РУХ Ветеранів і Пенсіонерів Індексація пенсій у 2023 році: коли буде і кому підвищать

Індексація пенсій у 2023 році: коли буде і кому підвищать

373
0

У 2023 році в уряді пообіцяли індексацію пенсій, попри військовий стан. При цьому скасували підвищення прожиткового мінімуму та разом з ним не буде перерахунку мінімальної пенсії та різних надбавок, прив’язаних до цього показника.

Коли буде індексація пенсій у 2023 році

Питання індексації пенсії має вирішити Кабінет Міністрів, про це заявив перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Михайло Цимбалюк. Це пов’язано з тим, що законом про держбюджет на 2023 рік частково призупинено дію статті 42 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо індексації.

Отже, виникають питання: де взяти гроші на індексацію, коли її проведуть і яким буде відсоток інфляції? За кілька днів у Пенсійному фонді прояснили ситуацію. Сказали, що індексацію зроблять після того, як підрахують рівень інфляції. Але, за попередніми розрахунками, пенсії загалом зростуть на 5%.

Кому підвищать пенсію в першу чергу

Насамперед індексація буде проведена тим, хто отримує страхові пенсії — за віком, за інвалідністю, у зв’язку із втратою годувальника, за вислугою років. Перерахують також мінімальні пенсійні виплати чорнобильцям з інвалідністю та учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС. Розміри таких виплат залежать від середньої заробітної плати за попередній рік.

Спеціальні пенсії, за словами заступника голови правління Пенсійного фонду України Ірини Ковпашко, проіндексують після закінчення військового стану. Це стосується держслужбовців, науковців, військовослужбовців.

Як розраховується індексація пенсій

Якщо по справедливості, то відсоток інфляції при індексації має бути набагато вищим за 5%, — вважає експерт з пенсійних питань Сергій Коробкін. Інфляція розраховується виходячи з 50% рівня інфляції за минулий рік та 50% темпів зростання середньої заробітної плати по країні за останні роки. Тобто, рахуємо половину від заявлених 30% торішньої інфляції плюс 14% темпів зростання середньої зарплати: 15% + 7%. Таким чином, орієнтовно індексація пенсій мала відбутися на 22%.

Щоправда, це не означає, що на 22% може зрости пенсія. Це лише показник заробітної плати, який підставляється у формулу розрахунку.

Як ми вже сказали, всі питання, що стосуються індексації, має вирішити Кабмін. Наприклад, вона може відбутися над березні, а іншому місяці. Те саме стосується автоматичного перерахунку пенсій працюючим громадянам, який зазвичай проводиться з 1 квітня.

Індексація грошових доходів населення

До речі, на 2023 рік повністю зупинено дію Закону «Про індексацію грошових доходів населення». Тобто якщо в питанні індексації пенсій ще є якась надія і ми чекаємо на відповідне рішення уряду, то в питанні індексації інших виплат (зарплат, стипендій, соціальної допомоги) надії немає принаймні до припинення військового стану.

Два способи перерахунку пенсій

Є дві категорії перерахунків: індивідуальні та масові.

  • Право на індивідуальний перерахунок пенсії дає набуття нового стажу або, наприклад, набуття статусу, що передбачає призначення будь-якої надбавки тощо. Найчастіше такий перерахунок може бути здійснений за зверненням заявника.
  • Масові перерахунки відбуваються без звернень людей – усім з однієї дати та за однаковими правилами. Зокрема такий перерахунок буде пов’язаний з індексацією пенсій.

    #ГолосНароду

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я