Політика Сімдесят відтінків допомоги Україні: що і коли виділить Конгрес США

Сімдесят відтінків допомоги Україні: що і коли виділить Конгрес США

184
0
Голосування у Конгресі за 61 млрд дол. для України є драматичною для нас подією, а також предметом політичної боротьби у США. Чи вдасться Україні отримати кошти на захист світової демократії від РФ?
Політичні ходи – очікувані й несподівані
Президент США Джо Байден ще у жовтні запросив у Конгресу виділення пакету розміром понад 100 мільярдів доларів на фінансування допомоги Україні (на понад 60 млрд доларів) та допомоги Ізраїлю 2024 року. Українська частка пакету передбачає не тільки військову допомогу, а й цивільну, оскільки близько половини суми в ньому закладено на фінансову (бюджетну) допомогу Україні, і певна частина, приблизно 20-30 мільярдів – на оборонно-безпечну допомогу на цілий рік.
 
Але американські конгресмени ніяк не можуть узгодити свою позицію щодо подальшої підтримки України й українського війська. Республіканці в Сенаті США не підтримають надання додаткової допомоги Україні та Ізраїлю, якщо одночасно з цим питанням не ухвалюватиметься рішення про посилення кордону з Мексикою, – заявив лідер сенатської меншості Мітч Макконнелл.
 
Разом із тим наявні для України кошти вичерпаються вже до кінця 2023 року, – повідомила днями директор Адміністративно-бюджетного управління США Шаланда Янг.
 
“Я хочу чітко заявити: якщо Конгрес не буде діяти, у нас закінчаться гроші, щоб купити більше зброї та обладнання для України до кінця року… Припинення постачання американської зброї та обладнання поставить Україну на коліна на полі бою”, – підкреслила вона.
При цьому радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван теж підкреслює:якщо нового фінансування від Конгресу не буде, США не зможуть передавати зброю Україні.
 
А глава Мінфіну США Джанет Йеллен взагалі попередила, що Сполучені Штати будуть нести “відповідальність за поразку України”, якщо Конгрес не схвалить останній багатомільярдний запит адміністрації президента Байдена на фінансування.
 
Україна бореться за прийняття потрібного нам рішення Конгресу всіма доступними засобами. Втім напередодні лідер більшості в Сенаті Чак Шумер (демократ від Нью-Йорка) повідомив, що президент України Володимир Зеленський, котрий мав виступити 5 грудня по відеозв’язку на закритому брифінгу для американських сенаторів і поінформувати про стан війни в Україні й необхідність чергового пакету військової допомоги, раптово скасував цей виступ.
 
Керівник офісу Голосу Америки у Східній Європі Мирослава Гонгадзе в ефірі Radio NV зауважила, що скасування Зеленським виступу у Палаті представників шокувало американських прихильників України. За словами Гонгадзе, демократи як у Палаті представників, так і в Сенаті – втрачають аргументи, їм важливо було би почути таке емоційне звернення, якими славиться президент Зеленський.
 
Втім посол України в США Оксана Маркарова в ефірі національного телемарафону на початку доби 6 грудня запевнила, що “нічого катастрофічного насправді не сталося”.
 
“Ви знаєте, президент виступав перед Конгресом, проводить низку брифінгів, які ми організовуємо саме як брифінги президента. Сьогодні (5 грудня у США ) була запланована ціла низка внутрішніх, закритих брифінгів, на яких виступали і секретар Остін, і інші представники адміністрації”, – сказала вона.
При цьому дехто з експертів вважає: відміна брифінгу Зеленського пов’язана з тим, що нинішнє голосування може виявитися для України – не позитивним.
 
Однак, за словами Маркарової, наша делегація вже провела “надзвичайно велику кількість очних брифінгів” і планує продовжувати роботу в Конгресі 6 грудня. Дійсно, голова Офісу президента України Андрій Єрмак 5 грудня, перебуваючи у Вашингтоні з разом із головою Верховної Ради Русланом Стефанчуком і міністром оборони України Рустемом Умєровим, закликав Конгрес США схвалити надання додаткового фінансування Україні, без якого є “великий ризик програти війну” з Росією. Підкресливши, що окрім військової, Україна потребує й прямої бюджетної підтримки – без чого українцям вижити в умовах війни буде вкрай складно.
 
За якими схемами будемо жити?
Тож Київ робить усе можливе, аби Конгрес ухвалив пакет допомоги до Різдва, – заявив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба на прес-конференції з нідерландською колегою Ганке Брюїнс Слот 5 грудня.
 
“Робота не зупиняється, ведеться. Зокрема, минулого тижня я мав зустріч з держсекретарем США Ентоні Блінкеном, і довга частина цієї розмови була присвячена саме цьому питанню. Те, що я почув від свого колеги, обнадіює, але це рішення американської політики, американського парламенту”, – зауважив міністр закордонних справ.
Втім, на думку військово-політичного оглядача групи Інформаційний спротив Олександра Коваленка, ризики залишитися без американської допомоги у нашої держави все-таки, нажаль, є.
 
Однак існують і сприятливі обставини, що можуть знешкодити таку небезпеку.
 
“До речі, наш проєкт з пакетами допомоги Україні перебуває в одному проєкті разом з Ізраїлем і Тайванем. Отже, відмовляючи в допомозі Україні – відмовляють у допомозі Ізраїлю та Тайваню. Чи це правильний геополітичний крок? Ні. Це державний інтерес США – допомагати цим країнам. Отже, жодна особа (Трамп чи хтось інший) – вони не підуть проти державних інтересів. Вони можуть маніпулювати, грати, передвиборча лихоманка і все таке інше. Але саме нашкодити державі – це злочин”, – пояснив він.
Без фінансової підтримки США війна в Україні ризикує затягнутися на довгі роки, переконаний аналітик Інституту євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач.
 
“Однак є ще один варіант ухвалення законопроекту, за якого військову допомогу пропонували виділяти відразу, а щодо бюджетної допомоги далі вирішувати. А саме те, наскільки її виділення виправдане з боку американських платників податків”, – пояснив Горбач.
Експерт вважає, що Штати і далі будуть виділяти необхідну військову допомогу Україні, але тут є свій нюанс.
 
“Її буде недостатньо для того, щоб завершити війну і здобути перемогу. Тобто ми будемо воювати довго і жити бідно. Тому що бюджетна допомога передбачає зарплати державних службовців, соціальні виплати і так далі. Тобто їхнім коштом повинен покриватися дефіцит державного бюджету України, котрий становить близько тридцяти відсотків, якщо не його половину”, – зауважив експерт.
Нагадаємо, законопроєкт демократичної більшості у Сенаті США передбачає пакет заходів з національної безпеки на 111 млрд доларів, з них – надання 15,1 млрд доларів на підтримку України у таких сферах, як “військова підготовка, обмін розвідданими” та “посилення присутності в зоні відповідальності Європейського командування”.
 
Водночас Байден, спілкуючись із журналістами 6 грудня, назвав перспективу припинення допомоги Україні “просто неправильною”.
 
“Відмова підтримати Україну – це просто абсолютне божевілля”, – заявив він.

#ГолосНароду

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я