Економіка Майже чверть століття Подільський центр прав людини допомагає людям захистити свої права.

Майже чверть століття Подільський центр прав людини допомагає людям захистити свої права.

355
0
Земля повинна працювати на людей і забезпечувати продовольчу безпеку» –  вінницькі експерти про продаж землі | Новини Вінниці | ВЛАСНО.info

Безпосередня правова допомога кожному, хто звертається, є основним видом діяльності Подільського центру прав людини. З 1995 року правозахисники цієї громадської організації приймають від 600 до 1000 громадян на рік. Проблеми різні – від перерахунку пенсії, оформлення соціальної допомоги, порядку отримання землі до трудових та сімейних спорів. Про щоденну діяльність однієї з найстаріших громадських організацій Вінницької області розповів Vlasno.info її засновник, відомий громадський діяч Михайло Бардин.

– Ви очолюєте одну з найстаріших громадських організацій Вінницької області. Розкажіть, будь ласка, про історію Подільського центру прав людини.

Перші громадські організації, які виникли у Вінницькій області в останні роки СРСР, були гуманітарного спрямування. Згадаймо Товариство української мови, товариство «Меморіал», краєзнавче товариство. Свою публічну громадську діяльність я розпочав з участі в установчій конференції обласної організації Товариства української мови ім. Тараса Шевченка 11 березня 1989 року, яку очолював у 1992-1993 роках, і довгий час активно працював задля розвитку української мови і культури. На той час я був інженером, а з 1992 року став здобувати вищу юридичну освіту і в 1995, маючи базові юридичні знання, виступив ініціатором заснування Подільського центру прав людини ще з шістьма ентузіастами, більшість з яких – юристи. Нашою ідеєю було допомогти людям розібратись в законодавстві, в результаті чого кожен зміг би вирішити свої проблеми відповідно до закону. Перший проект, який здійснила організація за підтримки Канадського посольства, так і називався – «Людина і її права». Це було в 1996 році. Поряд із забезпеченням правових консультацій для усіх охочих, з 1997 по 2002 роки організація допомагала в створенні і становленні громадських організацій у Вінницькій області. В цей період мені, як тренеру навчальних семінарів для лідерів громадських організацій, довелось об’їздити більшість областей України з навчальними семінарами з питань написання проекту та менеджменту неурядових організацій. Тоді довелось побувати в різних громадах, від Сімферополя до Чернігова, і від Ужгорода до Донецька. Для взаємної допомоги у вирішенні спільних проблем громадських організацій Вінницької області з участю Подільського центру прав людини було створено коаліцію громадських організацій «Партнерство», метою якої зокрема було залучити якомога ширше коло громадських організацій до грантової діяльності. Як результат багато організацій завдяки нашим консультаціям і допомозі отримали фінансування для своїх проектів.

– Ви цілеспрямовано працювали над залученням фінансування для інших громадських організацій?

Так, я вважаю, що якою б потужною не була одна організація, вона має менше можливостей системно впливати на рішення влади, на вирішення проблем громад, ніж у співпраці з іншими громадськими організаціями. Але для такої співпраці організації повинні мати ресурси і певний організаційний розвиток, що і мали можливість здобути залучаючи грантові кошти на свою діяльність.

– Ви згадали про розвиток громад. Якою була діяльність Подільського центру прав людини в цьому напрямку?

З другої половини двотисячних Подільський центр прав людини особливу увагу звертав на забезпечення підвищення кваліфікації кадрів і розвитку структур місцевого самоврядування Вінницької області. З 2006 рок по 2010 роки за підтримки Посольства Республіки Польща, Міністерства закордонних справ Республіки Польща, Міжнародного фонду «Відродження» було організовано і проведено більше десяти навчальних поїздок представників органів місцевого самоврядування Вінницької області до Польщі. Польським партнером виступав Сьвєнтокшиський центр з розвитку місцевої демократії. В цих навчальних поїздках мені довелось виступати не тільки організатором, але й перекладачем, оскільки вільно володію польською.
Михайло Бардин фото

– Поряд з розвитком громад і громадських організацій Центр постійно займався правозахисною діяльністю?

