Політика Старі фото Вінниці.

Старі фото Вінниці.

460
0
На зображенні може бути: одна або кілька осіб, люди стоять та на відкритому повітріЄрусалим.
З дитинства, у дворі мого будинку та на вулицях, я чула живий їдиш. Літні сусіди віддали перевагу цій стародавній мові для спілкування, яка слугувала століттями гарантією ідентичності, в будь-якій точці Європи їхній штетл…
Цим мальовничим мікрорайоном Вінниця найкраще милуватися з протилежної сторони Південного Бугу… Тут будинок Аріни Гельман, а Іра Здан зовсім поруч… Часто саме тут ми з бабусею приїжджали в гості, відомо всім вінничанам, хімчистка ′′ Сніжинка “… Це Нижній Єрусалим, тут, в далекому минулому, стояли бідність і старі шалахи та заголовки. ′′ Олімп ′′ того ж Нижнього Єрусалиму виступив, піднімаючись на пагорбі, хата-садиба єврейського підприємця і відомого вінницького мецената Баруха Моісеєвича Львовича (колишній Будинок Радіо, а сьогодні Центр Історії Вінничан). Але оскільки є Нижня, значить є і Верхній Єрусалим 🙂 Близько до центру – жиди жили багатше, тут ще кам ‘ яні будинки та елементи місцевого розвитку. Тут теж жили мої однокласники… Фіма Переможець, Вадим Співак і багато інших… Багато, звичайно, було знищено, але в цілому Єрусалим зберіг колір єврейського місця різноманітними, повзучими будинками один на одного – хоча багато з них були зведені після війни.
Прикметно, що коли у 1924 році знімальна група Госкіно у партнерстві з ГОСЕТ (Московський єврейський театр), до складу якої входив окрім режисера Олексія Грановського, Соломона Михайла, безпосередньо вінничанина Натана Альтмана (художника по виробництву), де знайти ′′ природа ′′ для зйомок фільму ′′ Єврейське щастя “, відповідь була чітка – у рідній Вінниці! В Єрусалимі! Сценарій написаний за версією Шалом-Алейхема, а Айзек Бабель став автором титрів. Для нас цей фільм визначний, бо фільм захопив стару Вінницю 1920-х, людей, будівлі, зберегли дух тієї епохи.
Історія Єрусалиму відходить у далеке минуле… Вінницький штетл почав формуватися на початку XVII ст.
Єрусалим побудований за типовою схемою Подільського містечка: без будь-якого замовлення та симетрії – навколо ринку, розташованого на місці нинішнього кінотеатру ′′ Росія ′′ були єврейські магазини, шинки та перегони.
Саме тут почали заселятися бідні євреї, які не дбали про естетику власних будинків, у так званому Нижньому Єрусалимі, які не переймалися естетикою власних домівок: не було проходів між будинками, не кажучи про такі дрібниці, як планування вулиць. Самі будинки були побудовані з різноманітних матеріалів: від глини та дерева до цегли. Різні за формою та розміром, з багатьма пристроями, створили особливий колір та ідентичність Єрусалиму, його мальовничий ′′ пестрот “. Поступово розширюючись, вже до кінця ХІХ століття, єврейський квартал становив близько 11 га.
Під час Другої світової війни почалися масові переслідування євреїв. Загалом під час нацистської окупації було знищено 25 представників єврейської громади. Саме в цей час Єрусалим був повністю зруйнований: ринок був знищений бульдозерами, а також просто згоріли численні магазини, синагоги та будинки.
У післявоєнний час почали поступово відновлювати квартал. І нехай більшість будинків, які можна побачити на вулицях сучасного Єрусалиму, з ‘ явилися тут після війни – квартал все ще зберіг колір єврейського містечка з численними будівлями, які ′′ повзали ′′ один на одного.
Був приємно здивований дізнавшись, що в пам ‘ ять про історичний район та його мешканців одна з вулиць (колишня Едельштейна) називалася ′′ Єрусалимка “
#вінниця #історія #єрусалимка #фото

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я