Політика «Китай залишається на боці Росії». Чим завершився візит Макрона і фон дер...

«Китай залишається на боці Росії». Чим завершився візит Макрона і фон дер Ляйєн до Пекіна

282
0

Емманюель Макрон планував навідуватися до Китаю щороку, але на заваді його планам стала пандемія коронавірусу. Нинішій візит — перший за останні три роки. На відміну від усіх попередніх франко-китайських самітів, він має виразне зовнішньополітичне забарвлення. Однією з провідних тем переговорів стала російська агресія проти України. Той факт, що Макрон прибув до Пекіна не сам, а в супроводі голови Європейської Комісії Урсули фон дер Ляйєн, виразно свідчить про пріоритети візитерів.

У коментарях та фрагментах виступу Макрона системно виринає твердження про «специфічну роль» та посередницькі можливості Китаю, але це лише формальний бік справи. «Я знаю, що можу розраховувати на вас у тому, що ви повернете Росію до тями і повернете всіх за стіл переговорів», – сказав Макрон під час особистої зустрічі зі Сі Цзіньпіном в Народному палаці, цитує президента Франції телеканал France 24.

Проте не варто занадто привʼязуватися до слів, адресованих керівникові недемократичного режиму, який не надто переймається питаннями свободи та права народів на незалежність. Головна мета візиту — попередити Сі Цзіньпіна про недоречність продажу Росії нових партій озброєнь, якби Китай на таке зважився. Втратити західні ринки для Піднебесної було б дуже великим ризиком, оскільки левова доля китайського експорту припадає саме на них.

«Під час свого державного візиту президент Франції зробив російське вторгнення пріоритетом перед обличчям свого китайського колеги, який не поспішав засуджувати Москву. Його м’яка промова контрастувала з відвертими виступами голови Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн», – написало французьке видання Libération.

Німецький Die Welt відзначає, що це не вперше, коли французький президент Емманюель Макрон завдяки своєму шарму намагався «обвести довкола пальця» важких у спілкуванні світових лідерів — спершу був Дональд Трамп, цього разу Сі Цзіньпін. Але не схоже, що китайський лідер не був вражений французькою харизмою. «Після лаконічної промови Сі Цзіньпіна, в якій він не називав Росію чи Україну, Емманюель Макрон виглядав помітно напруженим, виступаючи перед пресою в Пекіні. Він постійно дивився на президента Китаю, розмовляючи дуже швидко, змішуючи багато тем докупи. Але зрештою Макрон не зміг приховати, що головна мета його поїздки до Китаю з тріском провалена: йому не вдалося “перетягнути Пекін на бік Європи” у війні в Україні. Китай залишається на боці Росії», – пише Die Welt.

Видання зазначає, що ця місія була непростою від самого початку. З одного боку, Макрон хотів переконати Сі співпрацювати з Путіним, «щоб припинити війну в Україні». З іншого боку, він їздив до Пекіна з великою діловою делегацією для укладення угод – хоча насправді ЄС хоче стати більш економічно незалежним від Китаю.

Видання Politico.eu звертає увагу на розбіжності у прийнятті двох європейських лідерів у Пекіні. «Президента Франції Емманюеля Макрона цього тижня в Пекіні зустрічали на червоній доріжці, приймали на державному банкеті, а на площі Тяньаньмень його вітали військовими парадами та стрільбою з гармат. Коли літак Макрона приземлився, його зустрів особисто міністр закордонних справ Китаю. Коли ж прибула президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, її зустрів міністр екології — біля звичайного пасажирського виходу», – пише видання. Таким чином, на думку авторів Politico.eu, Китає «заміновує розбіжності всередині Європи» під час цього візиту.

«Ця відмінність ілюструє труднощі, які Європа має у відносинах з Китаєм. 27 членів ЄС мають різні думки щодо того, як підходити до Китаю, і Пекін це знає. А у випадку з Макроном і фон дер Ляйєн Пекін бачить більше шансів досягти успіху у відносинах з французьким лідером, поставивши виконавчу владу ЄС у дещо підлегле становище», – пише Politico.eu у матеріалі з промовистою назвою «Теплі обійми і холодне плече. Як Китай заміновує розбіжності всередині Європи під час спільного візиту».

Фон дер Ляйєн натомість висловилась цілком конкретно, фактично узалежнивши взаємини Пекіна з ЄС від китайської позиції щодо війни в Україні: «Ми розраховуємо на те, що Китай не буде прямо чи опосередковано постачати військову техніку Росії, тому що ми всі знаємо, що озброєння агресора суперечить міжнародному праву і завдасть значної шкоди нашим відносинам», – сказала вона на прес-конференції. У четвер Урсула фон дер Ляєн провела дві зустрічі з Сі Цзіньпіном: одну в тристоронньому форматі з президентом Франції Емманюелем Макроном і окрему зустріч тет-а-тет.

«Під час наших сьогоднішніх переговорів я підкреслила, що рішуче підтримую мирний план [українського] президента Зеленського. Я також привітала деякі принципи, висунуті Китаєм. Зокрема, питання ядерної безпеки та зменшення ризиків, а також заяву Китаю про неприйнятність ядерних загроз або застосування ядерної зброї», – сказала фон дер Ляйєн після зустрічі з китайським лідером віч-на-віч. Ось це і є квінтесенцією спільного візиту французького президента та голови Європейської Комісії до КНР. Решта, за великим рахунком — декорації.

#ГолосНароду

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я