Політика Що означає мирний план Китаю? Головні висновки

Що означає мирний план Китаю? Головні висновки

330
0

Якщо коротко підсумувати те, до чого закликає Китай у своєму мирному плані – то, незважаючи на нейтральні формулювання, це скасування всього, що практикує і чого закликає Захід у війні в Україні.

1. Пекін закликає до початку переговорів без виведення російських військ із України.

Принаймні, такої вимоги (про виведення військ) у 12 пунктах не згадується, хоч і є заклики поважати суверенітет та територіальну цілісність країн та статут ООН – але без згадки України у цьому контексті.

Нагадаємо, що головна вимога Заходу та України – це виведення військ РФ з усієї території України (або для початку на кордоні 23 лютого 2022 року).

При цьому слід зазначити, що у “12-ти пунктах” взагалі обходяться мовчанням питання післявоєнних кордонів. Тобто, на думку китайців, це має стати предметом майбутніх переговорів (Україна ж наполягає на вирішенні цього питання військовим шляхом і до певної міри Захід її у цьому підтримує).

Також Китай закликає не «підливати олії у вогонь» війни в Україні та «накачувати протистояння» (читається як натяк на постачання зброї Україні з боку Заходу).

Пекін закликає підтримувати кроки Києва та Москви на користь якнайшвидшого відновлення прямого діалогу та повного припинення військових дій.

2. Китай закликає до скасування санкцій, що також є наріжним каменем західної політики щодо РФ.

3. Пекін майже дослівно повторив російську риторику у тому, що безпеку одних країн неспроможна забезпечуватися з допомогою інших. Це аргумент, який наводила РФ на переговорах із США та НАТО напередодні вторгнення, вимагаючи надати гарантії неприйняття України до Альянсу.

Тобто, мабуть, Китай пропонує Заходу знову надати такі гарантії.

Також Китай в черговий раз розкритикував принцип створення військових блоків і залучення до нього регіональних держав.

Зазначимо, що ця проблема, як і санкції, є потенційно проблемою і самого Китаю, проти якого США зараз формують блок у Тихоокеанському регіоні. Також у Пекіні, ймовірно, розуміють, що у разі війни за Тайвань усі ті санкції, які обрушилися на Росію, зазнає на собі й КНР.

4. Китай висловився проти використання ядерної зброї. На даний момент – по суті єдиний попереджувальний сигнал, який у цьому плані посилається Росії.

Дивлячись на цей план, стає зрозуміло, що, швидше за все, прийнятий Заходом і Києвом він не буде. Принаймні у всій повноті і на даному історичному відрізку. Хоча й прямої критики може не бути (принаймні з боку України, яка намагається не посилювати напруженість у відносинах із Китаєм).

Але загалом за ключовими позиціями згоди на нього ні Київ, ні його західні союзники, швидше за все, не дадуть.

Але найімовірніше це розуміють і в Китаї. Тому не виключено, що формальна відмова розглядати китайські пропозиції викличе певний розворот у політиці Пекіна щодо Росії та України. На Заході побоюються, що Китай активніше допомагатиме РФ і навіть дасть їй зброю. Сам Пекін такі плани поки що заперечує.

План оприлюднено на сайті китайського зовнішньополітичного відомства.

Наводимо його буквально.

1. Поважати суверенітет усіх держав. Загальновизнане міжнародне право, включаючи цілі та принципи Статуту ООН, повинні суворо дотримуватися, суверенітет, незалежність та територіальна цілісність будь-якої держави мають бути гарантовані. Усі країни рівні незалежно від їхнього розміру, потужності та економічного масштабу. Основні норми міжнародних відносин повинні обстоюватися всіма учасниками на захист міжнародної справедливості. Міжнародне право підлягає рівному та універсальному застосуванню без подвійних стандартів.

2. Відкинути мислення холодної війни. Безпека однієї держави не може забезпечуватися за рахунок безпеки іншої, а регіональна безпека не може бути досягнута шляхом посилення розширення військових блоків. Резонні інтереси та легітимні занепокоєння у сфері безпеки всіх країн мають сприйматися серйозно та врегулюватися належним чином. Складні проблеми не вирішуються найпростішими способами. Слід дотримуватися концепції загальної, комплексної, спільної та сталої безпеки, з урахуванням довгострокового світу на планеті, сприяти формуванню збалансованої, ефективної, стійкої архітектури європейської безпеки. Не допускаються спроби забезпечувати власну безпеку на шкоду безпеці інших країн, а також політика блокової конфронтації, слід спільними зусиллями підтримати мир та стабільність на євразійському континенті.

