Політика На Facebook-сторінці Порошенко знайшли більше 1500 працьовитих ботів

На Facebook-сторінці Порошенко знайшли більше 1500 працьовитих ботів

426
0

На інтернет-сторінці президента України в Facebook активно працюють боти, які залишають безліч коментарів. Їх реакції можуть бути як позитивними, так і негативними, і далеко не всі вони належать до “пулу” пропрезидентських. Журналісти вивчили, скільки ботів проявляє активність в акаунті президента і що вони пишуть.

Разом з компанією TheRespo видання VoxUkraine проаналізувало Facebook-сторінку президента України Петра Порошенка. Метою дослідження було зрозуміти, наскільки активно боти втручаються в обговорення державних, суспільно значущих і особистих питань.

За час президентства Петра Порошенка більше 79 000 унікальних Facebook-користувачів написали хоча б один коментар на його офіційній сторінці в період з червня 2014 по травень 2017. Всього вони зробили близько 176 000 записів.

Дослідження показали, що 98% коментаторів (77 500) – реальні люди. А ось решту 2% (1500) були значно продуктивніше: вони залишили близько 26 000 коментарів, або 15% від всіх записів. Тобто кожен шостий коментар під постами президента залишений ботами.

 

При аналізі з’ясувалося, що на сторінці Порошенко протягом трьох років більшість людей залишали на сторінці Порошенко від 1 до 5 коментарів.

Користувачі, які залишили більше 30 записів, потрапили в “групу ризику”. В ході аналізу цих профайлів було виділено ряд характерних особливостей.

Що таке бот і як його обчислити

Бот – це людина або алгоритм, який залишає коментарі, які повинні певним чином впливати на тих, хто буде їх читати. Боти бувають двох видів. Перший: створюється аккаунт в Facebook, а потім до нього приєднується алгоритм, який залишає заданий коментар під заданими постами (іноді може використовуватися і більш складна логіка). Другий: також створюється аккаунт в Facebook, і від його імені пише реальна людина, по суті роблячи все те ж саме, що і алгоритм.

Боти зазвичай мають аватарку з досить розмитим зображенням людини на дальньому плані або абстракцією. В опублікованих ними фотографіях немає кількох зображень одного і того ж людини (власника аккаунта) – їх заміщають групові фото з великою кількістю людей.

Боти, як правило, не публікують пости від себе, але регулярно репоста записи з 1-2 груп. 
Їх фото і пости або не збирають ніяких лайків і репоста, або збирають всього кілька реакцій від інших користувачів. Що стосується друзів, то боти зустрічаються серед акаунтів з кількістю друзів до 20 і більше 1000.

Щоб визначити, чи є аккаунт ботом чи ні, використовувався ряд ознак. Первинні ознаки – це неодноразова публікація одного і того ж (як правило, негативного) коментаря, велика кількість посилань на сторонні ресурси.

Вторинні ознаки – більш 30 коментарів під постами на одній сторінці, відсутність особистих фото на власній сторінці, відсутність або дуже мала кількість персональних постів, мінімальна реакція передплатників на репости, регулярне поширення контенту з невеликої кількості джерел (зазвичай 1-2 тематичні групи), нереалістичні особисті дані (місце роботи і позиція), і так далі.

боти Порошенко

Для виявлення ботів була побудована модель, яка перевіряла наявність окремих факторів зі списку, а також їх комбінацій в кожному обліковому записі. Всього було знайдено 1500 ботів з оціночної похибкою результату 5%.

В рамках дослідження було визначено і проаналізовано “тональність” ботів, по якій вони були розподілені на три групи: негативні, позитивні і нейтральні.

Негативні – це боти, для яких агрегована негативна реакція на пости в два рази інтенсивніше агрегированной позитивної емоції. Таких ботів 29%. Позитивні – боти, для яких агрегована позитивна емоція всіх комментов перевищує негативну. Таких ботів 27%. Нейтральні – боти, які приблизно однаково використовували в своїх коментарях на сторінці Порошенко як негативні, так і позитивні емоції. Таких ботів виявилося 44%.

Протистояння негативно і позитивно коментують ботів з’явилося з перших днів президентства. Місяці-рекордсмени за кількістю комментов з фейковий акаунтів – серпень і вересень 2014 го: 3203 і 2712 коментарів відповідно. Найбільша частка фейковий коментарів від загального числа була помічена в листопаді 2014 року: тоді 26% від всіх коментарів були написані ботами.

Найменшу активність в абсолютних значеннях боти показали в квітні і липні 2016 року: 235 і 238 коментарів відповідно. Найменша відносна активність була виявлена ​​в серпні і жовтні того ж року, коли тільки 11% від всіх коментарів були написані ботами. Але з кінця минулого року активність ботів почала зростати.

Факти про ботах в акаунті Порошенко

У Facebook президента кількість залишали коментарі ботів відносно невелика – 1500 акаунтів, що становить близько 2% від загальної кількості коментаторів під постами на офіційній сторінці Порошенко за три роки.

При цьому ці 2% в рази продуктивніше залишають коментарі, ніж звичайні користувачі. На ботів довелося 15% всіх коментарів під постами президента.

Чи не для всіх негативних ботів, які працюють в Facebook президента, метою є саме Порошенко. 

Чи не виявлено якихось значущих закономірностей залучення “добрих” і “злих” ботів в залежності від того, що піднімаються в Facebook президентом.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я