Так. Ми від початку своєї діяльності робили акцент на розвитку правозахисного руху в районах області. Осередки Подільського центру прав людини діяли в Немирові, Козятині, Погребищі, Іллінцях, Хмільнику, Тульчині, Жмеринці, Мурованих Курилівцях, Бершаді , Крижополі, Піщанці, Шаргороді. Частина правозахисних груп продовжує діяти і до сьогодні. А частина після зміни керівників припинила активну діяльність. Багато наших активістів за цей час стали професійним юристами, адвокатами. Найстабільніший керівник правозахисної групи, відданий справі захисту прав людини громадський діяч Михайло Крилов з Погребища, який 16 років незмінно очолює районну організацію. З середини дев’яностих активно працює Володимир Очеретяний, правозахисник з Піщанки. З середовища Подільського центру прав людини адвокатами стали Олександр Довбиш, Юлія Муць, Леонід Майданевич.
За журналами реєстрації звернень за правовою допомогою до Подільського центру прав людини щорічно тільки у Вінниці фіксувалось від 600 до 1000 правових консультацій. Забезпечення безоплатної правової допомоги в усі періоди існування Подільського центру прав людини не залежало від наявності чи відсутності зовнішньої фінансової підтримки. Якщо в нас не було зовнішнього фінансування, ми працювали на волонтерських засадах.

 А що змінилось в діяльності Подільського центру прав людини після прийняття Закону про безоплатну правову допомогу?

З прийняттям закону про безоплатну правову допомогу сформувалась Всеукраїнська мережа громадських центрів правової інформації і консультацій. До Мережі увійшли громадські організації з різних областей України, що одним із основних видів діяльності мають надання безоплатної первинної правової допомоги. Подільський центр став одним з її засновників, з кінця 2016 року це об’єднання перейменоване в Мережу правового розвитку.

– І що конкретно ви робили і робите в рамках Мережі у Вінницькій області?

Впродовж 2014-2016 років за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» ми забезпечували безоплатну правову допомогу, крім Вінниці, ще в Погребищі, Жмеринці і Піщанці, Бершаді, Липовці і Турбові. Крім індивідуальних консультацій проводились навчальні семінари для громадських активістів, що мали намір стати правовими консультантами (параюристами), а також виїзні правові консультації як в районних центрах, так і в сільських територіальних громадах. Протягом 2016 року ми надали людям понад 1300 індивідуальних правових консультацій. В рамках Мережі правового розвитку створено сервіс з надання правових консультацій через Інтернет на сайті «Правовий простір». І Подільський центр прав людини надає кожну десяту консультацію в цьому сервісі. Зараз через інтернет щоденно надається понад 50 безоплатних правових консультацій фаховими юристами організацій-членів Мережі правового розвитку.

– А з якими питаннями люди звертаються найчастіше?

Основні проблеми, з яким звертаються жителі Вінниччини за правовими консультаціями стосуються соціального захисту – перерахунки пенсії, оформлення державної допомоги, оформлення субсидій. Питання оформлення спадщини і різні питання переходу майна в порядку спадкування. Часто звертаються за роз’ясненням порядку отримання землі в користування для ведення господарства чи будівництва житла. Збільшилась кількість звернень від переселенців і учасників АТО. Консультуємо сімейні спори, поділ майна, стягнення аліментів, перерахунок розміру аліментів. Трудові спори, поновлення на роботі в результаті незаконного звільнення, стягнення невиплаченої заробітної плати теж є актуальними. Окремо слід зупинитись на зверненнях до Європейського суду з прав людини. Найбільш актуальними в останній час є звернення про порушення прав людини через невиконання рішень українських судів, що набули законної сили. За останні роки силами юристів ПЦПЛ здійснено супровід десяти справ, які позитивно вирішенні в Європейському суді. Це справи щодо виконання рішень суду про виплати дітям війни, чорнобильцям і військовослужбовцям.

– Хто найчастіше звертається за допомогою? Мабуть, пенсіонери?

Ні, це стереотип. Зараз приходять на консультації люди різного віку, і молодь, і люди середнього віку, і, звичайно, пенсіонери. В основному звертаються представники малозахищених верств населення, що мають низькі доходи. Приблизно однаково часто звертаються жінки і чоловіки. Кожна третя консультація надається мешканцям сільської місцевості Вінницької області.

– А як потрапити на консультацію?

У Вінниці ми працюємо за адресою: вул. Соборна, 52, к. 208, щоденно у робочі дні з 9.00 до 17.00. Записатись на консультацію можна за телефоном: 067 482 83 16, або електронною поштою [email protected]. Нагадую, що доступні безоплатні право консультації через сайт: legalspace.org/ua/.

Джерело

#вінниця #бардин #юрист #консультації

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я