3. Припинити воєнні конфлікти. У війнах немає переможців. Замість того, щоб підливати олію у вогонь і накачувати протистояння, всі сторони повинні виявляти розсудливість та стриманість, щоб уникнути подальшої ескалації та виходу з-під контролю ситуації навколо України. Важливо підтримувати зустрічні кроки Москви та Києва на користь якнайшвидшого відновлення прямого діалогу, поступового зниження напруженості ситуації та повного припинення воєнних дій.

4. Запустити мирні переговори. Діалог та переговори – єдиний вихід із української кризи. Всі зусилля, націлені на мирне врегулювання кризи, заслуговують на схвалення та підтримку. Міжнародне співтовариство має дотримуватись вірного спрямування на користь примирення, прокласти шлях до запуску політичного врегулювання, створити умови для поновлення переговорів та запропонувати відповідні майданчики. Китайська сторона готова відігравати для цього конструктивну роль.

5. Ліквідувати гуманітарну кризу. Важливо вітати та підтримувати будь-які кроки, які дозволяють полегшити напружену гуманітарну ситуацію. У гуманітарних акціях необхідно дотримуватися принципу нейтралітету та неупередженості без політизації гуманітарного питання. Потрібно дієвими заходами забезпечувати безпеку мирного населення, відкривати гуманітарні коридори для евакуації людей із зони конфлікту. Слід нарощувати гуманітарну допомогу постраждалим районам, покращувати гуманітарне становище на місці, забезпечувати швидкий, безпечний та безперешкодний гуманітарний доступ для запобігання подальшому погіршенню ситуації. Необхідно підтримувати координуючу роль ООН у здійсненні гуманітарної акції у зоні конфлікту.

6. Захистити мирне населення та полонених. Учасники конфлікту повинні суворо дотримуватись міжнародного гуманітарного права та утриматися від завдання ударів по мирному населенню та цивільним об’єктам. Потрібно захищати жінок, дітей та інших постраждалих від конфлікту, шанувати елементарні права полонених. Китайська сторона виступає за обмін полоненими між Росією та Україною і закликає всі сторони створити для цього більш сприятливі умови.

7. Забезпечити безпеку атомних електростанцій. Не допускається здійснення збройної атаки на АЕС та інші мирні атомні об’єкти. Закликаємо до дотримання міжнародного права, включаючи Конвенцію про ядерну безпеку. Категорично не допускається техногенна ядерна катастрофа. Підтримуємо конструктивну роль МАГАТЕ у сприянні ядерної безпеки та фізичної безпеки мирних атомних об’єктів.

8. Зменшити стратегічний ризик. Застосування ядерної зброї не допускається, ядерну війну не можна розв’язувати. Необхідно протидіяти спробам використання ядерної зброї чи загрози її застосуванням. Неприпустиме поширення ядерної зброї та виникнення ядерної кризи. Категорично не допускається розробка та застосування біологічної та хімічної зброї якою б там не було країною за будь-яких обставин.

9. Забезпечити вивезення зерна. «Чорноморська ініціатива» з вивезення українського зерна, підписана Росією, Туреччиною та Україною під час запевнення ООН, підлягає збалансованому, повному та ефективному виконанню при виявленні ключової ролі ООН. Висунута Китаєм Ініціатива міжнародного співробітництва в галузі продовольчої безпеки є реалізованим варіантом для подолання глобальної продовольчої кризи.

10. Скасувати односторонні санкції. Односторонні санкції та посилення тиску не тільки є контрпродуктивними, а й створюють нові проблеми. Не допустимо будь-яких несанкціонованих Радою Безпеки ООН односторонніх обмежувальних заходів. Окремі країни мають припинити зловживання односторонніми санкціями та екстериторіальне застосування юрисдикції проти інших країн, надавати позитивний вплив на пом’якшення напруженості української кризи, та створювати передумови для розвитку економіки та підвищення добробуту населення в країнах, що розвиваються.

11. Забезпечити стійкість ланцюжків виробництва та поставок. Слід практичними діями захищати діючу світову економічну систему, виступати проти спроб політизувати світову економіку, а також її застосовувати як інструмент та зброю. З метою не допустити шкоди відновленню глобальної економіки, потрібно спільно нейтралізувати негативні наслідки кризи, зокрема для міжнародного співробітництва в галузі енергетики, фінансів, торгівлі зернами та логістики.

12. Сприяти відновленню після конфлікту. Міжнародне співтовариство має вживати заходів для підтримки мирного відновлення у зоні конфлікту. Китайська сторона готова надавати допомогу та відігравати свою конструктивну роль.

#ГолосНароду

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я