагато – інформація є суперсекретною. Втім деякі аналітики стверджують, що йтися може не про саму ядерну боєголовку, а про пристрій з ядерним двигуном, – так принаймні вважає фахівець з космічної безпеки з Інституту ООН з дослідження проблем роззброєння Альмудена Азкарате Ортега.
 
Це пристрій, за її словами, може працювати на атомній енергії, така “свого роду “глушилка”, яка заважатиме супутниковому зв’язку”.
 
“Або ж це може бути космічний буксир з ядерним двигуном, який потенційно може бути перепрофільований для роботи в ролі протисупутникового пристрою”, – додала Ортега в коментарі ЗМІ.
Саме про протисупутникову зброю повідомив 15 лютого на брифінгу у Білому домі й Кірбі.
 
“Хоча я обмежений у тому, що можу говорити про специфічний характер цієї загрози, я можу підтвердити, що вона пов’язана з протисупутниковим потенціалом, який розробляє Росія”, – заважив він.
При цьому видання Defence Express нагадало, що РФ нібито має ракету із задекларованими “протисупутниковими” можливостями – А-235 Нудоль. У 2021 році ця ракета справді змогла збити один зі списаних російських супутників серії Космос. Крім того, 2019 року західні видання повідомляли, що в РФ проводиться реалізація проєкту під назвою Екіпаж, метою котрого є радіоелектронна боротьба з супутниками за допомогою орбітального космічного апарата з ядерним реактором.
 
Остання надія агресора?
Попри тактичні успіхи останніх днів Росії на фронті, багато експертів стверджують, що західні санкції проти РФ таки поступово діють: у країни-агресора є величезні проблеми з бюджетом, торгівлею енергоносіями, інфляцією, дефіцитом товарів. І все це всередині Росії разом із збільшенням невдоволення населення буде лише зростати. Тож кремлівці таки можуть вдатися до безглуздих, відчайдушних і вкрай небезпечних дій, у тому числі в космосі.
 
Та навіть враховуючи потенційну здатність росіян засмітити своєю “ядеркою” космічні простори – приблизно так, як вони перетворюють на бетонну пустелю “звільнені” українські міста – є у цій історії одна важлива заковика.
 
“Коли ядерний вибух відбувається у космосі, там буде те саме, що й в інших середовищах – на землі, під водою чи в повітрі, крім того, що там не буде ударної хвилі. Тоді як все інше буде. Це буде електромагнітне випромінювання в різних діапазонах – рентгенівському, гамма, це буде потік високо заряджених енергетичних частинок, які можуть схвилювати ті радіаційні пояси, що знаходяться навколо Землі і таким чином підвищити радіаційний фон взагалі на навколоземних орбітах. Тобто, фактично невиборчий ядерний вибух знищить у цій ділянці космічного простору всі супутники, не лише потенційного супротивника, може і свої, й союзників”, – пояснив у ефірі FREEДОМ екс-радник голови Державного космічного агентства України, колишній керівник підрозділу агентства з аналітики та прогнозування космічної діяльності Андрій Колесник.
До речі, серед союзників є Китай, кілька сотень супутників котрого працюють на навколоземних орбітах та КНДР, що лише нещодавно не без допомоги РФ вивела туди свій супутник. Тож космічний ядерний вибух виведе з ладу та спалить всю електроніку у цих супутниках, вони стануть космічним сміттям та не зможуть функціонувати. Тому ця небезпека торкнеться всіх, продовжив експерт.
 
Водночас вивести на орбіту “ядерку” непомітно не вдасться.
 
“Існує стеження всіх видів запусків на орбіту Землі. Ці запуски нумеруються. Відомо, які запуски здійснюються у цивільних цілях, наукових, а які у військових цілях”, – зауважив Колесник.
При цьому ядерний вибух у космосі не змінить баланс перебігу бойових дій: якщо росіяни намагатимуться вибірково поцілити супутники супротивника, вони, вірогідно, також стануть законною військовою ціллю.
 
Разом із тим, розміщення ядерної зброї у космосі є порушенням договору 1967 року, застерігає директорка проєкту з питань ядерної зброї Центру стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS) Хезер Вільямс.
 
“Це одна з останніх збережених угод про контроль над ядерними озброєннями – решту Росія обійшла, вийшла з них, призупинила або дератифікувала. Це було б подальшим ослабленням міжнародного режиму контролю над ядерною зброєю”, – зазначила вона в інтерв’ю DW.
Втім не слід забувати, що угоди з росіянами “не варті навіть паперу, на яких вони написані”. А логіка їх дій останні десятиліття нагадує поведінку мавпи з гранатою, тож пильності втрачати не треба.

#ГолосНароду

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я