Новини Покупець і продавець: що не можуть заборонити в магазині?

Покупець і продавець: що не можуть заборонити в магазині?

1656
0
Supermarket Shopper
Покупатель vs продавец: что не могут запретить в магазине - фото

У супермаркетах і торгових центрах часто виникають спірні питання, які вирішити на користь покупця вкрай складно, якщо не знати всіх тонкощів законодавства.

Пробувати вагові продукти

Часто можна побачити, що покупці, походжаючи по супермаркету біля лотків з ваговий продуктами, дегустують їх прямо біля прилавка. З одного боку, виходить, що покупець, пробуючи товар, не платить за нього. Але з іншого – він користується своїм правом, визначеним ст. 6 Закону України “Про захист прав споживачів”, де сказано, що продавець зобов’язаний дати можливість покупцеві впевнитися в якості товару, а смакові показники – це одна зі складових якості товару. До слова, в законодавстві України не прописано, як саме повинна проходити дегустація товару.

 Пити неоплачений товар по дорозі до каси

У Законі України “Про захист прав споживачів” ніде не вказано, що до моменту оплати, перебуваючи в торговому залі, покупець не має права розпаковувати товар. При цьому поки товар не оплачений на касі, він вважається власністю магазину, і охоронець вправі проконтролювати, щоб людина, що відкрила, наприклад, пляшку з мінеральною водою або відкусив половину пиріжка, оплатив свою покупку по штрихкоду на касі.

Ще одна ситуація: якщо, наприклад, в торговому залі був з’їдений банан, але попередньо він не був зважений, то на касі його вартість буде врахована по середній вазі плоду (тут вже на розсуд адміністратора магазину). Якщо покупець відмовляється оплачувати продукцію, яку він відкрив в торговому залі, охоронець має право викликати поліцію для подальшого розгляду.

Заходити з сумками в магазин

Згідно з постановою Кабміну №833 від 15.06.2006, покупець, заходячи в магазин, не зобов’язаний здавати свої речі в камеру зберігання. Правда, буває й інша ситуація, коли у покупця габаритна сумка, яка не поміщається в камеру зберігання. У цьому разі не піддавайтеся на вмовляння охоронця залишити сумку біля нього: мовляв, “я пригляну”, а вимагайте скласти письмовий договір зберігання, в якому охоронець з паспортними даними, датою і часом, коли він взяв на збереження річ, зобов’язується доглядати за нею. Якщо такий договір з вами відмовляються укладати (а швидше за все, так і буде), озброївшись все тією ж постановою Кабміну №833, заходите зі своєю сумкою в торговий зал. Але будьте готові: якщо ви зачепите нею прилавок або пошкодити якийсь товар, вам доведеться заплатити за нього.

Пам’ятайте: з того моменту, як ви поклали свої речі в камеру зберігання, згідно зі ст. 936 і 937 Цивільного кодексу України, відповідальність за їх збереження бере на себе магазин. Підтвердженням того, що ви здали речі на зберігання, служить номерний жетон на ключі від осередку. Тому всі оголошення на кшталт “Адміністрація не несе відповідальності за збереження ваших речей” в цьому випадку є неправомірними і порушують ст. 950 ГК України.

Не платити за розбитий товар

Якщо ви упустили пакет соку, або розбили пляшку з дорогим алкоголем в залі супермаркету – не хвилюйтеся. Згідно ст. 323 ГК України, всі ризики при випадковому пошкодженні майна – це проблеми його власника, яким до моменту оплати товару покупцем є магазин.

Але, з іншого боку, ви своїми діями завдали шкоди магазину. І обов’язок його відшкодувати буде залежати від того, хто винен в події. Наприклад, якщо пляшка впала через те, що вітрина була переповнена, або біля неї був мокрий підлогу, або відстань між стелажами становила менше 1,4 м, то ви маєте право відмовитися від оплати зіпсованого товару.

Якщо ж менеджер вимагатиме сплатити вартість “шкоди” – викликайте поліцію. Поліція не зможе зобов’язати вас сплатити вартість розбитого товару без судового рішення. Тому нехай вже юристи супермаркету доводять у суді, що пошкодження товару трапилося з вашої вини. Але, як показує практика, через пакет соку за 50 грн або пляшки коньяку за 500 грн супермаркету не буде вплутуватися в судові тяжби і ризикувати додатковими перевірками.

Чи не показувати охоронцеві речі?

Якщо при виході з магазину спрацює рамка сигналізації, охоронець вправі тільки уточнити у покупця, чи не забув він щось оплатити, і запропонувати показати вміст пакету або надати чек. У разі якщо покупець відмовиться це робити, охоронець не уповноважений що-небудь вимагати, так як, згідно зі ст. 264 Кодексу України про адміністративні правопорушення, проводити особистий огляд можуть виключно співробітники Нацполіціі.

Самостійно діставати товар зі стелажів?

У деяких магазинах просять самостійно не діставати товар зі стелажів, не чіпати його руками або не вимірюється речі. Все це – пряме порушення ст. 700 ГК України, в якій йдеться про те, що ще до моменту оплати товару покупець має право ретельно оглядати його і перевіряти на якість.

Особливо часто заборони на примірку можна зустріти в салонах шкіри та хутра, де продавці переживають за збереження делікатних виробів. Ви можете не реагувати на такі заходи, оперуючи п. 11 ч. 2 Правил роздрібної торгівлі непродовольчих товарів. У ньому зазначено, що продавець зобов’язаний забезпечити покупцеві належні умови для вибору і примірки швейних, трикотажних, хутряних, овчинно-шубних товарів і головних уборів.

Розплачуватися порваною  купюрою?

В магазинах не мають права не приймати стару, надірвану або забруднений купюру, якщо та не виведена з обігу Національним банком. Якщо ви розраховуєтесь такий банкнотою, а касир вимагає її поміняти, оперуйте розпорядженням №33 “Про обмін непридатних до обігу платіжних банкнот”, згідно з яким продавець зобов’язаний приймати у населення пошкоджені купюри, але не має права ними видавати здачу.

Supermarket Shopper

Заходити в магазин з коляскою

Зараз на вході в магазин можна зустріти безліч різних піктограм у вигляді перекреслених картинок: морозива, напоїв, тварин, дитячих колясок і ін. Але більшість з них носять рекомендаційний характер. Законним є тільки заборона входити в магазин продовольчих товарів з тваринами.

Всі інші заборони, наприклад, заходити з напоями або на роликових ковзанах, – це лише прохання власників магазину.

Особливий пункт – табу на вхід в магазин з дитячими колясками. Така заборона обмежує права на вільне здійснення покупок жінками, а також урізає права і свободи матері, передбачені ст. 14 Конвенції про захист прав людини і основних свобод. Також такі обмеження позбавляють прав, передбачених ст. 4, 17 Закону України “Про захист прав споживачів”, на вільний вибір продукції.

фотографувати товари

У деяких магазинах продавці вкрай незадоволені, якщо покупець починає фотографувати продукцію. Особливо часто це можна зустріти в бутіках дизайнерського одягу, в весільних салонах або в магазинах, де висока ймовірність зустріти контрафакт або підробку.

І якщо вам в магазині забороняють фотографувати товар, то знайте: тут порушують відразу дві статті Конституції України. Перша – це ст. 34, що дає право на збір і поширення будь-якої інформації, що не загрожує національній безпеці та національної цілісності, і друга – ст. 50, яка гарантує право на доступ і поширення інформації про якість харчової та побутової продукції.

Джерело